Автор Тема: нито мога да го оправя, нито да преинсталирам...  (Прочетена 3004 пъти)

kalchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Здравейте,

Предварително се извинявам, че ви занимавам с глупости...
Проблемът е следния - имам един стаааар, ама стар на Библия лаптоп, някъде от 2001 май, Toshiba Saellite 1800-514. Та на тая антика бях сложил antiX 13,2 и си вървеше като слънце... докато не реших да му пусна един update, нещо се омазаха зависимостите и ми изчезна Xorg. И сега имам само конзола, но не мога да инсталирам x, защото не мога да въведа настройки на мрежата . Не мога и да му инсталирам чист antiX 13,2 (или Puppy) понеже като рестартирам с диск вътре, натисна Ф12 за бут меню, натискам C за cdrom... и нищо, Grub си зарежда, влизам си в линукса, озовавам се на конзолата, без X и без нет...
Та думата ми е има ако има бърз и лесен начин да се излезе от ситуацията, а ако не, да го оставям до кофата и да се свършва, че направо си скъсах нервите... Извинявам се отново...
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Ако прбваш с безжичен интернет му ключи един кабел и тогава опитай пак да обновиш. На толкова стар хардуер е безсмислено да обновяваш, защото има реална възможност някой драйвер да бъде премахнат.
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo startx
какво изкарва?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Ако е базирана на Debian Testing, можеш да ползваш DVD1 на стабилното издание (седмичното издание на тестовото може вече да е с по- нови пакети)  за да го ползваш, като източник на софтуер. Достатъчно е да го сложиш в устройството и да изпълниш
su
apt-cdrom add

след което да презаредиш със
apt-get update

Не виждам къде си написал вида на връзката ти към мрежата.
На диска има няколко стандартни десктопа, но дори task-lxde-desktop надхвърля възможностите на хардуера ти. А, стандартните десктопи са голямо удобство, защото към тях са привързани и базов комплект от драйвъри за хардуер.
Опитай да сложиш само един мениджър на вход и мениджър на прозорци от типа на fluxbox, openbox,  които са налични на DVD-1 и някакъв лек файлов мениджър, като Rox.
И, мисли за преинсталация. Ако държиш на Antix, свали версия от преди излизането на Wheezy и веднага след инсталацията направи нов списък с хранилища. В него да бъдат само основните хранилища на Wheezy (main/contrib/nonfree). Tези на Antix (вероятно в sources.list.d) ги изключи или премахни. Повече няма какво да желаеш да се обновява по десктопа. Ядрото също, ако ползват собствено. Винаги можеш да си инсталираш алтернативно поддържано ядро от хранилищата на Wheezy (linux-headers-486 и  linux-image-486). Фиксирайки хранилищата към стабилното издание, няма да ти се случват изненадващи събития - нито приятни, нито неприятни.
« Последна редакция: Oct 19, 2014, 17:55 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5335
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
То хубаво да сложи DVD-то, ама къде ще го сложи ? Тоя стария лаптоп няма да има DVD четец, ама и случайно да има (дето изобщо не го вярвам), пак ще е старуха и няма да може да прочете нищо от DVD диска. Ако ще процедира с DVD-то като източник, ще трябва да потърси друга алтернатива. Че то и USB портовете му ще са еднииииии, олеле майко. Или с CD подложки да го прави, ако има здраво оптично устройство, и ако все още чете CD-та.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
... озовавам се на конзолата, без X и без нет...
Ако искаш да имаш нет, предполагам няма да е проблем да му го пуснеш по жица. Закачаш го към мрежата си с кабел и ако имаш рутер, раздаващ IP-та, пишеш в конзолата "dhclient eth0" или задаваш IP ръчно с "ifconfig eth0 192.168.1.50" например. Във втория случай ще трябва да редактираш и /etc/resolv.conf.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

kalchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Благодаря на отговорилите към момента.
Започнах с извиненията, че ви губя времето с тоя кошник, щото то си е така - като знам за какви смешни пари го взех преди време и колко е зле като параметри, направо не си струва съживяването. Но пък за мен има сантиментална стойност, до преди да си взема таблет ми беше единствения комп на село :) А и си е работеща машинка, що да не го подаря с ОС на някой да си играе шах и табла на него...

А не мога да му пусна нет по жица, щото лан-буксата я няма, има метална пластинка вместо нея. То и wifi приема с външна карта, забодена в PCMCIA слота, но там няма проблем, при зареждането изписва че програмата WICD тръгва, картата светва... само дето междувременно смениха името на мрежата, и няма как да я намери. Ако има някой конфигурационен файл, където да го сменя? То имало вариант за работа с WICD под конзола, но аз този модул май не съм го инсталирал.. Има май и CENI на компчето, тя не знам позволява ли конфигуриране на мрежа от команден ред...
 Накратко, това което най ме устройва, е ако ми кажете начин как да накарам да стартира от инсталационния диск, за да може да сложа наново Antix Base, поне доказано си работи, да му дръпна 2-3 игрички и едно Audacious и да спра да се занимавам (навремето е бил music edition, стархотни стерео колонки, ама за видео е мъка, с тия 16мб памет на картата :)). Няма никаква ценна информация, така че и варианта с формат ме устройва, стига да го излъжа да тръгне инсталация от cd, не да стартиара GRUB. Или има ли начин, да стартирам инсталация от командния ред, при вкаран инсталационен диск?
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
cybercop ти го е написал, запиши си диск http://sourceforge.net/projects/antix-linux/files/Testing/antiX-14R/ това би трябвало да е най-новото (full iso) и като го сложиш в CD-Rom-а
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo apt-cdrom add
  2. sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
и чакаш да се обнови, ако неработи, значи трябва да бършеш всичко и да слагаш някоя стара версия.
Активен

kalchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
...ако неработи, значи трябва да бършеш всичко и да слагаш някоя стара версия.
Точно това ми кажи как да направя - да сложа провереното и работещо дискче с Антикс 13.2 и да се свършва...
Иначе опитах написаното от теб - не става :( Антикс 14 е 730 МБ, не се събира за малко на CD, кошника не чете ДВД, като сложа стария 13,2 и напиша командите - ми изписва че няма конфигурационни файлове или това не е дебиански диск...
Просто ми кажете как да разкарам GRUB да не тръгва а да бутва от диска, за да инсталирам каквато и да е версия на антикс и да се свършва....

П.П. Ако някой има нерви за късане - тоя курник го подарявам, да пише на лична, че му го пратя с еконт...
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
По-добре го подари на някой, който няма пари да вземе и ще му бъде от някаква полза, друг няма да го вземе. Влизаш в Биос-а и даваш да буутва от CD-то като първо устройство, запомняш и рестартираш. Ще те пита да натиснеш бутон, за да буутне от CD - натискаш и си правиш нова инсталация, като затриваш само / (корена) така ще си запазиш всички настройки, който си правил в /home  :)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Точно това ми кажи как да направя - да сложа провереното и работещо дискче с Антикс 13.2 и да се свършва...
Взимаш една кръстата отверка, отвиваш няколко болтчета и вадиш диска :) , след което го слагаш на друга машина с DVD и със какъвто искаш процесор. Нататък е ясно :)

ПС: Имам предвид твърдия диск - HDD-то :)
« Последна редакция: Oct 21, 2014, 17:09 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

kalchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
По-добре го подари на някой, който няма пари да вземе и ще му бъде от някаква полза, друг няма да го вземе. Влизаш в Биос-а и даваш да буутва от CD-то като първо устройство, запомняш и рестартираш. Ще те пита да натиснеш бутон, за да буутне от CD - натискаш и си правиш нова инсталация, като затриваш само / (корена) така ще си запазиш всички настройки, който си правил в /home  :)

Благодаря! Получи се :)

Влязох с Esc в BIOSа, зададох поредност (DC->HDD->FDD). Не се бях сетил, нали разчитам на F12 и бут менюто... Рестартирах и тръгна от лайв диска!
 Интересното е, че те така си и бяха настроени, a и след като преседя ден изключен и пак тръгнах да преинсталирам, отново не искаше да тръгне от CD - явно нещо батерия заминала, та биоса не си помни настройките...
Та така, направих си чиста инсталация, настроих си нета, обнових пакетите със синаптик, без да се прецака нещо, наслагах audacious, smplayer, един куп борд геймс :)) Цяла сутрин слушаме емпетройки, адски звук, нали ви казах, че е мюзик едишън :)) Та така, мерси отново, мода може да заключва темата :)
Активен