Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 70   Надолу

Автор Тема: Съществува ли наистина Тайно световно правителство?  (Прочетена 142396 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Преди да се измислят парите, може и да е било така, но в момента не можеш да го разглеждаш така, поради ред причини. Главната разбира се е данъците.

Хората си мислят, че данъците са върху стоките, но реално са върху валутата използвана за размяната им. Има едни други коварни данъци, които се наричат мита и акцизи, но те са съвсем друга бира :)

С това казано, ако ти имаш 10 ябълки, а аз 10 картофа и ги разменим, ние не дължим по 1 ябълка примерно на държавата тъй като валутната им стойност към момента на размяната е 0. (не е толкова просто но мисля че ще схванеш идеята ми)

Ако при същата размяна на стоки използваме валута (обявим си цена във валута), тогава дължим данък върху нея.

Относно печатането, мисля че не ме разбра. Имах предвид че при печатането на валута, няма лимит и това води до промяна на стойността и, докато при биткойна имаш, и дори мисля че скоро ще бъде достигнат. Съответно копачите няма да копаят за нови биткойни, а ще копаят за таксите от транзакциите. Когато това стане ще видим и истинската цена на стоката биткойн :)
« Последна редакция: Jan 31, 2019, 15:13 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

bot

  • Гост

Относно печатането, мисля че не ме разбра. Имах предвид че при печатането на валута, няма лимит и това води до промяна на стойността и, докато при биткойна имаш и дори мисля че скоро ще бъде достигнат. Съответно копачите няма да копаят за нови биткойни, а ще копаят за таксите от транзакциите. Когато това стане ще видим и истинската цена на стоката биткойн :)

 по-скоро ще видим истинската скорост на инфлацията, тогава може би хората ще се обърнат към биткойните точно защото няма да могат да се печатат нови а предимството на биткойна е че не е ограничен само до вторият знак след десетичната запетая.
 Единна валута навсякъде, интересна тема за размисъл...
« Последна редакция: Jan 31, 2019, 14:22 от bot »
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
@makeme: Тук съм напълно съгласен, в момента всичко трябва и минава през банките/парите и така се прибира (без право на избор) част от заработеното.

Преди време в един филм в Тубата (май беше споменат в някаква дискусия тук) че истинската цел на кампанията за равенство на жените, право на работа и равно заплащане е да се вземат съответните данъци и от тях.
Когато са домакини и си седят в къщи и гледат децата няма как да им вземеш (законно) пари. Отделно сега основно държавата възпитава децата, не майките !
« Последна редакция: Jan 31, 2019, 14:22 от ray »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
по-скоро ще видим истинската скорост на инфлацията, тогава може би хората ще се обърнат към биткойните точно защото няма да могат да се печатат нови а предимството на биткойна е че не е ограничен само до вторият знак след десетичната запетая.
 Единна валута навсякъде, интересна тема за размисъл...
С това съм съгласен, но само ако дойде това време ще можем да говорим за биткойна като валута.
 Между другото ограниченото количество на биткойна при използването му като валута крие и един риск - загубените бройки остават завинаги загубени. Сиреч, ако имаш стъпила икономика от горе им, ще трябва да се обърне всичкото финансово ноухау, защото ще трябва да се работи с постоянна дефлация.

Преди време в един филм в Тубата (май беше споменат в някаква дискусия тук) че истинската цел на кампанията за равенство на жените, право на работа и равно заплащане е да се вземат съответните данъци и от тях.
Когато са домакини и си седят в къщи и гледат децата няма как да им вземеш (законно) пари. Отделно сега основно държавата възпитава децата, не майките !

Не съм го гледал, но и според мен е така.
« Последна редакция: Jan 31, 2019, 17:18 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Недейте толкова да се водите по книгите и логиката. Биткойнът е реална валута. Всяко едно платежно средство, което се използва за размяна на стоки и услуги е реална валута. Не можеш да ми кажеш, че не е, след като съм си купил билет за концерт или безжични слушалки например. В няколко града, дори тук в ЕС самият кмет и гражданите са си направили "пари" и ги използват помежду си. Това също е реална валута. На практика никой не може да ми забрани да си сложа подписа на едно листче хартия, където с ръкописен текст е казано, че дължа на Пешо двеста лева, защото ми е продал ненужния си рутер. Получава се така, че това листче хартия за дълга ми към Пешо вече може да се нарече пари, раменно средство, валута. Пешо може да го даде на друг, срещу нещо друго и вече аз ще дължа на него. Може дори ресто да вземе и така да си сложи директо пари в джоба. Това са "реалните" пари, които ползваме, това са криптовалутите и същото може да се приложи към всичко. Влиза ли в употреба с тази цел, пари са и то реални. Работят ли? Работят. Използват ли се от някого. Ако да, ето ви поредната валута.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Според моето разбиране, бъркаш активи и валута. Валутата може да бъде актив, но обратното може да го има само ако се изчисли във валута.

По твоята логика можеш да таковаш баунсърката на входа :) и тя да те пусне на входа за концерт, и да смяташ че си заплатил с валута (секс) :). Реално можеш да кажеш че си платил с чиста услуга (също може да е актив) .

Линията е тънка, но с данъците се обяснява най-добре разликата.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Теоретично @4096bit е прав, в смисъл че всичко (и картофа) може да се договори и използва като платежно средство.
При биткойна обхвата на приложение е далеч по-голям, но има едно голямо "НО".

И то се отнася към правната и държавна системи в момента, тенденцията (а вече и практиката) е да се забранява законодателно и да се преследва използването на такива "алтернативни" валути и системи, и веднага два примера от последните дни, седмица  ;)

Първия е от вчера или оня ден, искането за екстрадиция от САЩ на някакъв българин използвал или дори може да беше съдействал при покупката/продажбата на биткойни. Абе замесен в нещо с биткойни  :D
Това в момента се води пране на пари, когато нещо се търгува не по официалните банкови канали (сега не ми се търси новината, но трябва да я има все още, тук-там по сайтовете). Та толкова за биткойна !

Другия пример е от преди седмица или повече, имаше арести на някаква група която отново е обвинена за пране на пари, тъй като изпращали пари на Изток (може да беше за Иран) през неофициална банкова система. Май нямаше много подробности, но предполагам че става дума за една отдавна съществуваща на Изток трансферна система.

Оказа се че се казва "хауала" тази система:
https://www.vesti.bg/sviat/radikalni-grupi-izpolzvat-drevna-bankova-sistema-6079184
https://www.blitz.bg/svyat/radikalni-grupi-izpolzvat-drevna-bankova-sistema-za-da-se-finansirat-prevrtat-miliardi-bez-nikoy-da-razbere_news578164.html (същата новина от друг сайт).
Забележете че в тази система няма лихва и тя се гради на доверие !!!
« Последна редакция: Jan 31, 2019, 20:59 от ray »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Много хубави примери. Именно при системата "хауала" истинската валута се разглежда само като стока и именно при "хауала" ги хващат при изравняването (валутните трансфери). Понеже тогава валутата си е валута.

При всяка работеща валутна система трябва да има баланс. Ако го няма , то тогава е чиста стока. Това е и целта, и на евреите, и на създателите на биткойн. Когато имаш умници, които хем не го разбират това, хем са лидери се получава следното:
https://www.dnevnik.bg/sviat/2018/11/21/3349124_zashto_severnokoreiskata_valuta_ostava_stabilna/
Накрая винаги хората плащат сметката (разбирай разликата) и се вайкат , ма защо така стана :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Под актив, разбирам всяко притежание и средство, което ти носи пари. Както казах, тези пари може да са всичко. Така погледнато, наистина е много разтегливо, но на практика, като начин на мислене, върши работа. Имаше един филм за един пич, който спасяваше хора в много трудно положение и взимаше за тази услуга един милион долара или бъдеща услуга от клиента. Някои от тези дължими услуги използваше за да спасява други клиенти. Тази услуга може да се разглежда като фючърс и също може да се смята за актив. Защо го споменавам всичко това? Защото разбирането на хората за това, що е богатство и актив, тоест нещо, което ти носи пари е свързано само с парите. Поне за повечето хора е така. Но наистин всичко влиза в тази категория. Наличните пари каквито ги познаваме не са актив. Напротив, пасив са. Пасив са, защото те непрестанно се обезценяват и дори да ги държиш в банка, лихвата никога не може да догони инфлацията и данъците. Тоест, ако имаш пари, губиш пари. Освен, ако не ги използваш, за да направиш още пари.
« Последна редакция: Jan 31, 2019, 21:05 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Разбрах те какво имаш предвид, но нещата не са толкова прости. Парите никога не могат да бъдат пасив. Да, може да са намаляващ актив, но не и пасив (пасив значи минус :) ). Еврейската система (те не са измислили парите, а само балансирането им) колкото и да е пропукана, за сега е най-добрата. Няма да крия, че тайно се надявам биткойн да е новия кандидат, но не вярвам да стане преди да умра :)

Разликата между двете системи идва от това, което споменах преди за дефлацията. Еврейската система води до инфлация, а биткойн до дефлация. Трябва да уточним, че икономиката ражда благата, а растежа на икономиката зависи от растежа на извършената работа (под работа разбирай всичко). При дефлацията, казуса е странен. Да, ти забогатяваш, но ако забогатяваш лежейки, утре ще идеш ли на работа? И ако се появи дефицит на стоки/услуги, какво.., пак планова икономика ли? То хубаво но за планова икономика се изисква тоталитарен режим (няма как да накараш хората иначе да работят).

Това са въпроси, които аз лично не знам някой да даде отговор и само мога да седя и да гледам мача. Надявам се да има позитивна промяна, но си признавам че не знам дали ще е биткойн. Просто се надявам на нещо.
« Последна редакция: Jan 31, 2019, 21:59 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Не съм икономист, но мисля че има едно нелошо решение дори и при сегашната парична система.

Бях писал за него преди ден, два в настоящата тема (Силвио Гезел, австрийски икономист, 19 век).
Още по-интересното е че има проведен практически експеримент в няколко селища и то с доста добри резултати.
Затова и се прави всичко възможно да се забрави за него  :(

Най-общо казано идеята му е в края на всяка година да се плаща лихва върху притежаваните суми пари.
Обаче лихвата да се заплаща от собственика на парите и да отива в държавата, общината (хе-хе-хе) !
Така няма да има интерес парите да стоят като богатство а ще се въртят в оборота.
Има книга от него "Естествения икономически ред", преведена е и на български.
« Последна редакция: Jan 31, 2019, 22:07 от ray »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
@makeme, прав си. Не е толкова просто. Икономиката и процесите, които ѝ влияят е достатъчно сложна. Ако беше просто, всичко щеше да е предвидимо и нямаше да има кризи. Казвам, че парите сами по себе си са пасив, защото и разбирането ми за пасив е просто. Всичко, заради което губиш пари, за мен е пасив. Имаш ли пари, без да ги използваш малко по малко ги губиш, както всеки нормално образован човек осъзнава. Да, можеш да ги използваш, но възможността да използваш нещо не го превръща в актив. Само когато го впрегнеш в работа и това ти носи доход, можеш да кажеш, че имаш актив. Ето например, много хора казваат, че да си купиш жилище е най-добрата инвестиция. Не е. В момента в който притежаваш такъв имот и не му взимаш разумен наем, той е разход.

@ray, също не съм икономист, нямам дори близко до това образование, но откакто ми се налага да работя с пари, започнах да се интересувам. Няма как, иначе започваш да ги губиш. Гореописаното ми разбиране за нещата си е мое и може да е повлияно от хора, с които съм си говорил или нещо, което съм чел, но имам достатъчно наблюдения, че така погледнато, дори и опростено, работи. Не ми се задълбава във финанси и да се образовам  и да навляза по-надълбоко. Видял съм няколко човека, които са поизпушили и не искам и на мен да ми се случва.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
@ray, Не съм я чел книгата, но от сега мога да ти кажа причините за забравянето, според това което си написал :) :
1. За да заработи подобна система трябва всички страни в света да я приемат в един и същи момент (сам разбираш, че това няма как да се случи, а и привържениците на подобни системи са обикновенно против глобализацията {казусче :) }).
2. Хората са тарикати независимост от различията им. Това ще доведе до прехвърляне на всичките "пари" в държавите/общините, а хората ще търгуват със стоки (разликата, която от одеве се опитвам да обясня).
3. Няма как да се тества (за разлика от биткоин), каквито и тестове да говорят че са проведени, заради точка 1.

ПП:
@4096bit аз също не съм икономист, макар и да съм учил макро/микро икономика. Това го казвам, за да знаеш че познанията ми също са от хора в тези среди и четене. За имотите не си прав. Това е най-стабилната инвестиция в цял свят. Не случайно покрай нея се надуват и най-големите балони :) Ти гледаш прекалено краткострочно, но сега ще ти дам пример:
Ако имаш недвижим  имот, можеш да го разглеждаш като краткосрочен актив (текущи):
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2
или дългосрочен.
Ако искаш бързи пари ,наиситина може и да не сполучиш :), но ако погледнеш икономическите цикли в света ще разбереш, че инфлацията не му яде цената на него. Сиреч ако си си купил преди голяма инфлация недвижимо имущество, след успокояване на икономиката, ти няма да си загубил "пари" , а даже ще си спечелил. Това че плащаш сега поддръжка Х лева не означава, че след 10 години няма да кажеш: бахти на тва му плащах стинки :) . Сиреч когато парите се обезценят достатъчно от инфлацията това е най-стабилната инвестиция (иначе биват изядени както спомена). За това и слушаш наляво и надясно да се говори така.
« Последна редакция: Jan 31, 2019, 22:58 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Да, ако го купуваш с цел инвестиция, е така. Не веднъж съм казвал на познати или близки, да не продават, освен в краен случай. Между другото, ако продадеш имот след достатъчно дълго време, май и данъци не плащаш. Не помня точно. Трябва да питам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил

Първия е от вчера или оня ден, искането за екстрадиция от САЩ на някакъв българин използвал или дори може да беше съдействал при покупката/продажбата на биткойни. Абе замесен в нещо с биткойни  :D
Това в момента се води пране на пари, когато нещо се търгува не по официалните банкови канали (сега не ми се търси новината, но трябва да я има все още, тук-там по сайтовете). Та толкова за биткойна !

Това не е вярно - могат да те хванат, че переш пари и през банковата система. Нещо някъде за Биткоина... бла, бла - ключовата дума в тази новина не е Биткоин, а пране на пари.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 70   Нагоре
« назад напред »