Автор Тема: Отворен хардуер с Xilinx Artix 7 35T CPG236 FPGA  (Прочетена 3519 пъти)

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Не че очаквам някой да е чувал, но поне може да се окаже по-добър от мен в търсенето. Търся отворен хардуер на платка с Artix 7 (като описаната в заглавието).
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Отворен хардуер с Xilinx Artix 7 35T CPG236 FPGA
« Отговор #1 -: Jan 22, 2015, 22:10 »
Хане, то няма много за търсене. Свободните проекти в последните години умират по-бързо, от колкото изгни и почерня житото лятото. Не остана много, където все още да има представителство. По-принцип по-важните неща ги обявяват форониците:

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_topic&q=Hardware

За съжаление нямат разделение свободно-несвободно, може би защото първата би била засрамено празничка :(

Ако има нещо, дори неизпълнимо, би трябвало да го има на:

http://opencores.org/

По принцип бих хвърлил поглед на Церн, макар да не вярвам:

http://www.ohwr.org/

Сто процента съм убеден, че всичко това ти е известно и вече си го преслушал, но просто в тази стагнация няма, какво да се дири. В момента е най-лошото време, ледената епоха на свободната апаратура. Иначе и на мен Ксайлинкс са ми много по сърце, най-малкото защото OGD и наследниците му бяха на по-стари техни FPGA.


п.п. По въпроса дето си говорихме на лични. Лично аз мисля, че трябва да поискаш от Мирчо (Булфон) пак на лични достъп до oshw.linux-bg.org. Да мястото е умряло, но… ЛЗБ е единственото живо място у нас. То е първото и реално остана последно :( Ако въобще има шанс проекта ти да успее, то пътя му минава през порталчето за oshw. ЛЗБ ще го има и след сто години, когато и нас няма да ни има. Тук може никога, нищо да не се развива, но поне не умира, нещо като София ;)

 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Отворен хардуер с Xilinx Artix 7 35T CPG236 FPGA
« Отговор #2 -: Jan 22, 2015, 22:57 »
Тава, че отвореният хардуер се среща все по-малко - много е странно. На практика ако си отвориш хардуера, то 1 човек на 1000 ще ти вземе да си произвежда платката, вместо да си я купи готова от теб (а и вероятно ще му е доста по-скъпо).
Разбира се има и китайци, които да клонират проекта. Но тези китайци се появяват независимо дали си с отворен или не хардуерен сорс. Пистите по печатните платки се копират лесно.
При софтуерът е на обратно. Ако продаваш софтуер с отворен и достъпен сорс, тогава 99 от 100 човека ще изберат безплатното решение.

Иначе си прав, че източниците които ми показа вече ги знам.

Проектът, който говорихме на лични не беше за отворен хардуер. Беше единствено за отворен хардуер на чипове. Разликата е голяма.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Отворен хардуер с Xilinx Artix 7 35T CPG236 FPGA
« Отговор #3 -: Jan 22, 2015, 23:13 »
Нямаше начин да не ги знаеш. Ако погледнеш последната връзка, то и то е започнало (и спряло) като частна нужда на Мирчо (в неговият случай домашна автоматизация), което пък набира сили. Това, което исках да ти кажа е, че по този начин имаш много по-големият шанс да стигнеш до по-голяма аудитория. И да заел си се с най-интересната (и за съжаление най-трудна) част от свободната апаратура. Обаче всяко натрупване на знание може (и ще доведе!) до противовес на тенденцията.

Питаш се защо интегралните схеми са назад? Ами просто е. Както и в СС и в СА има моди. Днес например в СС се набляга на (node) js, ruby, python, други някакви странни неща. Преди пет години github беше бъкан с  perl да речем. Днес няма да намериш почти нищо.

Така и тук. В момента можеш да намериш стотици платки с arm, хиляди преработки на основата на малинката, Ардуино все още държи фронта, но например добрите стари проекти за свободна графика, свободен звук, свободна мрежа са едва ли не изчезнали. А някой ден мечтаехме да имаме цял свободен компютър. Може би ще дойде. Празнините ще се попълнят. Но трябва да знаем, че мейнстрийма е друг и само от нас зависи да запазим огъня и за другото, което всъщност е важното.

Имай предвид още нещо. Да се правят ИС пък било те и RISK на Верилог е къде, къде по-мъчно и искащо познания от това да направиш платка с готов Arm (е добре при опроводяването на паметта ще срещнеш проблем). Но и това го броя добро, защото води към натрупването, макар в страни, но към въздигане на следващото ниво. А китайците? Тях просто не ги интересува. Те гледат, кое се продава, а не какво е.
« Последна редакция: Jan 22, 2015, 23:16 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Отворен хардуер с Xilinx Artix 7 35T CPG236 FPGA
« Отговор #4 -: Jan 23, 2015, 12:32 »

Цитат
Имай предвид още нещо. Да се правят ИС пък било те и RISK на Верилог е къде, къде по-мъчно и искащо познания от това да направиш платка с готов Arm (е добре при опроводяването на паметта ще срещнеш проблем).
  С интегралните схеми съм доста в течение. Verylog не знам, но наскоро почнах да уча VHDL. И до където стигнах (1/3 от книжката) - всичко е лесно и ясно. Почнах да ровя в демонстрационен софтуер на VHDL за basys3 на дилигент. И там ясно. Сега съм на стадий при който вече ми трябва платка с Artex7, проектирана по точно определен начин. Така се осъвършенстват познанията (конкретно имам предвид за VHDL) като се учи на практика. На примери е толкова отегчително и безсмислено - то си е ясно, че примерите ще тръгнат, а също така е ясно че от експерименталните платки не може да се очакват интересни неща. Нещата вървят, когато заедно с това което учиш извършваш и това, от което ще ти е нужно в бъдеще - така е многократно по-ефективно, т. е. когато имаш приятно предизвикателство.

Това, което прави Мирчо очевидно не е начина. Хората много лесно четат, трудно пишат, много по-трудно описват това което правят (не че не си правят всякакви неща), а съвсем съвсем трудно можеш да ги накараш да помагат в разработването на нещо сериозно.

Цитат
Но трябва да знаем, че мейнстрийма е друг и само от нас зависи да запазим огъня и за другото, което всъщност е важното.
  Честно казано появата на Arduino и на Raspberry Pi доведе до промяна в мейнстрийма. А появата и на двете са в резултат на дейността на няколко човека - не е огромна компия или огромно комюнити. Така че, опитите в такова направление (да се стартира нова тенденция в електрониката) са смислени и напълно възможни. Въпросът е как да стане и въпросът е как да се намерят хора, които биха се включили в това.

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Отворен хардуер с Xilinx Artix 7 35T CPG236 FPGA
« Отговор #5 -: Jan 23, 2015, 13:00 »
Да точно в това е проблема. Да намериш правилните хора и тези хора да са упорити и постоянни. Почти всички проекти (и не само хардуерни) са умрели, заради липсата на постоянство. За стигането до хора трябва разгласа, затова предложих онова. От друга страна, не е ясно от къде ще изкочи заека. Виж ти, как Зхз напредна много с неговият проект, само пишейки в този форум. Намериха се хора да му помогнат. Вярно технология от преди четиридесет години, определено не съвсем използваема, за какво да е, но човека напредна много.

От друга страна изказваш железен довод. Самият Арм дето го дъвча, е тръгнал точно така. Ако се върнем още по-назад и Интел така е тръгнал. И като заговорихме за тях,, та се сетих, че те казват, че самата разработка е под 10% от цената, докато последващите изпитания и доизкусорявания, за да се превърне в продукт са почти 50%.

п.п. Забравих нещо да напиша още вчера. Тези празни ИС, трябваше да са победата на свободната архитектура, защото с тях трябваше да запълним нишите като криптография, моделиране, статистически обработки, симулации. Вместо това обаче копаенето на монетки изпиха цялата вода и сега се използват единствено и само за това. А да. Поглеждал ли си Форт? Казват, че този език бил произведение на изкуството. Но е нещо много над моите твърде скромни възможности и не съм се занимавал с това.
« Последна редакция: Jan 23, 2015, 13:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Отворен хардуер с Xilinx Artix 7 35T CPG236 FPGA
« Отговор #6 -: Jan 23, 2015, 19:24 »
> От друга страна изказваш железен довод. Самият Арм дето го дъвча, е тръгнал точно така.
  Може би не съвсем така. Към началото на 90-те Apple залага на ARM, отказвайки CRISP - процесор за C компютър. Не че следващите години за Apple не са провал, но все още Apple тогва си е име.

> самата разработка е под 10% от цената, докато последващите изпитания и доизкусорявания, за да се превърне в продукт са почти 50%.
  Това е печалната статистика за съвременните тенденции на разработването на хардуер, а в още по-голяма степен на софтуер. Просто тези, които пишат не мисля особено активно (или просто не могат да го правят), а понякога е много трудно заради техническите ограничения.

> Вместо това обаче копаенето на монетки изпиха цялата вода и сега се използват единствено и само за това.
  FPGA чиповете не са кой знае колко добри при изчисления от описания вид. Причината е, че FPGA техологията е бавна и енергоемка. Наистина в FPGA чипът (който не само че не е празен, ами си е направо претрупан) има много "вентили" които служат за да навържат компонентите. Те забавят, а и голяма част от електрониката не се ползва (което увеличава разстоянията и с това енергопотреблението и скоростта на превключване).
  А относно копането по-конкретно - GPU решенията са доста по-добри от FPGA. А и копаенето вече е яко замряло. Получи се така, че биткойнът е с падаща цена в момента - вече е под $200 (а беше над $1000 преди по-малко от година).

> Поглеждал ли си Форт? Казват, че този език бил произведение на изкуството. Но е нещо много над моите твърде скромни възможности и не съм се занимавал с това.
  Чел съм го още на времето. От една оранжева книжка на български. Поуката от цялата книжка е, че стекът е много яко нещо.
Активен

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Отворен хардуер с Xilinx Artix 7 35T CPG236 FPGA
« Отговор #7 -: Jan 26, 2015, 12:25 »
Но да се върна конкретно към темата.

Поиграх си да означа изводите на разглеждания чип:
Код:
-++g+--xx+xxxx+xx+-
gg-g+-xxxxxxx-xxxxx
-----+x+xxxxxxxxxxx
gg-.............xxx
--+.............xxx
gg-.............-+x
--g...+-+++++...xxx
ggc...-----++...xxc
--c...++-.---...-+c
gg-...+++.+++...ccc
ccc...---.-++...ccc
ccc...+--+++-...cc-
ccc...+++++--...+xx
x-+.............xxx
xxx.............xxx
xxx.............xxx
xxxx-+xxxxx+xx+xxxx
xx+xxxx-xxxxxxxxx-x
-+-xx-xxxx-xxxx-xxx
Това нещо изглежда, че ще е лесно да се опроводи на двуслойна платка. Дали съм прав, поне за това.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Xilinx и Arm ще правят soft core Cortex M0 и M3
Коментар
bot 11 13664 Последна публикация Oct 07, 2018, 01:39
от jet