Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 56763 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #15 -: Feb 03, 2022, 20:02 »
Това е като "умните" коли/таксита на Гугъл дето се изреждат на една малка уличка без изход в Сан Франциско и правят маневра за кръгом. На входа на улицата понякога дори се образува опашка. Местните се чудят какво става.
https://www.cbsnews.com/news/waymo-self-driving-cars-san-francisco-dead-end-street/

На Теслата автопилота ако му "свърши" осовата линия и е до там. Още не могат да измислят и защо прави phantom braking - на равен задрав път, изведнъж компа набива спирачки и изненадва всички наоколо.

На гугъла колите в Аризона:
https://youtu.be/zdKCQKBvH-A?t=696
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #16 -: Feb 03, 2022, 20:53 »
Аз съм доста любопитен, как тези автопилоти ще се справят в нашите условия  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #17 -: Feb 03, 2022, 23:59 »
Е той (ИИ) едва сега прохожда, да изчакаме ..айде не 8 млн.г. ама барем поне една генерация или поне да му дадем шанс да ги разклати дет се вика и да си направи деца т.е. като се появи първия синтетичен ИИ пак ше си говорим.

и др. път съм ги давал тия препратки  - ама да потретя (от много глава не боли)
А който не знае езици мое само да разгледа картинките
https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html
https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-2.html

А и с течение на времето ще му е все по трудно да обеснява на човеците новите матемтики физики и пр, дето е открил (все едно на еднокнижник/а да обясняваш нещо) Последно си спомням първия човек който се оказа в тая ситуация беше Перелман и му/им трябваха години на учените да го проверят и да кажат да бе верно е - даже му даваха там едни милиони за награда ама той ги отказа.

Ето и централния проблем на топологията формулиран от Поанкаре се решава повече от 100 години и накрая руснака Перелман използва методи на статистическата физика за да реши тази задача. След което се отказва от математиката. - както виждате и хората така работят

Наскоро попаднах на една статия дето японците обясняваха за едни оптичнин сензори че как като добавели амнайсет нови измерения и стигали до решението по пряк път през амнайстото ма после зор докато го смъкнат на ниво едвам 2-3 измерения и там изглеждало като на магия обаче оправдавало очакванията (за разлика от ония батерии дето се взривяваха и още им донатамъняват физиката там за супер бързото зареждане)  ако намеря линка ще постна направо тука ма БГ беше от не помня кой вестник...
изрових го от умнофона: https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Ucheni-sazdavat-izkustveni-izmereniia-za-da-razberat-po-dobre-osnovni_180195.html

П.П. из легендите за К и Методито
Връща се Киро (ма не от Канада) една вечер целия запотен мааа...  вир-вода и Методи го пита
- К'во ста'а ве браточка, кой/я те изпоти така? Глей само да не настинеш.
- Оста'и са браточка.. мани-мани спорих със нерверници - казал човекът който се преборил със Ватикана и Великата инквизиция че даже и еднокнижниците имали право да славят бога на своя собствен език
// И успял между другото дето много други велики... са неуспели - долкото свършването на клада или у зандана се брои за неуспех (Бруно, Коперник, Галилей не са успели да се преборят а Кирето... баш майстор)
// и една любима снимчица - един скорошен полски папа му се моли и той за нещо
https://basilicasanclemente.com/eng/index.php/history/st-cyril
..някои картини те карат да се замислиш (ако ще и да не си вярващ)
силата на вярата - единствената разлика е само че единия е с брада а другия без брада


П.П.П. Иначе ако чакаме нещата да се развият по естествен път... имам още много... х^Wхляб да изядем докато ги стигнем (утрешните ИИ - засега само още чакаме китайците да ни направят новите памети за квантовите компютри и стой та гледай)
« Последна редакция: Feb 04, 2022, 00:23 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #18 -: Feb 04, 2022, 01:17 »
Е той (ИИ) едва сега прохожда, да изчакаме ..айде не 8 млн.г. ама барем поне една генерация или поне да му дадем шанс да ги разклати дет се вика и да си направи деца т.е. като се появи първия синтетичен ИИ пак ше си говорим.

И 18 млн. години да чакаме - пласмасовия салам няма да стане вкусен като естествения, а вибратора няма да направи деца.
Бърка се интелект с Big Data Processingm двете са свързани, но не взаимозаменяеми. 
Ако нещо трябва да се направи по-умно от човека - трябва друг подход, трябва да се имитира нещо друго, а не човек. Едно време така са мъчели да правят самолети - като махат с крила като птиците, а то имало по-лесни начини. Или превозни средства да имитират коня.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #19 -: Feb 04, 2022, 02:34 »
Е то сега пак се връщаме натам (историята периодично се повтаря) като гледам новите щатски роботи на военните дето са нещо средно м/у куче и катър и мъкнат сичко (като Санчо)
https://www.youtube.com/watch?v=RYzn_gmFs5w

А бе друго си е вибратор със собствен интелект ИИ /то навремето имаше един казармен лаф - бе друго нещо си е чуждата ръка/ (от време на време и да ти напомня че е време да го ползваш баш когато родата е на гости), то не че и сега и при хората не е така - често другата глава е на друг акъл ама  :P
Бе друго си е на булката вибратора да се pair-ва с на мъжо куклата - ей така за разнообразие и за обмяна на опит. Скоро чекаме книга да издаде - "Монолози на вибратора"  :P и вътре по часово - той моя... -тя мойта.. -то мойто - а поддръжакта къв номер ми напраи -а батериите като ми отказаха един ден к'ва стана ако знаеш ..Я не съм от тях как Сийке ама чекай да ти кажа  ;D


Аз напоследък се улавям че все повече предпочитам с компютрите да си говоря отколкото с индийците от поддръжката, че даже и на компютрите само говора по-добре се разбира

П.П. и малко лирическо отклонение - сега ми стана интересно... дали навремето на Кирил са му викали Киро Византиеца и дали е трябвало да се откаже от чуждо гражданство за да създаде българска азбука?
- Даваш ли даваш Кире убава азбука на българска вяра?
« Последна редакция: Feb 04, 2022, 02:50 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #20 -: Feb 04, 2022, 09:36 »
Абсолютно съм съгласен с изкуствените шофьори. От години пледирам да бъдат изгонени от пътя тези астралопитеци, наричани по модерному — хора. На хора трябва да им е забранено да шофират под заплаха от доживотна присъда без право на помилване. Аз също имам автомобил, също имам книжка и шофирам почти всеки ден. Това само затвърждава мнението ми, че хората нямат никакво право да бъдат на пътя. И не, че нещо по принцип са виновни, а просто нямат възможността (не са роботи) за шофиране.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #21 -: Feb 04, 2022, 10:41 »
Автопилотите могат да се направят относително сигурни, ако се комбинират с подходяща инфраструктура по пътищата. Вместо това, те се опитват да ги обучават да се оправят навсякъде и във всяка ситуация. Което е практически невъзможно. Автомобила може би ще спре пред човек, но пред животно като котка или говедо? Пред срутил се камънак или пред свлачище ще спре ли? Ще си гледа осевата линия и се е набил право в чакъла и става неуправляем.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #22 -: Feb 04, 2022, 11:11 »
Колко бързо се развила темата :)
Аз съм най-далеко от тези неща, но "интелект" не е ли, когато "нещото" има възможност да се самообучава и да трупа познания, които после да ползва, за вземане на решение и действие?
По постовете тук, и по малкото неща, които съм чел из нета, т.е. почти нулевите ми познания по темата, сегашния вариант на ИИ си го представям като една програма с база данни, в която са вкарани някакви условия и според условията- прави едно, прави две, нещо като шел скрипт- иф екзист еди си какво, гоу ту еди си кое. Т.е. засега ИИ не може сам да се учи (като децата на писменост, например), а може да взема решения само ако предварително са му зададени условията за конкретното решение/действие ? Не може при условия, различни от тези, вкарани в "шел-скрипта", да реагира? Поправете ме, ако бъркам.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #23 -: Feb 04, 2022, 11:16 »
   Наскоро писаха за неадекватни решения на автопилоти (ИИ отвсякъде,батко...)
при наличието на ... луна при ясно време,особено ако е ниско над хоризонта и срещу камерите.
Въпросният "ИИ" се шашка до непредсказуемост,до степен да засили колата
не когато трябва (сещайте се какво мазало може да стане...).

   Доколко може да се доверите на такава с-ма ... преценете сами ...
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #24 -: Feb 04, 2022, 13:44 »
Ще се опитам да тръгна от някаквъв базис за теорията на познанието (философския въпрос, света познаваем ли е въобще и как става или пък е изцяло наша фантазия и т.н.).

Значи за да има познание са абсолютно необходими две условия:
1.средства за възприемане (например човешките сетива са класически пример), ако си представите че нямате никакви сетива/сетивни възприятия, то и външния свят няма да съществува за вас.
Ще съществува само вътрешния свят, това което идва от органите/вътр.организъм.

2.мислене - това е активния инструмент чрез който се анализира, разбира и интерпретира света (говоря за самостоятелно, активно и критично мислене, не за повтаряне на заучени неща/концепции/теории,...).
Тоест мисленето от възприятията създава понятия, идеи и представи за света около нас. Може и само да ги взаимства от другите хора, възпитанието, културата, средата и др. социални фактори (тук няма критичност).

Сега при машините първия елемент е наличен - имаме различни видове сензори, вкл. такива за които човек няма сетива.

Основния проблем идва от това че машината не може да "мисли" (като човек) може само да симулира мислене.
Освен това има и едно косвено доказателство за това че с помощта на машина/компютър не може да симулираш идеално/точно реалността, защо е така.
На първо място компютъра не може да работи с безкрайни стойности (числото Пи, златното сечение и др.).
Той (компютъра) може само да се приближава към тези числа. Накратко не можеш с крайно устройство да симулираш безкрайни (от числова гл. точка) обекти.
Друг пример е квантовия свят, където се знае че не важат законите на макросвета.

Не знам доколко успях да обясня/обоснова гледната си точка,надявам се все пак да има някаква  полза от горното.

PS: това не значи че нищо не може да се постигне с ИИ, просто той няма да може да замени човека !
« Последна редакция: Feb 04, 2022, 13:47 от ray »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #25 -: Feb 04, 2022, 16:39 »
Има и друго нещо, което компютрите никога няма да имат. Гените. Човека, също както и животните имат извънзъзнателни реакции към събития или околната среда, които са извън рационалното мислене ( последното конкретно за човека ). Тези реакции са вследствие на генетичната памет трупана в продължение на много, много поколения назад. Миризма, шум, движение и ти си готов да действаш и действаш, преди още да си осъзнал, откъде идва дразнителя, какъв е неговия характер, представлява ли опасност или пък е нещо за ядене например.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

vlp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #26 -: Feb 04, 2022, 16:56 »
Има почва - примерно доскоро имаше интелигентни автомати за билети в трамваите и тролеите с тънка преценка дали да издадат билет на конкретния пътник. Също има интелигентни перфоратори, които сами избират броя дупки. :)
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #27 -: Feb 04, 2022, 18:03 »
С условия работи класическото програмиране, при Deep Learning ИИ няма условия. Даваш на програмата данни и решенията за тях. Програмата смята връзки и тегла между данните и сравнява резултата с това какво ти си му дал (един вид си прави модел). Ако изчисления резултат съвпада с този който си му дал - добре. Ако не съвпада - се връща обратно и прави корекции на теглата докато уцели резултата. Т.е с нещо като екстраполация и интерполация намира решения за данни които няма до момента.
Първоначално данните се прочистват ( (Labeling на данните), като се обяснява кога какво се прави и какво не трябва да се прави при еди си какви данни/ситуация и системата се възползва от тези "знания" за следващите опити.
Когато ппрограмата срещне ситуация с няколко варианта - избира това с най-голямо тегло в базите данни от предишни подобни случаи - един вид взема решения.
С времето базата данни нараства и качеството на данните/решенията се подобрява.
« Последна редакция: Feb 04, 2022, 18:07 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #28 -: Feb 04, 2022, 19:16 »
Съгласен съм и не съм. Съгласен съм, че това е точния начин, по който работи. Но не съм съгласен, че няма if:

https://github.com/deepmind/dm_control/search?q=if&type=

Не е възможно да се напише, какъвто и да е код, който няма разклонения. Той не би правил нищо.

Специално за Ник уточнявам, че това, че има условие „ако“ в кода, не означава, че резултата се получава по пътя на сценарии или това, което обясняваш.  Просто уточнявам, че на ниво код има условни оператори.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #29 -: Feb 04, 2022, 20:50 »
Може би съм се изразил неправилно: рабира се, че има IF-ове и то много (както и case-ове - вариация на IF) , но не се нанизват газилиони IF-ове за да се взимат решенията за едно или друго действие.
ИИ се пишат на обикновени езици (Питон-а много се използва) и там всички конструкции (IF/CASE например) си се ползват на пълно основание.
« Последна редакция: Feb 04, 2022, 21:37 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.