От личен опит - проблемите идват много по често (99 от 100 случая) през ебемгото (опс... енергото). Така, че помислете по-добре за онлайн УПС с двойно преобразуване, стабилно заземяване (истинска земя, а не ВиК или порно). След това ширмовани кабели със заземена правилно оплетка.
С оглед обиране на статичното напрежение в незнам си кой закон/наредба за строителството има задължение на всяка сграда да има гръмоотводна инсталация. Тази инсталация не може да ви предпази от директно попадение - просто е немислимо да проведе 300КА през какъвто и да е проводник (освен разбира се плазмения тунел дето сама си прави). Идеята на цялото упражнение да се заземява статичното поле в района (или намаляване на неговия интензитет спрямо земята). Така се намалява в пъти вероятността от създаване на необходимия за пробив електрически потенциал.
Всеки учил физика и малко електротехника знае какво представлява кондензатора. Представете си кондензатор с два електрода - единия е облака, другия е земята. Диелектрика е въздуха по между им. Имаме натрупване на напрежение между електродите и при достигане на критичното напрежение се получава тунелен пробив и енергията се уравнява. След това отначало. Разстоянието между електродите е да речем около 500м (средно нормална височина на буреносния облак). Пробивното напрежение на средностатистическия въздух е 25-50 kV/см (250 хиляди волта на метър в най-лошия случай). Следователно за възникване на искра е нужно разликата в потенциалите да стане 125MV. Да разгледаме случая когато имаме само 25MV потенциална разлика и разстояние 500м. Значи имаме около 50KV на линеен метър (абстрахираме се от околните дивотии като сгради и дървета и приемаме, че сме в полето). Допускаме, че поставяме един хоризонтален проводник на 15 метра над земята и правим малко сметки - оказва се, че потенциалната разлика в този случай е някакви си 750000 волта между проводника и земята.... Звучи страшно нали? Нещата са много по-поносими като вземем предвид влиянието на околните неща върху електрическото поле. Всички сте чували за това, че на някои по-космати индивиди им настръхват космите като има много насъбрано статично електричество.
Втория случай - имаме електродъгов разряд между облак-земя или облак-облак (единия е вертикален, другия хоризонтален). По същество електродъговия разряд представлява електрически проводник през който тече много силен ток (около 200-300КА). Като електрически проводник на територията на тази вселена и той се подчинява на някои закони. Като например генерирането на отвратително мощно магнитно поле. А както знаете електричеството може да се индуцира в друг проводник посредством магнитно поле. Сега малко да помислим - имаме един вертикален проводник от терасата до покрива и на 10Км от него има друг проводник от облака до земята създаващ безобразно голям магнитен поток за част от секундата. Какво се получава? Имаме индуцирано напрежение със стойност многократно превишаваща всякакви изисквания за част от секундата. И ако няма правилната защита - гори най-слабото звено в апаратурата. Същото се получава и с хоризонталните мълнии, но касае предимно кабелите от типа тераса-полянка на двора или покрив-покрив.
Малко се отплеснах, ама мисля, че е полезно

п.п. Енергото има защити на всички фази на определени места точно с цел обиране на тези пикови индуцирани токове. Но това не касае крайнопотребителската мрежа. Там се разчита, че проводниците са или под земята или около тях има по-високи неща