Автор Тема: къде е консолата на убунту 12.04 как да я намеря СУПЕР НОВОБРАНЕЦ!  (Прочетена 1752 пъти)

tomis19

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте!

Извинявам се за глупавия въпрос но не мога да намеря къде е консолата за команди на убунту версия 12.04 инсталирах я и имам голямо желание да се науча на нови неща. В момента чета разни команди който мога да пробвам но не мога да намеря консолата. Ако може да помогнете с 1-2 принт скрийна защото за първи път исползвам линукс!

Благодаря предварително!
Активен

NikolaiTalev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 307
  • Distribution: Debian Wheezy
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Alt + F2 и пишеш gnome-terminal

Предполагам си с unity а там в лентата щом напишеш терминал и си излиза.
Иначе седи в Помощни програми
Активен

Веднъж Linux, цял живот Linux.

http://blog.nk-support.eu/

tomis19

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Благодаря!  [_]3

Ако имам други въпроси ще пиша отново надявам се лека по лека да свикна! :)
Активен

bot

  • Гост
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Alt+Ctr+T
това голямото Т, с шифта ли го правиш или трябва да натиснат caps lock?
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

bot

  • Гост
Alt+Ctr+T
това голямото Т, с шифта ли го правиш или трябва да натиснат caps lock?

/off
 специално за теб (предполагам че имаш малко т на клавиатурата) - Alt + Ctrl + t
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Това не е офтопик, а си е точен отговор на въпроса. Станал съм пълен досадник, но е нужно, когато се дават съвети да са максимално точни. Новак като открие и конзолата, ще разбере, че не е като при windows, тук има значение дали пишеш с малки или големи букви.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

bot

  • Гост
 абе колега, ти пил ли си какво, тука говорим за клавишна комбинация, не за писане на заклинания в конзолата. Каквото и да изписваш при натискане на БУТОНА "Т" може да си го включиш в горната комбинация, защото между другото под линукс за разлика от уиндоус тази комбинация работи независимо от азбуката, която е избрана.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
За съжаление мой приятелю Робот това не е вярно точно за Гном, дето кирилишко Т не е еднакво на латинското такова, защото радетелите на glib са решили, че не съществуват езици, в които не се пише на латиница  >:(
« Последна редакция: Sep 19, 2012, 08:07 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bot

  • Гост
 Ами не знам как става тази магия под Линукс, ама клавишните комбинации си работят, независимо коя клавиатурна подредба е активна. Под Уиндоус например Ctrl+C (Copy), Ctrl+P (Paste) и други не работят, когато е избрана кирилица. Между другото проверих - комбинацията за извикване на конзолата Alt + Ctrl + T работи само под Unity и Gnome
Активен

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
go_fire, мисля, че е по-добре да се използва Key Code-а, който вероятно е съобразен с ASCII стандарта (или двоичният аналог), отколкото да се чете изхода според клавишната подредба. Така ако си на някоя клавиатура, която няма Т (или подобна на нея) как ще използваш въпросната/въпросните комбаниция/комбинации, ако нямаш клавиш T? При нужда си нагласяш комбинацията и независимо от клавиатурната подредба можеш да използваш същата комбинация, но не според буквата, а според клавиша. Не е ли по-добре? :)
tolostoi, навсякъде клавишните комбинации се изписват с първа главна буква (така както са изписани/залепени на клавиатурата).
« Последна редакция: Sep 19, 2012, 09:35 от Recku »
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.