Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 16   Надолу

Автор Тема: Seasonic Prime W 750 Titanium или Corsair RMi Series RM850i 850W Gold? Кое е по-  (Прочетена 60410 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Ток без затворена верига НЯМА, а когато имаш затворена верига спокойно може да говорим за разпределение на напрежения. Пак ще го кажа: токът е просто ОТНОШЕНИЕ на напрежението и съпротивлението (проводимостта
).

Що да няма. Токът е движение на електрони. Ускори няколко електрона и ги изтреляй в космоса. Нима това не е ток. Или ще трябва да затваряш веригата в другият край на вселената.

Боте заяждаш се ненужно. За едни същи работи говорим.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Цитат
Ток без затворена верига НЯМА, а когато имаш затворена верига спокойно може да говорим за разпределение на напрежения. Пак ще го кажа: токът е просто ОТНОШЕНИЕ на напрежението и съпротивлението (проводимостта
).

Що да няма. Токът е движение на електрони. Ускори няколко електрона и ги изтреляй в космоса. Нима това не е ток. Или ще трябва да затваряш веригата в другият край на вселената.

Боте заяждаш се ненужно. За едни същи работи говорим.

 ще се повторя: Когато ускориш електроните създаваш проводник (или съпротивление, понеже проводника не е идеален), това е образно представяне, но в процеса участва външно внасяне на енергия чрез създаване на потенциална разлика, от където може да говорим за преобразуване а не за генериране на каквото и да било. Не говорим за едно и също, когато имаш 3 взаимнозависими величини - едната винаги е резултантна от първите две и в случая това е токът. Затова и не може да го измериш директно за разлика от другите две. Всички процеси, които се описват с ток може да се опишат с V/R, затова и използването на тока в описване на електрическите процеси внася объркване и трябва да се премахне.
« Последна редакция: Oct 11, 2018, 16:11 от bot »
Активен

bot

  • Гост
Цитат
Ток без затворена верига НЯМА, а когато имаш затворена верига спокойно може да говорим за разпределение на напрежения. Пак ще го кажа: токът е просто ОТНОШЕНИЕ на напрежението и съпротивлението (проводимостта
).

Що да няма. Токът е движение на електрони. Ускори няколко електрона и ги изтреляй в космоса. Нима това не е ток. Или ще трябва да затваряш веригата в другият край на вселената.

Боте заяждаш се ненужно. За едни същи работи говорим.

 ще се повторя: Когато ускориш електроните създаваш проводник (или съпротивление, понеже проводника не е идеален), това е образно представяне, но в процеса участва външно внасяне на енергия чрез създаване на потенциална разлика, от където може да говорим за преобразуване а не за генериране на каквото и да било. Не говорим за едно и също, когато имаш 3 взаимнозависими величини - едната винаги е резултантна от първите две и в случая това е токът. Затова и не може да го измериш директно за разлика от другите две. Всички процеси, които се описват с ток може да се опишат с V/R, затова и използването на тока в описване на електрическите процеси внася объркване и трябва да се премахне.
 пп Да приемем хипотетично че създаваш ток с въпросните електрони. Как би го измерил този ток? тук по скоро може да говорим за пренос на енергия, не за протичане на ток. Теоретино може и да създаваш ток, но създаваш и потенциална разлика през определени интервали, това някак не се връзва с никакви закони (Кирхоф, Ом, какъвто се сетиш там...)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
затова и използването на тока в описване на електрическите процеси внася объркване и трябва да се премахне.
Айде сега :o. Това си ерес.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Цитат
затова и използването на тока в описване на електрическите процеси внася объркване и трябва да се премахне.
Айде сега :o. Това си ерес.
Това е внасяне на яснота чрез осветяване под различен ъгъл, така хората са установили навремето че Земята не е плоска.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Да приемем хипотетично че създаваш ток с въпросните електрони. Как би го измерил този ток?

В смисъл без да мериш пад на напрежение върху резистор?
Ами по магнитното поле, което създава с датчик на хол.
С нещо такова https://en.wikipedia.org/wiki/Current_clamp

Е сега като намесим и магнетизма - ще стане една >:D >:D >:D
« Последна редакция: Oct 11, 2018, 16:37 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост

Е сега като намесим и магнетизма - ще стане една >:D >:D >:D
Аз мислех да ти подскажа в началото като я подхванахме че при индукторите ще имаш бая материал да се аргументираш, ама реших темата да стигне до там по естествен път. Това с електронния лъч е интересен казус и може да се разглежда като една безкрайна верига, т.е. без практическо приложение, всъщност като спомена амперклещи може да се използва за пренос на енергия в открития космос. 
« Последна редакция: Oct 11, 2018, 16:52 от bot »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Ибаааа къде отидохте....В космоса значи... Енергия да пренасяме с електронен лъч... Интересно ми е да видя фокусиращата решетка на подобна инсталация :) както и как ще се затвори веригата.... Щото за един кинескоп с диагонал 50см колко 25kV анодно напрежение трябва за да мине тоз лъч електронен? Аз само си питам.... Щото нали се уточнихме, че ток има само в затворена верига...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Аз пък имам въпрос. Казва се, че токът е насочено движение на електрони. Някой наблюдавал ли е този процес? Ако електроните се движат непрестанно само в една посока - да кажем по далекопровод - от къде се взима този непрекъснат поток електрони? Когато се измерва ампераж, напрежение, какво всъщност се измерва? Брой електрони в секунда, в  наносекунда? Може и да са ми наивни въпросите, обаче, ако някой ми отговори....
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Аз пък имам въпрос. Казва се, че токът е насочено движение на електрони. Някой наблюдавал ли е този процес? Ако електроните се движат непрестанно само в една посока - да кажем по далекопровод - от къде се взима този непрекъснат поток електрони? Когато се измерва ампераж, напрежение, какво всъщност се измерва? Брой електрони в секунда, в  наносекунда? Може и да са ми наивни въпросите, обаче, ако някой ми отговори....
Википедия е твоят приятел... Просто следвай връзките... Сърфирай ;)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Брой електрони в секунда
Много близо. Заряд (кулон) в секуда, като размерност.
I=dq/dt
Това май е основновното определение за тока. Но понеже заряда на електрона е константа може да се изнесе отпред и тогава и брой електрони в секунда ще е правилно.

А за секунди милисекунди наносекунди и т. Н. Зависи за какъв период го мериш. Ако тока е константен
I=Δq /Δt
Тогава може да си ги измериш и за милисекунди ако искаш Δt=1мсек мериш за 1 милисекуда колко заряд е преминал, делиш ги и получаваш силата на тока.

Ps: да не стане объркване едното е размеростта която е 1 Кулон за 1 Секунда или 1 ампер.
А другото е за колко време го мериш по горната формула. Може да го измериш и за 1 милисекунда но размерноста пак ще излезе   Кулон за Секунда.
« Последна редакция: Oct 11, 2018, 21:08 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Wiki-то ще ми каже ли, дали някой е наблюдавал, как се движат елеткрони по проводника, че това да е част от основното обяснение, какво е ток? Не вярвам, че по онова време са могли да ги наблюдават, а се съмнявам, че и сега могат. На основание на какво е решено, че електроните се движат от един момент нататък в една посока и това наричаме ток?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Аз пък имам въпрос. Казва се, че токът е насочено движение на електрони.
Не знам кой и кога ти го е казал това, но не е вярно. Или поне не е изчерпателно. Тока е насочено движение на заряди. Електроните са най-малкия, и по "размер" и по заряд вариант на заряд.
Някой наблюдавал ли е този процес?
Не и в смисъла който влагаш.
Ако електроните се движат непрестанно само в една посока - да кажем по далекопровод - от къде се взима този непрекъснат поток електрони?
В далекпроводите, в общия случай, тече променлив ток, при което електроните се движа напред-назад. В случаите когато имаме прав ток, електроните идват от източника/генератора на ток.
Когато се измерва ампераж, напрежение, какво всъщност се измерва?
Измерва се промяната в някакво свойство на нещо (обект или поле). След това или едновременно с измерването, тази промяна се сравнява с някакъв стандарт. Как се правят тези стандарти е доста сложен въпрос, а и не съм компетентен точно за електрическите стандарти.
... Може и да са ми наивни въпросите, обаче, ако някой ми отговори....
Не са наивни. Просто показват пропуски в образованието, като причината не е задължително в теб. Важното е че имаш желание да ги попълниш.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Wiki-то ще ми каже ли, дали някой е наблюдавал, как се движат елеткрони по проводника, че това да е част от основното обяснение, какво е ток? Не вярвам, че по онова време са могли да ги наблюдават, а се съмнявам, че и сега могат. На основание на какво е решено, че електроните се движат от един момент нататък в една посока и това наричаме ток?
Заповядай...
Цитат
В металите има  два вида градивни частици: метални  йони и свободни електрони. И едните, и  другите извършват хаотични  движения. Йоните трептят около фиксирани положения - възлите на кристалната решетка.  Свободните електрони се движат хаотично и при честите си удари в йоните  променят скоростта си по големина и посока. Когато   в метала се създаде електрично поле, електричните сили ускоряват  свободните  електрони и към хаотичното им движение се наслагва насочено  движение. В  резултат за времето между два удара електроните се  преместват по направление на  полето с една средна скорост, наречена дрейфова скорост.
Именно това насочено  движение е електричният ток. Ето защо електропроводимостта на металите се дължи на свободни електрони. Токови носители в металите са тези електрони, т.е. – металите имат електронна проводимост.
Тъй като токът е равен на заряда, който преминава през напречното сечение на проводника за 1 s, той е толкова по-голям, колкото по-големи са концентрацията n на свободните електрони и дрейфовата им скорост v.В металите концентрацията n не зависи от температурата и от интензитета на полето. Затова по-голям ток през даден проводник означава по-голяма дрейфова скорост v.
« Последна редакция: Oct 11, 2018, 22:01 от BRADATA »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Wiki-то ще ми каже ли, дали някой е наблюдавал, как се движат елеткрони по проводника, че това да е част от основното обяснение, какво е ток
Не никой не ги е виждал.
Но това показва силата на човешкият разум. Въз основа на много най-различни наблюдения и опити в продължение на много години се е стгнало до извода, че нещата могът да се случват именно по този начин.

Обаче ако може да ги видим, още много неща ще станат ясни. Не сме сигурни, че не пропускаме нещо в този модел.

« Последна редакция: Oct 11, 2018, 22:17 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 16   Нагоре
« назад напред »