Автор Тема: Въпрос cron - fork-ва ли се демона или ?  (Прочетена 2544 пъти)

Explisit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 97
    • Профил
Здравейте, днес ми изкочи следния въпрос в главата след като отдавана не бях обръщал внимание на това. Имам няколко нещо който са ми на schedule през 10-45 минути. Тук таме и бекъп минава. Нормално ли е да виждам повече от един, а примерно 3-5 процеса на /sbin/cron стартирани ... не съм напълно запознат, но някъде мярнах, че се fork-вал демона ... каквото и да значи това  >:D
Извинявам се за тъпия въпрос, но просто наистина не успях да намеря прилично обяснение.
Активен

Powered by Debian

iskren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 185
  • Distribution: Fedora Core 8
  • Window Manager: KDE3
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос cron - fork-ва ли се демона или ?
« Отговор #1 -: Feb 17, 2009, 11:09 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Fork_(operating_system)

ето какво значи форк. Иначе - звучи 'нормално' - при мен апачето примерно се форква, крона ми в момента не е форкнат, ама той не е и много натоварен - може би е заради това. В нета не видях нищо по въпроса на пръв поглед - ако всичко ти работи както трябва - не го мисли ;)
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос cron - fork-ва ли се демона или ?
« Отговор #2 -: Feb 17, 2009, 11:11 »
cron процеса се форква т.е. от един родителски процес се стартиран дете което реално изпълнява задачата. Ако не беше така нямаше да могат да се изпълняват едновременно няколко задачи на различни потребители.

Разликата между различните крон процеси е че родителят ... т.е. основният процес обикновенно е със главни букви в списъка с процеси.
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос cron - fork-ва ли се демона или ?
« Отговор #3 -: Feb 17, 2009, 13:40 »
Форк-ва и exec-ва, това е стандартната процедура за изпълнение на друга програма. Форкването създава нов контекст, ново адресно пространство, унаследява отворени файлови дескриптори и съдържанието на адресното пространство на процеса-родител. Exec-ването зарежда ново binary в новото адресно пространство (но запазва отворените файлови дескриптори).

Та в този ред на мисли, възможно е да видиш няколко cron процеса, но това би трябвало да трае доста кратко, защото след като се exec-не нещо, се променя *името* на процеса и вече не би трябвало да се вижда като "cron".
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

sdr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 655
    • Профил
Re: Въпрос cron - fork-ва ли се демона или ?
« Отговор #4 -: Jul 21, 2010, 11:53 »
Форк-ва и exec-ва, това е стандартната процедура за изпълнение на друга програма. Форкването създава нов контекст, ново адресно пространство, унаследява отворени файлови дескриптори и съдържанието на адресното пространство на процеса-родител. Exec-ването зарежда ново binary в новото адресно пространство (но запазва отворените файлови дескриптори).

Та в този ред на мисли, възможно е да видиш няколко cron процеса, но това би трябвало да трае доста кратко, защото след като се exec-не нещо, се променя *името* на процеса и вече не би трябвало да се вижда като "cron".

Так само крона освен че пуска "таргет процеса" също така следи какво се говори на стандартния изход и го праща по пощата (ако е конфигуриран) та за това се налага да се форк-не веднъж да за да нагласи нещата по прехващането на изхода и втори път за да екзек-не самата задача...
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
cron
Настройка на програми
sunhater 2 2592 Последна публикация Nov 02, 2003, 21:27
от sunhater
exec() и fork()
Коментар
Airfan 3 2954 Последна публикация Jun 22, 2005, 11:43
от Йордан
Проблем с cron - не стартира нищо
Настройка на програми
senser 5 3361 Последна публикация Oct 07, 2005, 11:52
от sunhater
fork на gpl/agpl проект
Идеи и мнения
gotha 0 1457 Последна публикация Jul 21, 2010, 10:56
от gotha
[решен] fork() проблеми
Общ форум
Arvigeus 8 2903 Последна публикация Apr 20, 2011, 19:02
от Arvigeus