Автор Тема: валидизация в Calc на Open Office  (Прочетена 2333 пъти)

pipi2008

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Имам проблем с валидизирането на клетка в Calc на Open Office. Искам да задам валидизация между две дати, но като я задам не важи по никакъв начин, въвеждам си дати, които са в друг диапазон от зададените и дори си въвеждам друг текст различен от дата и не ме спира. А когато изтрия съдържанието на клетката и отида да видя каква е валидизацията датите вече стоят във формат примерно 40461 г. и после и да въвеждам ново съдържание, валидизацията си остава същата. Иначе формата за дадената клетка ми е дата, но не мога да разбера защо с валидизирането се получава така.
И понеже не съм сигурна дали съм се изразила съвсем точно, ще дам пример: Искам примерно в клетка А1 да не могат да се въвеждат други дати освен тези в диапазона от 01.01.2001 до 01.02.2005, и ако някой напише дата или текст различен от тези дати, да не може да го въведе. Валидизацията правя от Данни/Валидност/Разрешени:Дата/Данни:между/минимум:01.01.2001/максимум:01.02.2005/ок, обаче - тц, не възприема  :(
Ми това е :-)
Активен

ръца-пръца

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: валидизация в Calc на Open Office
« Отговор #1 -: Feb 24, 2009, 15:06 »
За жалост моят openoffice е на английски, така че не знам точното съответствие на бг:
В диалога Data -> Validity , освен Criteria (1вия таб), трябва да отидеш и на Error Alert (последния) , там да избереш отметката "Show error message when invalid values are entered" (първата и единствена отметка на този таб) и да оставиш Action както е по подразбиране (Stop).
Надявам се да съм бил полезен и английският да не е проблем. Успех :)

P.S. Евентуално можеш в по-долните полета на този диалог да зададеш и текст който да обяснява по-подробно на потребителя какво трябва да попълни (вместо мъглявото "Invalid value" или неговоя бг аналог което излиза по подразбиране).
« Последна редакция: Feb 24, 2009, 15:10 от yoakim »
Активен

pipi2008

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Re: валидизация в Calc на Open Office
« Отговор #2 -: Feb 24, 2009, 19:37 »
За жалост моят openoffice е на английски, така че не знам точното съответствие на бг:
В диалога Data -> Validity , освен Criteria (1вия таб), трябва да отидеш и на Error Alert (последния) , там да избереш отметката "Show error message when invalid values are entered" (първата и единствена отметка на този таб) и да оставиш Action както е по подразбиране (Stop).
Надявам се да съм бил полезен и английският да не е проблем. Успех :)

P.S. Евентуално можеш в по-долните полета на този диалог да зададеш и текст който да обяснява по-подробно на потребителя какво трябва да попълни (вместо мъглявото "Invalid value" или неговоя бг аналог което излиза по подразбиране).

Благодаря, аз си мислех че настройките важат за цялата таблица и този чек като го има на едно място го има и навсякъде, чак сега обърнах внимание, че не е така и че точно в тези клетки където имам проблем ми няма чекчето. Още веднъж благодарско  ;D
Активен