Автор Тема: Windows VS FreeBSD за реализация на Hotspot Radius Server  (Прочетена 5960 пъти)

stenlyto

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Така, преди всички да се изкажат моля прочетете какво точно ме интересува.

Ясно е че FreeBSD e по добрия вариант, но трябва да се обоснова в един проект.
затова ми трябват само "леко де леко" професионални мнения по темата, за да мога да съчетая малко мнения и да аргументирам отговора си.
Ако има и статистически данни, сте добре дошли.

Предварително благодаря.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Само да попитам - а ти самия, пускал/настройвал/ползвал ли си radius сървър ? Имаш ли някакъв опит с такъв, работещ под Linux/FreeBSD/MikroTik/Windows и ползван за оторизация на HOTSPOT клиентите ? Че оттам насетне вече да даваме мнения.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

stenlyto

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Използвам работещ Freeradius върху FreeBSD, използвам Postgresql за база от данни.....
за NAS използвам 5 микротика. Това е което съм си реализирал за себе си.
до момента вкарвах данните за потребителите ръчно, ся чета и си правя web базирана форма да оправлява базата от данни че ми писна ръчно.... докато бяха 10-15 клиента добре, ама взеха да стават повече. Знам че има някой други билинг системи, но на мен ми трябва нещо просто, а и тези който са безплатни няма да са по добри от това което мога и аз да си направя. Но не това е темата.
Аз лично съм доволен от изпълнението и поне на мен ми върши работа.

Излезе ми възможност да "се продам", да направя подобно изпълнение в едно комплексче, но трябва да опиша проекта и трябва да се аргоментирам защо не искам да изпозлвам Windows базирана идея. Ясно е че не ми се плащат лицензи за сървърните им версии, но само парите не са достатъчен аргомент. Навярно проекта ми ще се прочете от трета страна която ще знае малко повече и искам да не съм написал някоя глупост вътре, за това и търся мнения.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
ОК, а сега за Windows-а, не е само до лиценза. За да работи върху Windows, ще ни трябва и :

- по-сериозна (разбирай по-скъпа) машина, отколкото за Линукс/MikroTik/FreeBSD
- ще иска постоянно да се чекира WindowsUpdate от Microsoft за разните им системни ъпдейти
- ще иска да има назначен човек - админ, за да следи за работата на сървъра и да коригира, когато стане нещо (а то ще стане)
- ще иска да има назначен човек за support, за да отговаря на клиентите, които звънят по телефона, че не ги утентикира правилно, и да оправя бозите
- рано или късно Windows-а ще започне да се крашва (BSOD)
- неизбежните за Windows-а рестарти
- неизбежните за Windows-а блокирания
- вероятно ще има и още неща, но колегите ще ме допълнят

А на Линукс, настройваш го и го запускаш radius-а. Това е, няма какво да го мислиш повече. Оправяш си клиентите и си ти. После го забравяш, всичко си работи по мед и масло. Дано съм ти дал идеи да ги опишеш в проекта. Успехи пожелавам колега.


П.С. А и опита, който имаш дотук с Линуксите ще ти е много полезен в работата. Това е още една голяма причина за избора на Линукс.
« Последна редакция: Jun 11, 2011, 20:18 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Intel

  • Гост
Ачо, с цел мое самообучение исках да питам, а няма ли някакъв начин и линукса да "блокира" от самосебе си и не е ли нужен и тама дминистратор да следи логове и т.н.?
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Ачо, с цел мое самообучение исках да питам, а няма ли някакъв начин и линукса да "блокира" от самосебе си и не е ли нужен и тама дминистратор да следи логове и т.н.?
Съгласен съм има нужда от админ за първата 1 седмица активно използване - по 24 часа - 7 дни
След това 2 седмици на по 8 часа 10 дни
След това 1 месец за по 8 часа на седмица и малко отгоре. (4*8)
Следващите 3 месеца за по 20-30 минути на месец.
И чак след година за 2-3 часа

Ако не се спази това разписание на е...ти и админа си попаднал.  ;D
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Много добре знаете, че има възможност всяка една система да блокира. Няма такава, дето да е 101% гарантирана. При мен се е случвало това на Линукс машина, но само при дефектирал хардуер. Иначе си лети всичко и си имаш голям uptime. Просто е по-малко вероятно добре настроения сървър да ти каталяса от само себе си.

Не искам коментара ми да прозвучи "Win е кофти за сървъри, само Линукс ползвайте." Помъчих се да покажа слабите страни на системата, ако се реализира под Windows. И това са само насоки за проекта на колегата. Не е спор или маниащина. Windows сървърите също си имат своето приложение.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

edmon

  • Гост
Един основен довод, който стряска всички УИНДОУС ИТ-та е : Инсталацията е хардуерно независима! Т.е. взимаш си харддиска и го слагаш на друг компютър(възможно дори друг вид процесор) и тя ще работи!
Т.е. ако всичко друго освен хард диска изгори няма проблем, слагаш го на следващата машина и си готов! :)

ПС.
ххаха
Ти пък с тва fREeBSD изби рибата, аз си мислех че става въпрос за линукс!:)
« Последна редакция: Jun 11, 2011, 23:09 от edmon »
Активен

stenlyto

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Е чак да съм обил рибата, едва ли..... Не виждам значение дали е на FreeBSD или някоя друга дистрибуция на Linux..... ако има ще е по малко в конфигурационните файлове и до там....
лесното е че в портовете на FreeBSD имах всичко нужно да си направя системата, а и малко по добре познавам FreeBSD от другите.

Благодаря за мненията ....
Активен

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Е чак да съм обил рибата, едва ли..... Не виждам значение дали е на FreeBSD или някоя друга дистрибуция на Linux..... ако има ще е по малко в конфигурационните файлове и до там....
лесното е че в портовете на FreeBSD имах всичко нужно да си направя системата, а и малко по добре познавам FreeBSD от другите.

Благодаря за мненията ....
Много зависи от това каква е договорката.
1. Ако си се договорил и за поддръжка, то ето ти едно предимство в избора ти.
2. Следствие на точка 1, то много по-бързо и гъвкаво ще предложиш и доработка, ако се налага в бъдеще.
3. Предимство на такива системи в мрежово отношение(рутинг/защитна стена) е още един плюс.
4. Разни инструменти(софтуер) за диагностика на мрежата са също предимство. 
Ако спечелиш проекта, направи го както трябва.
Защото ти ще бъдеш рекламата, както на продукта ти, така и на операционната система, която го движи.
Бил съм свидетел как от интегрирана реализация под линукс, се мигрира към друга реализация под Windows, само защото този който го е направил им е скалъпил нещо на бърже и е прибрал парите.
Клиента обаче остава с мисълта, че самата операционна система(линукс) не става.
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

netgraph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
  • Distribution: *BSD, Fedora, RHEL
  • Window Manager: Fluxbox, Mate
    • Профил
Re: Windows VS FreeBSD за реализация на Hotspot Radius Server
« Отговор #10 -: Jun 13, 2011, 13:53 »
Защо всички си мислите, че firewall-а на Windows server е много по назад от този на Линукс (функционалността, която ще ви трябва за подобен проект я притежава със сигурност) ? Или защо мислите, че този въпросен Windows няма да е стабилен или няма да работи ? Всичко това зависи от човека, който го прави и ползва, ето ви малко интересна информация - имам Windows server 2003 с radius на него за аутентикация, който има година и половина uptime, настроен firewall и аутентикира около 15 000 човека общо, естествено активните са по малко в даден момент. Има си настроен RAID и всякакви други методи за избягване на downtime и redundancy.

П.С.
Е чак да съм обил рибата, едва ли..... Не виждам значение дали е на FreeBSD или някоя друга дистрибуция на Linux..... ако има ще е по малко в конфигурационните файлове и до там....
лесното е че в портовете на FreeBSD имах всичко нужно да си направя системата, а и малко по добре познавам FreeBSD от другите.

Благодаря за мненията ....

В това изказване има импликация, че FreeBSD е Линукс дистрибуция, а то не е.
 
« Последна редакция: Jun 13, 2011, 14:09 от GytOS »
Активен

__asm__("jmp .");

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
FreeBSD & Windows 98
Настройка на програми
rosen_m 7 2827 Последна публикация Oct 04, 2003, 09:54
от PlayLife
Toshiba Hotspot WRC-1000HS
Настройка на хардуер
boyan7640 2 2392 Последна публикация Jan 16, 2005, 21:15
от
Q:vpn server под freebsd 6.1 ?
Настройки на софтуер
inst 1 2387 Последна публикация May 29, 2006, 18:21
от urud
Freebsd virtual server host
Системни настройки
tryn4o 0 2241 Последна публикация Oct 11, 2006, 13:12
от tryn4o
FreeBSD CS 1.6 server стоп/старт скрипт
Настройки на софтуер
don_gepi 5 3005 Последна публикация May 08, 2012, 18:42
от don_gepi