Автор Тема: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс  (Прочетена 4547 пъти)

hunchy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« -: Jul 08, 2014, 11:19 »
Здравейте,
опитвам се да сложа Линукс на въпросния сървър, но не ми се получава.
Какво правя:
Дигам Райд 1 с два 500гб-тови дискове и сетвам бутабъл логически дял. Това от настройките на SMART ARRAY. Впоследствие бутвам с преносимо СД и инсталирам UBUNTU SERVER 14.04 LTS, за който в последствие след инсталация ми излиза съобщение, че няма инсталирана ОС. Пробвах и с CENT OS, която стига до GRUB и дотам. И в двата случая линуксите "виждат" двата диска поотделно при самата инсталация.


Всичко протича нормално с УИН 7, който не е опция в случая. Вижда един дял, който разделям и след инсталация зарежда.

Моля за помощ да ми кажете къде бъркам.
Приоритет ми е УБУНТУ СЪРВЪР, но и на ДЕБИАН е добре.
Благодаря предварително.
Активен

Линукс Минт Cinnamon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #1 -: Jul 08, 2014, 14:38 »
Съдейки по описанието ти явно се опитваш да конфигурираш fakeRAID контролер, какъвто вграждат в дъната на някои от тези HP машини. Ще бъда кратък - или изключи fakeRAID-а и си направи софтуерен RAID с mdadm (имаш опция за лесно конфигуриране на такъв в инсталаторите на повечето по-разпространени Linux дистрибуции), или си купи пълноценен хардуерен RAID контролер. Тези fakeRAID-ове са си чисто маркетингов трик и не ти препоръчвам да си губиш времето с такива, още по-малко да разчиташ на тях.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

hunchy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #2 -: Jul 08, 2014, 21:58 »
Абсолютно си прав. Точно такъв се оказа случая. Сега ще го мъча тоя mdadm.
Тенкс.
« Последна редакция: Jul 09, 2014, 08:14 от hunchy »
Активен

Линукс Минт Cinnamon

hunchy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #3 -: Jul 12, 2014, 17:25 »
Не ми се получава. Правя РАЙД1 още при инсталация по описания в интернет начин и след рестарт ми изписва."Error: diskfilter writes are not supported.
 Press any key to continue..."
mdadm cannot CREATE user and cannot CREATE group...  и пак съм на изходна позиция. Ще го мъча с инсталирано убунту на единия дял и празен втори диск през конзолата.
Искам да питам и друго. Имам две вградени лан карти. Работи под DHCP само тази, която съм конфигурирал при инсталацията, а другата дори и да преместя кабела на нея не тръгва. Как мога Първата да си работи под DHCP, както е в момента, а на другата да задам STATIC IP и да "тръгва" когато и се вкара кабела.
Благодаря предварително

Охххх, бъг било...
 
« Последна редакция: Jul 12, 2014, 18:28 от hunchy »
Активен

Линукс Минт Cinnamon

dreamdj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #4 -: Jul 12, 2014, 20:26 »
От всичкото писане не разбрах нещо. Пробва ли F10 в началото и от там да започнеш deploy на линукса? Има някакъв райд като гледам, ама колко е райд и аз не знам. При мен са сървъри G8 и с тъпото бозе имах проблем че не виждаше дисковия масив. Когато влезнеш избери къстъм инсталация и махни опцията за ъпдейт на фърмеура на сървъра, ще чакаш 100 години. При избор на операционна система имаш линукс и бозето, и чак след това те пита откъде искаш да я заредиш.
Активен

hunchy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #5 -: Jul 12, 2014, 20:48 »
Пробвах F10...и всеки път ми казваше, че нямам инсталационен подходящ диск, слагах му и Убунту и ЦентОс... както и да е. Изключих райда от биоса, всичко на AHCI.... Направих всичко по препоръките отгоре и се получи райда от Линукса, още при инсталация.... с тоя бъг, който беше описан в нета, но с "гръмнала" глава не ми се четеше. При всичките ми усилия реших да автоматизирам бекъп с rsync, отколкото с тоя РАИД1. На дневен ред ми е втората лан карта.
Активен

Линукс Минт Cinnamon

dreamdj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #6 -: Jul 12, 2014, 20:56 »
Ясно. Явно НР в ниския клас не се стараят за клиентите си или избора на операционна система. Или по-точно казано -> бозето имаше съпорт при такъв тип "сървър".
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #7 -: Jul 12, 2014, 21:18 »
Правя РАЙД1 още при инсталация по описания в интернет начин и след рестарт ми изписва."Error: diskfilter writes are not supported.
 Press any key to continue..."
mdadm cannot CREATE user and cannot CREATE group...  и пак съм на изходна позиция. Ще го мъча с инсталирано убунту на единия дял и празен втори диск през конзолата.
Със софтуерни RAID-ове съм инсталирал Debian и CentOS на такава машина и не съм имал грижи по този въпрос. Възможно е нещо инсталаторът (в тази версия или въобще) на Ubuntu да бърка в конфигурацията на mdadm. Може да ни покажеш конфигурацията на mdadm, да видим какво се е сглобило. Може да замениш Ubuntu-то с Debian (нали ти беше вариант). Но да - може да пробваш създаване на масива в последствие. Само че тук има малко специфики. Не съм сигурен, че инсталаторът ще ти позволи създаване на разграден масив от един диск, върху който да инсталираш Ubuntu-то, след което да си добавиш втория диск, но, дори да ти позволи, най-вероятно ще имаш същия проблем, като сега. Единият вариант е да инсталираш системата стандартно върху единия диск, без да правиш масиви, след инсталирането на системата да направиш изображение на диска (с fsarchiver, partimage, clonezilla или нещо подобно), да си направиш масив на дисковете от някое LiveCD (може и от същото, съдържащо някой от споменатите инструменти за изображения на диска) и да плеснеш направеното изображение върху масива. Много играчка. Другият вариант е да инсталираш системата върху един диск без настройване на RAID, но с LVM дялове, като след инсталирането да последваш това ръководство, за да си създадеш масив и да преместиш дяловете върху него, дори без да изключваш системата. В ръководството е пропуснато, но след цялата процедура по преместване трябва да си добавиш редове "insmod raid" и "insmod mdraid1x" над всички редове "insmod lvm" във файла /etc/grub/grub.cfg и да изпълниш команда с root права "update-grub", иначе ще имаш изненади, когато след време решиш да си рестартираш системата.

Имам две вградени лан карти. Работи под DHCP само тази, която съм конфигурирал при инсталацията, а другата дори и да преместя кабела на нея не тръгва. Как мога Първата да си работи под DHCP, както е в момента, а на другата да задам STATIC IP и да "тръгва" когато и се вкара кабела.
Какво използва Ubuntu за настройка на мрежата - NetworkManager или конфигурация в /etc/network/interfaces? Покажи текущото съдържание на файла /etc/network/interfaces!
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

hunchy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #8 -: Jul 13, 2014, 06:37 »
#The loopback network interfaces
auto lo
iface lo inet loopback

#The primary network interface
auto em1
iface em1 inet dhcp



Сигурно си прав за това как може да се дигне РАЙД1, но евентуално ако нещо се прецака (ще работи на черноморието)...знам ли...ще ми се банално решение за стабилна работа.
Всичко, което си написал е полезно и рано или късно ще свърши работа на мен или на някой, който е прочел темата. Та, Убунту сървър с rsync, може би, ми се вижда по-удачен вариант.

« Последна редакция: Jul 13, 2014, 08:21 от hunchy »
Активен

Линукс Минт Cinnamon

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #9 -: Jul 13, 2014, 10:39 »
Не смятам, че може да бъде сравняван RAID с rsync.... Ако търсиш стабилност - задължително раид. Не съм фен на дебиан базираните дистрибуции, но мога да кажа, че центос (минимал, нетинстал) нямат никакъв проблем със създаването и инсталирането върху md партишъни. И ако машината е отговорна и се намира далече - вариант с rsync е абсолютно не ок.
Малко въпроси за размисъл: Основния диск гърми по време на rsync сесия - какво се случва? Звъниш на някой на място да прави какво? Смяна местата на дисковете? Ами UUID? Буут записите? Ами ако си ъпдейтнал ядрото ама не си rsync-нал boot партишъна и mbr-то? На колко време ще правиш синхронизация? Ако гръмне диска точно преди rsync сесия? Колко данни ще си загубил и колко те ще са важни за функционирането на системата? Не само ОС, но и клиентския софтуер? Мога още да пиша, но мисля, че е ясна идеята...

Съвет: Отдели време и прочети, поиграй си и си пусни софтуерен райд. Няма да съжаляваш.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #10 -: Jul 13, 2014, 10:50 »
За да ти тръгне вторият мрежови интерфейс така, както искаш, просто го опиши в този файл /etc/network/interfaces (пише се в него с root прав). Съдейки по името на първия интерфейс, то вторият вероятно се казва "em2" и описанието на статично IP ще е такова:
Цитат
auto em2
iface em2 inet static
address X.X.X.X
netmask X.X.X.X
gateway X.X.X.X

За това, че има разлики между RAID1 и бекъп, за това, че те не са взаимозаменяеми и опитът за замяна (на което и да е от двете с другото) може да доведе само до главоболия, се присъединявам към мнението на BRADATA.
Но, каквото и да решиш, ползвай LVM за дяловете, освен ако за файлова система не се насочиш към btrfs (тази още е експериментална) или zfs!
« Последна редакция: Jul 13, 2014, 10:54 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

hunchy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #11 -: Jul 13, 2014, 15:23 »
Благодаря на всички Ви за отделеното внимание и за отговорите и мненията. Ще се съобразя с всичко казано от Вас. Ще си поиграя на виртуалки преди да го пратя по предназначение. Слагам дебиан базирано, защото с такива имам най-голям опит... естествено, не и по отношение на сървъри, де..
Активен

Линукс Минт Cinnamon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #13 -: Jul 13, 2014, 18:14 »
ето едно примерно четиво: http://www.howtoforge.com/how-to-set-up-software-raid1-on-a-running-system-incl-grub2-configuration-debian-squeeze
Тази команда от ръководството
Цитат
cp -dpRx / /mnt/md2
е силно препоръчително да се изпълни в среда, при която системата, която се копира, е изключена, защото вероятността от приключване на процеса с неконсистентни данни е значителна, а по законите на Мърфи, ако не си си направил резервно копие другаде, разминаванията ще се окажат по-скрити и ще изплуват, чак когато си добавил към масива и другия диск и няма връщане назад.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: HP PROLIANT MICROSERVER GEN8 и Линукс
« Отговор #14 -: Jul 13, 2014, 19:31 »
Тази статия е по-скоро да покаже някои стъпки по изграждане на РАИД, но най-добре да не се използва за лайв мигриране
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.