Автор Тема: Няколко въпроса  (Прочетена 2135 пъти)

TytusPulo

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Няколко въпроса
« -: Apr 26, 2009, 10:58 »
 Здравейте на всички от мен :)
Наскоро подбуден от несъвършенствата в Win реших да пробвам някоя алтернатива за милото си лаптопче. Преди обаче да се наема със това, искам да задам няколко въпроса.
 1. Машинката ми е Тошиба Сателит, Л300 или А300 не съм сигурен, взех си я преди 5-6 месеца. Искам да попитам, коя дистрибуция ще съчетава най добре качествата: да бъде съвместима с лаптопа ми/да бъде добра за мен(да не прави бъгове и мизерии много)/да бъде сравнително лесна за употреба, имайки предвид, че досега почти не съм барвал Линукс.
 2. Кажете ми откъде мога да си намеря драйверите за Линукс, понеже на сайта на Тошиба май че няма?
 3. Предния път когато ползвах Линукс(мисля че беше Убунто) забелязах, че почти никоя програма нямаше нова версия за тази ОС. Съществува ли още този проблем?
 4.Смятам да си оставя и WIn на първо време, ще бъде ли проблем да работя и с двете OS ?
 Поздрави :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Няколко въпроса
« Отговор #1 -: Apr 26, 2009, 12:03 »
"Здравейте, свалих си Linux, на каква машина да го сложа?"
1. Въпросите ти са много глупави (поне аз така ви виждам). Кажи поне с какъв hardware ти е лаптоп-а.
2. Относно driver-ите аз ги търся от страниците не на модела лаптоп, а на vendor-ите на hardware.
3. Няма да имаш проблем да ползваш и двете операционни системи.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

kedron

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Коя дистрибуция е подходяща
« Отговор #2 -: May 01, 2009, 19:11 »
Здравейте

Сдобих се с един стар лаптоп . BENQ Joybook 2100

Processor   Pentium M
Processor speed   1.6GHz
Centrino   Yes
Amt of RAM   256 MB (max 2048 MB)
Hard drive   60 GB
Optical drive   DVD DL writer
Diagonal screen size   14.1 inch
Remote   No
TV tuner   No
Operating system   Win XP Home
Weight w/battery   2.71 kg
Wireless LAN   802.11b, 802.11g

Въпроса ми e може ли да сложа някакъв Линукс на този лаптоп. В момента на него работи Уиндоус XP  Service pak 3  но имам желание да мина на Линукс, но немога да се ориентирам какво ще тръгне на тази машина след като е с малко рам.
Благодарв Ви предварително
« Последна редакция: May 01, 2009, 19:14 от kedron »
Активен

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Re: Няколко въпроса
« Отговор #3 -: May 11, 2009, 15:02 »
За този лаптоп ти препоръчвам да сложиш Xubuntu. Не поради друга причина, ами защото имаш малко рам, а пък ще можеш и да си запазиш Windows-а, ако си мислеш, че ще ти трябва.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Няколко въпроса
« Отговор #4 -: May 11, 2009, 15:31 »
Аз много бих препоръчала Дебиан (нетинстал) с лека графична среда (например е17). Обаче е17 все още е ънстейбъл и също така изисква Дебиан ънстейбъл. Ако ти е първи Линукс, може да дойде по-трудно. Но пък относно лекота и приличен вид е направо идеално.
Активен