Автор Тема: Съвет за редактор на Perl.  (Прочетена 7080 пъти)

elFO

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Fedora 18
  • Window Manager: GNOME
  • Много питам!
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #15 -: Dec 10, 2012, 02:15 »
Аз лично за Perl ползвам Vim, но като за графичен редактор става geany . Perl си е много ок като език и ако го знаеш няма как да не си разбереш кода дори и чуждия .
http://perldoc.perl.org/ ето ти информация за езика ( тук може да немериш всичко за езика )
http://search.cpan.org/ тук си гледаш модулите . Хубаво е да ги инсталираш от дистрибуцията ти, ако не стане - в терминала : perl -MCPAN -e shell и ще ти излезе шела на CPAN и от там си инсталираш .
Хубавото на perl спрямо php за мен е че в perl имаш ~200 функции , а в PHP core са ти 1500+ , но трябва да научиш стотици тънкости  ;D  [_]3 [_]3
Тоя английски като го видя и ми прилошава. Затова попитах за проекта с превод на български на Perl.
Тия модули да не са случайно фреймуърк за Perl. T.e. cpan да е нещо като Rubi on Rails или PHP Frameworк?
Активен

А ти къщичка за пиленца правил ли си?!

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #16 -: Dec 10, 2012, 02:17 »
Като ще изброяваме, да спомена Padre. Има си документация - чети, гледай и разцъкай. Но elFO, от по-разпространените езици (ако изключим .Net) няма език, за който има един редактор, който да е любимец на всички. Кой ще е най-удачният редактор за теб можеш да кажеш само ти - твърде много зависи от личните предпочитания и конкретните нужди. Та дори има вероятност да си харесаш различни редактори в различните случаи. Аз ползвам различни редактори на работата и вкъщи, за малки или за големи писания, за web или за в системата... а понякога ги сменям и просто за разнообразието. Хвани един списък с редактори в Интернет, инсталирай, разцъквай, и си намери подходящото. Само гледай да има синтактично оцветяване за Perl - това, може би, е единствената функционалност в редакторите, която се харесва от всички (изключая някои особени личности) :)

P.S.: В зараждащия се спор Perl vs. PHP няма да се намесвам. Винаги съм бил на мнение, че всеки език си има определени цели и не трябва да се смесват, а изказвания от рода на "Еди кой си език не мога да го дишам" звучат крайно непрофесионално. Дори ще ви помоля спорът да се прекъсне още сега в зародиш, тъй като се явява извън темата, а едва ли ще доведе до градивни резултати ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

schemer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome 2
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #17 -: Dec 10, 2012, 20:20 »
Затова попитах за проекта с превод на български на Perl.

Това е основното хранилище, в което се синхронизира всичко https://github.com/kberov/modern_perl_book/issues?page=1&state=open .
Като всяко нещо, което се прави доброволно в малкото свободно време... ясно е как стават нещата (при мен поне). За щастие следващата седмица ще имам повече свободно време и ще мога да си доизпълня част от поетите задачи :)

За хостинг услугите не знам как става номера с cpan... винаги съм имал root права или знам кой има root правата и той е инсталирал за мен. Когато инсталираш като root, пакетите са видими за всички потребители, но май можеше и всеки потребител да си инсталира cpan модули локално в домашната си директория. Ето и команда :

Код:
# cpan
cpan[1]> install Catalyst

Предупреждение - ако стартираш cpan за първи път, ще те пита за настройки. Би трябвало да е безопасно да цъкаш Enter за да избереш предложенията по подразбиране.
Същото важи за инсталирането на модулите (не знам как може да му кажеш да инсталира без да пита, но понеже рядко го правя - не ми и трябва (веднъж при преинсталация на ОС)).

Иначе cpan е пакетен мениджър, който се грижи да свали и зависимостите на пакетите, които инсталираш; пуска им автоматичните тестове и има някои други екстри. Не знам какво е Ruby on Rails и не мога да ги сравня. По-скоро е като apt-get в дебиан.
« Последна редакция: Dec 10, 2012, 20:23 от schemer »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #18 -: Dec 10, 2012, 20:46 »
Понеже въпросът е за редактор за Perl... В никакъв случай не обвързвай редактора с език, свикни да ползваш един и същи редактор/IDE за всичко - било то обикновени текстови файлове, код на perl или код на каквото друго ти хареса. Редакторът е само средство за създаване на код и той трябва да е удобен на програмиста, не на езика. За изпълнението, ако свикнеш от терминал, ще е супер. Така или иначе графичните добавки към редактори, които пускат програмата, не правят нищо различно в същината си. Да не говорим, че така винаги ще знаеш как да си пуснеш програмата, а няма да се окажеш в ситуация тип "и сега под vim как си компилирам кода?? ???".

Ако решиш да се гмурнеш във vim или emacs, първо поразгледай 1-2 клипчета как хората, които ги познават, ги ползват и правят писането си по-лесно. Например лекциите от OpenFest 2011 и 2012. Целта е да се надъхаш малко, защото първата среща с тях може да е доста плашеща и отказваща. И задължително потърси информация за vimtutor, аналогичното за emacs и някакви други източници на информация за клавишните комбинации. Ако имаш търпението и желанието да избереш някой от тях, освен, че ще се чувстваш като джедай, наистина ще ти бъде от дългосрочна и универсална полза.
Активен

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #19 -: Dec 11, 2012, 10:29 »
Съгласен съм с bop_bop_mara че не трябва да връзваш редактора с език. Аз лично ползвам vim защото се пише много по-бързо на него и не ти трябва графична среда зада пишеш нещо . Иначе vim си е доста материя за запомняне, хубавото че има добра документация. Ако искаш пробвай - отвори vim и напиши :h и разгледай   :o    ;D ;D ;D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #20 -: Dec 11, 2012, 11:19 »
Не е като нещото на Руби. Нещото на руби е като сипан. А цпан е като архива на Тех, оти от Тех е тръгнало и се е разпространило чак до Р (статистически език).

На лаптопа дето съм със стабилен Дебиан ползвам Емакс. Най-добрият редактор от „модерните“ е Катето. Най-добрата среда, ако изобщо можем да говорим за среди при Пърл е Падре. Тук има един момент, че в Eпик (модул на затъмнението) има нещо наречено рефакторинг. Същото го има и в Падре. Но понеже аз само на теория знам, какво е това, не мога да сравня работата им.

Падрето има две предимства — автоматично допълване, ако си го включиш (напълно неинтелигентно, но спестява камара писане и позволява да имаш дори дълги имена). Другото е оцветяване. В Падре е просто убийствено. Не съм виждал такова оцветяване на кой да е език, в кой да е редактор. Оцветяването различава интерпретаруем низ от неизчитан. Различава многоредов коментар от едноредов. Различава регулярен израз за заместване от такъв за сравнение. Различава дроб, масив, променлива. Направо ахнах.

Под една унищожително неадекватна ОС, която ми се налага да ползвам, пиша точно с Падре.

Та обобщението е, че Падре, като всичко друго, не е среда в никакъв случай, но е доста полезен.

По въпроса на Наката. Има модули които могат да те принудят да не правиш свинщини. Но ако сам искаш да пишеш грозен код, никой не може да те спре, включително оня отгоре.

За 5,8 е бая праисторическа версия и няма да я обсъждам. Дори на стабилният Дебиан е 5,10, а тя е средновековна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

elFO

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Fedora 18
  • Window Manager: GNOME
  • Много питам!
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #21 -: Dec 13, 2012, 01:48 »
Благодаря за съветите. Но аз май съм от мазохистите. Вече започнах да изпробвам първите си елементарни скриптове с командата #perl <path><file_name.pl> и за сега върши работа. Пиша в един файл, който съхранявам на десктопа и който го редактирам и общо взето става и е доста вдъхновяващо. Нямам идея на този етап ако някой ден ми се наложи да пиша някакво Web приложение, но вероятно няма да е чак толкова скоро. Като дойде време ще го мислим. До тогава ще си джъткам директно в .pl през същата програмка, с която си отварям .txt файловете.
Активен

А ти къщичка за пиленца правил ли си?!

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #22 -: Dec 14, 2012, 00:39 »
Крайно еротичните (до вулгарност) SMS-си на приятелките ми винаги ги пиша на Perl. Когато жена ми докопа GSM-а ми с цел осъществяване на текущ контрол, първо нищо не разбира от написаното и второ аз се оправдавам че това е средство за автоматизация.  ;D [_]3
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #23 -: Dec 14, 2012, 01:25 »
Съвсем сериозно в САЩ едната полицейска трибуквена агенция когато арестуват заподозрян и конфискуват техниката, имат софтуер, който прави за всеки файл на диска chi-squared distribution test и ако файлът го мине, следователно обектът е заподозрян че има примерно truecrypt контейнер. В този ред на мисли perl скриптовете са много опасно нещо - защото съм убеден че те също ще минат въпросната проверка. После ще има разправии.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Кирилица и Perl
Общ форум
ivanatora 2 2747 Последна публикация Mar 08, 2005, 18:45
от picmaster
Трасиране на стека на perl
Web development
CaBA 8 4645 Последна публикация May 18, 2005, 20:48
от CaBA
perl-DBI
Настройка на програми
overclocked 0 1577 Последна публикация May 15, 2005, 12:34
от overclocked
Perl и md5
Web development
batsve 11 4288 Последна публикация Aug 05, 2005, 15:01
от batsve
Редактиране на PDF документи с Perl
Общ форум
mhydra 5 3841 Последна публикация Aug 22, 2005, 08:30
от