Автор Тема: GUI за Intel-видео-карти ?  (Прочетена 22070 пъти)

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
GUI за Intel-видео-карти ?
« -: Sep 12, 2010, 15:50 »
Когато си инсталирате Windows Vista например на Dell Inspiration и след това качите съответния съпортван от производителя драйвер -- support.dell.com/support/downloads/driverslist...impid= -- виждате огромната разлика в графичното възпроизвеждане между онова, дето е в операционната система и другото; предоставя Ви се възможност да контролирате какви ли не настройки на монитора и изобщо започвате да усещате, че наистина сте в 21-ви век..:) От Dell обаче, чиито лаптопи са с Intel-ски видеокарти, не предлагат такива драйвери за Линукс, а на лаптопа дори липсва външно копче за регулиране на контраста на монитора, както може напр. с обикновените стационарни десктопи. И като се има предвид, че интегрираните драйвъри в дистрибуциите -- http://intellinuxgraphics.org -- фактически не предлагат нещо повече от онова, което се вижда с Windows на прима Vista, а в общността явно никой не поддържа адекватно  приложение за контрол на настройките на монитора (както има за Nvidia напр.) можете да си представите в какво "удоволствие" се превръща Линукса за Вас. Това -- подпикселно заглаждане на шрифтове, засилване на контрасти, цветности и пр. на снимки или филми посредством отделните програми, „DDCcontrol“, „gxvattr“ и т.н.  просто не може да Ви накара да се почувствате и на половината от онова със специалния драйвер на производителя, който обаче не става за Линукс. Сигурен съм, че всички, започнати с проблема, ще се съгласят

Поздрави...;)
« Последна редакция: Sep 12, 2010, 15:52 от maxich »
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #1 -: Sep 12, 2010, 16:46 »
Това е едно от много малкото неща,което откровено много ме дразни в света на линукс.Някак нещата се случват дървено.Гледаш иначе графичните среди едни лъскави такива особено КДЕ.И после?Нищо.Повечето неща,които са предназначени за конфигуриране на нещо едва ли не искат от теб да си инженер и да разбираш от всякакви параметри и прочие.Това дразни особено нови потребители,както и такива които не се занимават професионално с линукс.Всеки обикновен потребител,който цени времето си няма и не иска да се занимава с конфигуриране на нещо елементарно по най-сложния възможен начин примерно.За да привлича потребители едно нещо трябва да е шаренко,удобно и т.н. и т.н.Сами виждате рекламните послания как се правят.Докато линукс винаги е на страни от такива неща и една от причините да не е супер популярен е иманно страха от командния ред,някои неща,които са сложни за обикновения потребител и т.н.Пък и много хора нямат склонност да учат нещо едва ли не от нулата,а искат като инсталират нещо то да работи с възможно най-малко и възможно най-елементарна намеса.Някой сега ще рече,че не това е целта на линукс-да е лесен,шарен и прочие.Да ама ако не стане никога няма да излезе извън основното си предназначение,а именно сървъри,където се използва от повечето потребители.Ако иска сериозно да размаха пръст(искрено се надявам да е среден) на уин и мак се иска ШАРЕНИЯ и УДОБСТВО НА РАБОТА,както е при тези операционни системи.Аз специално съм обикновен десктоп потребител и като такъв ползвам линукс като обикновена десктоп система без сървърни възможности и др. специфични неща.И като такъв искам всичко да ми е удобно без да се тормозя много с настройване на това и онова.Вярно ползвам линукс от много години и дето се вика и кътните зъби му знам и мога да си го конфигурирам  през GUI през команден ред,чрез текстови редактор и т.н. без да искам грам помощ от никъде.Не е това обаче целта.Това се постига с доста време четене,опити,трошене на системата,възстановяване,преинсталиране....Колко обикновени потребители обаче са такива мазохисти?Отговора е малко ако се съди по потребителите на линукс в световен мащаб и потребителите на уин.Това също предполага и много свободно време ЗА ГУБЕНЕ и ако се тегли чертата май ще се окаже,че повече време си прекарал в настройки и конфигуриране отколкото реално си ползвал операционната система.Аз съм и винаги ще си остана линукс потребител,но все пак такива неща ме дразнят и искам любимата ми система да изплува от блатото.Това обаче може да стане само с по-добра функционалност,удобство на работа и конфигурация от сега.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #2 -: Sep 12, 2010, 17:28 »
@tarball +1

И мен ме дразни абсолютно същото и все "ааайде още малко да потърпим" и нещата не се случват. Поради това направих промяна и мигрирах в посока  за което не съжалявам.

Просто трябва да видите как откакто извадиш коя-да-е ябълка от кашона как започва да работи без почти никакви настройки от първата минута...

Eстественно този къртовски труд е много добре възнаграден и ако превъзмогнете проблема "цената" и нещата си идват на мястото.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

hlu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #3 -: Sep 12, 2010, 17:33 »
Абе кви глупости дрънкате.Аз също съм най обикновен потребител и такива огромни проблеми представени в първите два поста не съм срещал.Инсталирам операционната система, след това драйвера за видео картата, кодеците за филми и музика.Точно за 45 минути всичко е заспало и върви чудничко.От тук нататък щом едно нещо върви без проблем не се пипа и ръчка.Това е - по просто и лесно здраве му кажи!
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #4 -: Sep 12, 2010, 17:47 »
n00b едва ли гризана ябълка си струва парите... С какво ще е по добро от линукс :)

Ползвал съм и гризана ябълка, но Линукс е по бърз от това което съм видял
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #5 -: Sep 12, 2010, 17:56 »
Абе кви глупости дрънкате.Аз също съм най обикновен потребител и такива огромни проблеми представени в първите два поста не съм срещал.Инсталирам операционната система, след това драйвера за видео картата, кодеците за филми и музика.Точно за 45 минути всичко е заспало и върви чудничко.От тук нататък щом едно нещо върви без проблем не се пипа и ръчка.Това е - по просто и лесно здраве му кажи!

Никой не пише за огромни проблеми чети внимателно!Не говоря за нещата като цяло.Говоря когато нещата НЕ се случват както трябва и се наложи да конфигурираш нещо.При уин и мак нещата са максимално улеснени, тук в повечето случаи не.И защо да е така?
При първа възможност си купувам мак.Никога няма да зарежа линукс де но искам и да се поглезя и да покарам "Mercedes" със екстри и шаренийки
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #6 -: Sep 12, 2010, 18:15 »
Абе кви глупости дрънкате.Аз също съм най обикновен потребител и такива огромни проблеми представени в първите два поста не съм срещал.Инсталирам операционната система, след това драйвера за видео картата, кодеците за филми и музика.Точно за 45 минути всичко е заспало и върви чудничко.От тук нататък щом едно нещо върви без проблем не се пипа и ръчка.Това е - по просто и лесно здраве му кажи!

Никой не пише за огромни проблеми чети внимателно!Не говоря за нещата като цяло.Говоря когато нещата НЕ се случват както трябва и се наложи да конфигурираш нещо.При уин и мак нещата са максимално улеснени, тук в повечето случаи не.И защо да е така?
При първа възможност си купувам мак.Никога няма да зарежа линукс де но искам и да се поглезя и да покарам "Mercedes" със екстри и шаренийки

Изрази се по максимално просташки стил
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #7 -: Sep 12, 2010, 20:36 »
Когато си инсталирате Windows Vista например на Dell Inspiration и след това качите съответния съпортван от производителя драйвер -- support.dell.com/support/downloads/driverslist...impid= -- виждате огромната разлика в графичното възпроизвеждане между онова, дето е в операционната система и другото; предоставя Ви се възможност да контролирате какви ли не настройки на монитора и изобщо започвате да усещате, че наистина сте в 21-ви век..:) От Dell обаче, чиито лаптопи са с Intel-ски видеокарти, не предлагат такива драйвери за Линукс, а на лаптопа дори липсва външно копче за регулиране на контраста на монитора, както може напр. с обикновените стационарни десктопи. И като се има предвид, че интегрираните драйвъри в дистрибуциите -- http://intellinuxgraphics.org -- фактически не предлагат нещо повече от онова, което се вижда с Windows на прима Vista, а в общността явно никой не поддържа адекватно  приложение за контрол на настройките на монитора (както има за Nvidia напр.) можете да си представите в какво "удоволствие" се превръща Линукса за Вас. Това -- подпикселно заглаждане на шрифтове, засилване на контрасти, цветности и пр. на снимки или филми посредством отделните програми, „DDCcontrol“, „gxvattr“ и т.н.  просто не може да Ви накара да се почувствате и на половината от онова със специалния драйвер на производителя, който обаче не става за Линукс. Сигурен съм, че всички, започнати с проблема, ще се съгласят

Поздрави...;)

Абе това което казваш на пръв поглед е напълно справедливо. Но ....
Щеше да е така, ако Уиндоус, Ябълката и Линукс бяха в една категория и гонеха еднакви интереси. Имам в пред вид, че докато първите две операционни системи са комерсиални (струват пари и се правят от фирми с цел печалба), то GNU/Linux нито се прави от фирми с цел печалби, нито се прави от една отделна фирма. Тоест, GNU/Linux се "прави" от огромно множество разработчици и фирми, обединени в така нареченото съобщество. Но това всеки би трябвало да го знае и да си дава сметка какви последици поражда.
Ясно е, че всичко е възможно, и за да съществува даден софтуер, трябва да има наличието на определен брой програмисти, искащи да направят точно този софтуер, както и определен брой потребители, желаещи да ползват точно този софтуер.
Е, в случая просто има потребители, желаещи да ползват нещо си, но няма програмисти, желаещи да го осъществят. На въпросните потребители им остава или сами да си напишат софтуера, или да ползват каквото има и да не мрънкат, или да си купят Уиндоус или ябълка и пак да не мрънкат. Просто защото няма против кого да мрънкат при всички8 случаи.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #8 -: Sep 12, 2010, 20:43 »
Цитат
Е, в случая просто има потребители, желаещи да ползват нещо си, но няма програмисти, желаещи да го осъществят.
Точно така е, и за това виновни са производителите, не операционната система  ??? След като производителите нямат намерение да пишат драйвер за собственото си творение остава да се оплачете на тях, а не на хората, които са написали нещо с което да може да се пусне, щото за производители Линукс не съществува... Така че не пишете врели-некипели и глупости, а се оплачете на производителите са си напишат драйвери за Линукс...
Активен

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #9 -: Sep 12, 2010, 21:21 »
...
Щеше да е така, ако Уиндоус, Ябълката и Линукс бяха в една категория и гонеха еднакви интереси. Имам в пред вид, че докато първите две операционни системи са комерсиални (струват пари и се правят от фирми с цел печалба), то GNU/Linux нито се прави от фирми с цел печалби, нито се прави от една отделна фирма. Тоест, GNU/Linux се "прави" от огромно множество разработчици и фирми, обединени в така нареченото съобщество. Но това всеки би трябвало да го знае и да си дава сметка какви последици поражда.
Ясно е, че всичко е възможно, и за да съществува даден софтуер, трябва да има наличието ...

Разбира се, че става въпрос за интереси. В Dell се занимават с бизнес и за да вземат такова решение, значи са го пресметнали въз основа на съответните обстоятелства. Защото, преди това, този производител беше пуснал серия лаптопи изрично за Ubuntu и, доколкото ми е известно, са сред пионерите в тази посока, като и досега продължават с някакви нетбуци. Но изведнъж, новия Уиндоус Виста излиза на пазара и не само че се хващат с него, но приключват всяка възможност за съответните драйвери да ги предложат нещо малко пригодни и за Линукс. После Уиндоус 7, 8 и т.н.

Изглежда има и техническа страна на проблема, защото отдавна ми прави впечатление, че съществуват все някакви трудности при Intel-ските видео карти под Линукс, и нещата там никога не са вървели така гладко, както с други производители
« Последна редакция: Sep 12, 2010, 21:30 от maxich »
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #10 -: Sep 12, 2010, 21:41 »

off//
[/quote]Изрази се по максимално просташки стил
[/quote]

Боли ме фара как си възприел изразяването ми.Така съм искал така  съм го казал.Кой как тълкува не ме интересува.Каквото съм искал и съм мислел съм го казал.Ako трябва да съм дребнав се пише: "Изрази се в максимално просташки стил ,а не по.Ако е по тогава накрая няма да е стил,а начин. ;) [_]3.Нищо лично,но ако нямаш какво да кажеш по темата поне не се заяждай.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #11 -: Sep 12, 2010, 22:33 »
@hlu - чеки да позная. Ползваш компютъра за музичка, филмчета и малко интернет (сурат-тефтер и скейп?). Джам и линукс инсталираш за 30 мин и си готов. Аз също за толкова, но после допълнителния софтуер се товари за около ден или по-скоро два с всичките настройки. М/у другото си имам вече TimeMachine и не е толкова много, но това е друга тема.

@ROKO__ - ще поживееш и друг акъл ще ти дойде. Няма да си цял живот онзи 20 годишния революционер който с плам и жар ще инсталира комбинацията АМД/АТИ (т.е. АМД/АМД по-нов стил) навсякъде. Ще се умориш и ще искаш техниката да те гледа като гладно куче, а ти ще държиш кокала и ще кажеш "Скачай". И тя да скача.

@maxich - да това е големия плюс и същевременно големия минус на Линукс-а. Наличието на толкова много сила се прахосва в най-различни проекти често с неясен (т.е. летален край). А хората искат просто да натиснат бутона и да работи там нещото си. Те не са революционери както програмистите или Столман - просто са потребители.

@bvbfan - производителите не са виновни. Има си модели с Linux където всичко е от-до и си работи. Сега Dell не са виновни че утре е излязло най-новото Super-Duper Linux 12.12.3 където драйвера не работил щот никой не го тествал. Според Dell тези клиенти са пренебрежимо малко на база на общия брой и не си струва да се кахърят. Dell работят с Windows и там всичко си работи. Т.е. за Dell въпроса е приключен.

Т.е. ако аз си имам дизелов автомобил и си го карам, но реша да сложа бензин по някое време. Резултата е ясен - ремонт на двигателя (бракуване и направо нов за по-лесно). Кой ще е виновен - производителя на автомобила ли?

@tarball - и аз съм така. Не съм го зарязал, но си стои по сървърите и разни виртуални машинки... но основен... не вече остарях за такива неща. Linux все още не е порастнал за Desktop! Тъъъкмо да порасте и конкурентите дърпат напред... Windows вече почти няма прословутите сини екрани, OSX е почти недостижим (най-доброто от двата свята... даже има и Apache, Samba, PHP, Perl, Ruby, gcc и още един тон неща!!!).
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #12 -: Sep 13, 2010, 07:46 »
Цитат
Според Dell тези клиенти са пренебрежимо малко на база на общия брой и не си струва да се кахърят. Dell работят с Windows и там всичко си работи. Т.е. за Dell въпроса е приключен.

Само доказваш теорията ми, след като те не са направили драйвер те са виновни, много е просто. Та въпросната видео карта Intel GMA 3150 няма драйвери за нищо друго осен Windows, за това са виновни само производителите и никой друг. Макинтош-а винаги е бил пълен боклук, дали е Apple или Unix това е ОС, която никога не бих ползвал...
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #13 -: Sep 13, 2010, 08:46 »
Цитат
Според Dell тези клиенти са пренебрежимо малко на база на общия брой и не си струва да се кахърят. Dell работят с Windows и там всичко си работи. Т.е. за Dell въпроса е приключен.

Само доказваш теорията ми, след като те не са направили драйвер те са виновни, много е просто. Та въпросната видео карта Intel GMA 3150 няма драйвери за нищо друго осен Windows, за това са виновни само производителите и никой друг. Макинтош-а винаги е бил пълен боклук, дали е Apple или Unix това е ОС, която никога не бих ползвал...

Ахахахаха

Или да взема интел и като му кажа, Искам греяна ракия и джезвето с ракия което сложа върху него да заври
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #14 -: Sep 13, 2010, 09:28 »
Цитат
Или да взема интел и като му кажа, Искам греяна ракия и джезвето с ракия което сложа върху него да заври

Разбира се, ако правят ракия много ясно. Когато някои прави даден продукт той е задължен да предоставя всичко необходимо за ползването му иначе няма да го купиш, много е просто. Аз няма да взема лаптоп с тая видео карта и толкоз грее ме Интел к'во мислят.
Активен