Автор Тема: За бизнес модела заложен в GPL лицензирането и други неща в света на Линукс  (Прочетена 21442 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Втората част е за „овчедушието“. Аз отново ще се опра на моралните категории за добро и зло. Едно е да възприемаш, че те лъжат. Второ е да действаш, както ти налагат. И съвсем трето е да реагираш на злото, като морален показател.

Има и друго, че ти харесва да бъдеш лъган. Щото истината боли и не винаги е приятна. А така е много по-лесно.

Та според мен повечето хора им харесва да бъдат лъгани. Харесват им новините по масмедиите, харесват им лъскавите стоки, обвити в целофан.
Харесват им излъсканите GUI-та с джудувки и бутони.

И в бизнеса го има този момент. Няма толкова голямо значение каква стока или услуга предлагаш. Важното е да изглеждаш добре и да бъдеш любезен с клиентите. Важното е стоката да лъскава и да може поне да си изкара 2-годишната гаранция. Лъжи навсякъде и се чувстаме много удобно с тях. :'(


Ле-ле Йордане!!!

Не мога да кажа, че някога изобщо е имало случай да те подценявам. Но този път просто ме просна на пода. Удари ме в земята!

С пет думи изказа нещо, което аз не бих могъл с хиляди.

Направи толкова мощно включване, сякаш Моника Белучи туко що ти е направила свирка.

Мога да кажа само браво и на чист български — евала!

Направо ме разби. Страшен коментар. Не знам, от къде извади тази енергия.

п.п. Снощи чаках около час, ама така и не сподели къде и в какво ти се оплете личната логика и искаше пояснения.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
В този линк на Айк всичко е много объркано и неясно. Думи, думи.. красиви и т.н.

За мен е важно не кой го е казал, а какво. Дълбокият (скритият) смисъл е, че всичко във Вселената е енергия, но с различена степен на вибрация. И ние като същества как виждаме и разбираме света около и вътре в нас.

Изкушавам се цитирам Макс Планк. (от википедията)
Цитат
"As a man who has devoted his whole life to the most clear headed science, to the study of matter, I can tell you as a result of my research about atoms this much: There is no matter as such. All matter originates and exists only by virtue of a force which brings the particle of an atom to vibration and holds this most minute solar system of the atom together. We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent mind. This mind is the matrix of all matter."

Имам лошото предчувствие че пак ще ни затрият. :'(

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

GermanecaBG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: openSUSE Tumbleweed
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Първи херметичен принцип: Принципа на менталността - ЦЯЛОТО е УМ; Светът е Ментален!
Активен

Равноправие по възможности и йерархия по резултати.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3867
    • Профил
go_fire:
"Звучи така, сякаш си искал да кажеш, че църквата и благородничеството са някакви изверги"...
 
   Ами обсолютни изверги са били,да не би да не е вярно ?
   Те и сегашните са уроди.Да споменавам ли педофилските скандали,
които са били прикривани и от папите !!!
Активен

pgmgm

  • Гост
Не мога да повярвам, че в 21 век има хора, които защитават т.нар. "аристокрация", възхваляват я, и я изкарват нещо повече от другите, щото били "аристократи".
Хайде, който толква много ги обича - да ходи да им слугува, да им прави свирки, да им става ибрикчия - все тая.
Ей на, имаме си мони секскобургпедалски - на крака идва чат-пат, всеки заоинтересован може да му предложи услугите си и да ходи да му слугува.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Любимият ми революционер твърди, че българина силно люби и мрази.

Мога да разбера поводите за поведение предизвикано от страст. Мога да разбера и самите чувства. Или поне си мисля, че мога. Чувствата ни правят хора, а не роботи.

Но чувствата са излишни, направо пречат, умът трябва да е хладен, когато се прави анализ на нещо.

Много е лесно сега да говориш за нещо, например кобурга. Но преди 17 години половината българи гласуваха за него. Хич няма да се изненадам да си бил сред тях или твои близки.

Когато се каже „А“, казва се „Б“, казва се „В“…
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6193
    • Профил
Това са теми, които могат да се разискват до безкрай
И всеки с неговото си виждане по въпроса.
Относно бизнес моделите, толкова ги има и толкова са разнообразни... Има общи правила за печеливш бизнес, но повечето не се и замислят и не ги и знаят, защото почти всички новостартирали предприемачи фалират.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това са теми, които могат да се разискват до безкрай
И всеки с неговото си виждане по въпроса.
Относно бизнес моделите, толкова ги има и толкова са разнообразни... Има общи правила за печеливш бизнес, но повечето не се и замислят и не ги и знаят, защото почти всички новостартирали предприемачи фалират.

Когато го учихме, статистиката беше 80% от компаниите под пет години, десет души персонал и сто хиляди капитал. Но имайки предвид, че това е статистика от миналия век, днес положението е различно. Пък и не съществуваше нещото, което се нарича startup ecosystem. 

Ето тук можеш да си полезен. Занимавал си се с неназовани продажби продължително време. Все още изкарваш парите си с неща, които не са програмиране и администрация, но са покрай компютрите.

Какви са твоите наблюдения — как би могло да се печели от свободен софтуер?

Има класически текстове, включително и от Столман. Но по-нови изследвания сякаш няма. Последното е от преди няколко години на Монти за дневника му, издадено в допълнен вариант в някое от списанията (не помня кое).

Доколкото помня в общи линии там ставаше въпрос за дописване и поддръжка. Обаче! Монти може и да е легенда, но се е показал като много лош бизнесмен. Показателно е, че дори Скай купи последната му компания.

Значи все пак поддръжката би дописването.

А всички други компании изникнали от развалините на мъсялската империя — изчезнаха. И от тази случка излиза също извода, че с чисто нов продукт не може да се пробие. Трябва да се разчита на нещо отвърдено, което прикрепва статуквото.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Монти може и да е легенда, но се е показал като много лош бизнесмен. Показателно е, че дори Скай купи последната му компания.

Значи все пак поддръжката би дописването.

А всички други компании изникнали от развалините на мъсялската империя — изчезнаха. И от тази случка излиза също извода, че с чисто нов продукт не може да се пробие. Трябва да се разчита на нещо отвърдено, което прикрепва статуквото.
Цитат
"...Widenius sold MySQL to Sun in January 2008, earning about €16.6 million in capital gains in 2008 (€16.8 million total income), making the top 10 of highest earners in Finland that year.[5][6]

On 5 February 2009, he announced that he was leaving Sun in order to create his own company..."
Изобщо не е лош бизнесмен. Прибра малко кеш и слава, направи нова компания и пак всички го последваха (MariaDB). PosgreSQL опитаха да направят същия трик, но не става, въпреки, че са супер СУБД.
Монти се възползва напълно от качествата на ФЛОСС - пишеш код, продаваш го, но никой не може да ти отнеме кода заради ГПЛ - следва форк.

А иначе аристокрацията и религията са имали своята роля към някакъв момент. Водили са народа и (иронично) са създавали прогреса, ролята вече е изиграна и полека-лека... Те и църквите и династиите вече не знаят какво да правят за да задържат вниманието и властта - затова толкова форк-ове. Пълно е с династии и църкви/секти.

Капитализма както всички виждаме (с невъоръжено око) вече започва от прогресивен строй да тъпче на едно място и да среща своите ограничения (въх какво ще правим при икономически ръст 0%, кой ще купува стоките ни които роботите произвеждат- хората не работят и нямат доходи, а какво правим с отрицателните лихви и т.н.). Проблема е, че нямаме идея дори теоритична, как би изглеждал следващия строй. И моля не ми излизайте с номера, че капитализма е последния и върховен/вечен строй на обществено устройство. "Учените" направиха лабораторен експеримент в епруветка да разработят прототип - Социализъм. Но той се указа неуспешен (цената на експеримента плащаме за съжаление нашето БГ поколение и предното, а както се очертава сметката още не еплатена). Дори блядките вече не вярват в соца (като пролетариат с най-голям стаж) и почнаха да прибягват до феодализма. Тези с най-голяма бройка (Китай) почнаха да си играят на капитализъм. Кубинците омекнаха и се чудяд кой хибрид да хванат. Виетнам разбра, че работата е ялова и се върнаха към капитализма. Венецуела удържат строя засега, но почнаха да умират от глад и почнаха да изпускат масите. Останаха само Сев.Корея но щото стрелят по границата.

Не знам какво ще прави църквата ако един ден (не дали, а кога) НАСА ще обявят, че са намерили село със зелени човечета или СНН да предава пряко кацането на летящата чиния на делегацията на Интерстеларния съюз на обединените нации. Те (църквата) дори нямат теоретичен вариант за такова нещо.
« Последна редакция: Jul 16, 2017, 18:15 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами имайки предвид Мъсял, колко се ползва, доста евтино си продаде компанията. А ако правим сравнение с разни оракули, то не можем и да сравняваме.

Мария се оказа неуспешна, доколкото я продаде и нея. И на кой я продаде? Пак на бивши мъсяли имащи компания за поддръжка на същия.

И пак Мария е drop-in-replacement в западната терминология. Сиреч тя е по-добра от Мъсял, но не може да бяга от него, не може да чупи обратна съвместимост.

По-успешна компания от неговата се оказа една новоизникнала руска, нямаща общо с бивши мъсяли. Казва се Перкона. Те пък правят нещо друго. Хващат части на Мъсял/Мария и ги подменят изцяло с нещо ново имащо хитри алгоритми. Търсят слабите места на тази СУБД и точно там хирургически се намесват.

Техния модел ми е много интересен, защото оказва се — успешен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Малко си разширих изложението дорде ти публикувА.
Перкона е толкова успешна, че никой не я е чувал.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не си прав за Перкона. Всеки, който има бизнес с Мъсял/Мария, знае за тях. Пък и техните решения не са шир-потреба. Те са за специфични случаи. Например — искаш стабилна репликация с Мъсял? Нямаш друго решение, освен разработките на Перкона. Искаш Мъсял, който да поддържа geo-lo, пак. И т.н.

=*=

А иначе аристокрацията и религията са имали своята роля към някакъв момент. Водили са народа и (иронично) са създавали прогреса, ролята вече е изиграна и полека-лека...

Ей това се опитах да обясня на Спец и този новия член на форума. Смешното е, че те така и не разбраха и останаха с впечатление, че съм монархист, само, защото не заклеймявам очевидното „лошо нещо“. Очевидно, очевидно, лошо, лошо, ама гледано от днес. Света не започва днес, само свършва утре.


Капитализма както всички виждаме (с невъоръжено око) вече започва от прогресивен строй да тъпче на едно място и да среща своите ограничения

Проблема е, че нямаме идея дори теоритична, как би изглеждал следващия строй. И моля не ми излизайте с номера, че капитализма е последния и върховен/вечен строй на обществено устройство.


Ей поради това разправях, че следващата цивилизация дори не е в проект. НО!

Следвайки историята, следващата цивилизация се задава в средата на живота на предишната, точно, когато тя е в пика си. После започва да набира сила.

Което означава, че западната цивилизация съвсем не е дори в подножието на върха си. Има още столетия път да се извърви до тоя момент.

Само ще кажа, че неосъществения комунизъм не беше опит за нова цивилизация. Следвайки напълно класически подход — откриваме, че това е не друго, а държавен капитализъм. А това наблюдение дори не е мое. Но мога да го потвърдя точно по научния метод —  преминах същото изследване и получих същите резултати.


Не знам какво ще прави църквата ако един ден (не дали, а кога) НАСА ще обявят, че са намерили село със зелени човечета или СНН да предава пряко кацането на летящата чиния на делегацията на Интерстеларния съюз на обединените нации. Те (църквата) дори нямат теоретичен вариант за такова нещо.

Ей това е ултимативно. Няма нищо по-безкрайно от въображението. Върховно удоволствие изпитах докато го четях.

п.п. А бе не го удържат много проидохите на Чавес. Май само Беларус се държи, ама то е друго, като има от де да цоцаш;

п.п.п. А бе дано настоящия строи да не се окаже последен по причините на разделянето и синтеза дето все ги намеквам. Дано военните имат поне малко мозък.
« Последна редакция: Jul 16, 2017, 18:49 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
В софтуерния бизнес, бизнес моделите не са много! Има само 3 основни бизнес модела! Пропиетарния модел, ГПЛ и БСД модела. В БСД модела, логиката е да направиш нещо безплатно и с отворен код, да го пуснеш на комюнити да ти го тества и развива, а ти да готовото да го влагаш в собствен затворен продукт с малки допълнения, докато при ГПЛ бизнес модела си задължен когато ползваш ГПЛ лицензиран код в проекта си и твоя да е под същия лиценз! Не може са се затваря.

Хитруванията на дребно от рода как да заобиколим изискванията на ГПЛ и да ползваме ГПЛ код, ама нашето да не е под ГПЛ не ги броим за бизнес модели!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
В софтуерния бизнес, бизнес моделите не са много! Има само 3 основни бизнес модела! Пропиетарния модел, ГПЛ и БСД модела.


Така де, това е нещото. Даже трябваше да е в първото мнение, но нищо.

Въпроса не беше ли, след като вече сме решили да е ОПЛ, по какъв начин да печелим? За какво точно да вземаме пари.

И като, че ли се очертават най-добре работещи (за малки компании) да продават доработки за специфични изисквания и да продават услуги около нещото, като например поддръжка.

Не съм съвсем убеден, че хитруването не е работещо.

Например има един OCR който се казва Cuneiform (по ирония руски, руснаците са най-добри в тоя тип програми). Той има открита версия. Тя се и обновява. Уж продават на нейна основа специализирани решения (например за полицията). Но не са открили сърцето — обучаващия алгоритъм. Така, че ако искаш да разклониш проекта и да го направиш по-добър — не можеш. Само те могат да го развиват.

Или например другото масово хитруване. Карат всички допринасящи да подпишат, че се отказват от кода си. Така във всеки момент могат да сменят политиката. И се случва много често. Кажи-речи всеки месец има новина, че някой си е променил модела.

И още безброй такива. Така се оказва, че не само е модел, ами е най-работещия.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
В софтуерния бизнес, бизнес моделите не са много! Има само 3 основни бизнес модела! Пропиетарния модел, ГПЛ и БСД модела.


Така де, това е нещото. Даже трябваше да е в първото мнение, но нищо.

Въпроса не беше ли, след като вече сме решили да е ОПЛ, по какъв начин да печелим? За какво точно да вземаме пари.

И като, че ли се очертават най-добре работещи (за малки компании) да продават доработки за специфични изисквания и да продават услуги около нещото, като например поддръжка.

Гога, убягват ти някои неща! Програмиста, дали шефа ще му нареди какво да бичи или клиент директно, той все ще бичи код и ще бичи, това което клиента иска, а не това, което на него му е кеф! Когато работи за пари, а не за удоволствие :) .
И както казах в друг коментар, колкото и добър продукт да направиш, без сериозни вложения в маркетинг, реклама, отстъпки за дистрибутори......., продукта ти няма да се продава и кинти няма да ти влязат от него, а когато стане добър и популярен, той пък ще се краква и пак ще губиш. Ако е бизнес продукт, тези с кракнатия ще се по-конкурентни от твоите клиенти и те, като не се развиват и ти ще губиш :) .
Този модел с проипетарния лиценз, спъред мен БЕШЕ печеливш, когато и-нет не беше толкоз развит и в един панелен блок 10% от апартаментите имаха компютри.
Активен