Автор Тема: Правителството ще купува възможно най-скъпо несъществуващ софтуер  (Прочетена 22246 пъти)

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@backinblack Веднага ти казвам, защото този подход който си прилагал е зверски неправилен и защо е много по-добре и за теб и за работниците да има камери, а не да режеш надници и да заплашваш.
1-во, защо мислите, че хората като са общаци, шофьори, шивачки или нещо подобно са прости? 2-ро, дори и да са някой прави ли сметка, че и тея хора имат достойнство и като ги настъпят по мазола ще отвърнат както могат.
Така сега конкретно за твоята ситуация. Аз примерно работя при теб и съм бачкал съвестно 3-4 месеца, покривал съм нормата и всичко си е ок. Ама един ден нещо ми има ( може нещо да съм зле, да имам проблеми или просто да не съм си доеб... ) и ти ми казваш, че ще ми смъкнеш надники, защото не върша работа. Аз от своя страна, като отявлен злобар, си правя сметка, че твоята продукция достига до краен потребител, че не ме снимаш с камери. На другия ден идвам усмихнат на работа, слагам разхлабително в хляба който произвеждаш примерно ( или нещо по-лошо ), на следващия ден отново усмихнат напускам. След няколко дни ти разкатават фамилията, пускаш кепеците на фирмата и се чудиш как да изплащаш обезщетения ( ама и аз съм завел дело щото нарочно съм си купил от хляба дето произвеждаш ). Ти изобщо няма как да докажеш, че аз съм отговорен ...
А ако има камери и следиш работния процес, ще знаеш какво вършат служителите, кога почиват, как можеш да оптимизираш нещо и ако някой не си свърши работата ще можеш да го глобиш без да се разправя, защото ще имаш насреща запис който не може да се оспори.... Та такива работи.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Намесих забараната срещу цигарите заради общия принцип който важи и за другия спор, че не е демокрация това като вменяваш задължения на друг не защото пречат на мнозинството, а защото една група иска да бъде облагодетелствана за сметка на друга!
Все пак, пушачите сме мнозинство, а не пушачите имат избор да са около нас или да не са, както и работника да си намери фирма в която ще бъде най добре оценен, па ако ще и извън БГ или да направи собствен бизнес!
Нямам нищо против никой инициативен човек, а срещу тези които гледат в чуждото канче!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
@backinblack Веднага ти казвам, защото този подход който си прилагал е зверски неправилен и защо е много по-добре и за теб и за работниците да има камери, а не да режеш надници и да заплашваш.
1-во, защо мислите, че хората като са общаци, шофьори, шивачки или нещо подобно са прости? 2-ро, дори и да са някой прави ли сметка, че и тея хора имат достойнство и като ги настъпят по мазола ще отвърнат както могат.
Така сега конкретно за твоята ситуация. Аз примерно работя при теб и съм бачкал съвестно 3-4 месеца, покривал съм нормата и всичко си е ок. Ама един ден нещо ми има ( може нещо да съм зле, да имам проблеми или просто да не съм си доеб... ) и ти ми казваш, че ще ми смъкнеш надники, защото не върша работа. Аз от своя страна, като отявлен злобар, си правя сметка, че твоята продукция достига до краен потребител, че не ме снимаш с камери. На другия ден идвам усмихнат на работа, слагам разхлабително в хляба който произвеждаш примерно ( или нещо по-лошо ), на следващия ден отново усмихнат напускам. След няколко дни ти разкатават фамилията, пускаш кепеците на фирмата и се чудиш как да изплащаш обезщетения ( ама и аз съм завел дело щото нарочно съм си купил от хляба дето произвеждаш ). Ти изобщо няма как да докажеш, че аз съм отговорен ...
А ако има камери и следиш работния процес, ще знаеш какво вършат служителите, кога почиват, как можеш да оптимизираш нещо и ако някой не си свърши работата ще можеш да го глобиш без да се разправя, защото ще имаш насреща запис който не може да се оспори.... Та такива работи.

И кво като ги видя на камерите?
Съжалявам, но аз с овце дето ще ходя като чобанин да им викам НЕ ЖЕЛАЯ да работя! Не съм си намерил нервите на пътя! С моите шивачки можех да си пия кафето на центъра като се видим и бяха далеч по-интелигентни от другите, дето са доста по-голяма част.
Както и с програмиста с който съм работил и съжалявам, че не мога да намеря ЧОВЕК като него!
« Последна редакция: Jun 29, 2012, 18:18 от backinblack »
Активен

Mitaka

  • Гост
Това за чистенето - не, не ми е задължение. Имаме си чистачка.
И как точно ще ме накараш да остана след работа - без компенсация и заплащане? И какво ще ми направиш, когато просто си тръгна? На какво основание ще ме накажеш?
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@backinblack Защо да викаш на някого? Даже не ти трябва да гледаш постоянно на камерите, имаш си DVR преглеждаш го, ти или някой отговорник на определено време, когато нещо не е в ред викаш съответния работник, мирно и тихо го предупреждаваш и му пускаш забележка придружена със screen от камерата. Ако се продължи същото поведение изхвърча. Така за известен период ще се въведе ред и при другия персонал, вярно ефекта е малко по-бавен от прякото рязане на пари, но се създава дисциплина и то не насилствена.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Mitaka

  • Гост
При нас преди време имаше доста изцепки из офиса.
Дори е имало кражби.
Сложихме камери, които просто записват на един DVR, дори няма закачен монитор към него. Гледат се само при нужда.
Откакто са сложени камерите - всичко е мирно  и тихо, и се е налагало (за 4 години) да гледам записи два пъти - единия да видя какво се случи при едно земетресение, и другия - да видя кой беше сменил табелката на вратата на офиса ми със "Стая за почивка".
Активен

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
backinblack, backinblack

Чета ти бисерите, разсъждавам и се опитвам да вникна в начина ти на мислене, и колкото повече вниквам, толкова по-тъжно ми става.

Типичен посткомунистически модел на мислене.

Карал ги той, да му чистят след работа, 'щото цапали му били.
Никой да не мърда!

Пожелавам ти да си здрав.
« Последна редакция: Jun 29, 2012, 20:31 от drag »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
@backinblack Защо да викаш на някого? Даже не ти трябва да гледаш постоянно на камерите, имаш си DVR преглеждаш го, ти или някой отговорник на определено време, когато нещо не е в ред викаш съответния работник, мирно и тихо го предупреждаваш и му пускаш забележка придружена със screen от камерата. Ако се продължи същото поведение изхвърча. Така за известен период ще се въведе ред и при другия персонал, вярно ефекта е малко по-бавен от прякото рязане на пари, но се създава дисциплина и то не насилствена.

Имах много по-ефективен начин! Обявявам, че глобявам за това и това колкото преценя, да не кажете сетне, че се чудя как да ви взема парите, но никога не глобявам за нещо за които преди това не съм направил, поне 2 предупреждения. Заплати се плащаха седмично, не месечно! Но, само два пъти ми се е налагало да глобявам. Глобих я. Дойде времето за заплата и и ги опростих, но с условие! Че на ако я глобя отново, ще и взема и тази опростената глоба! От тук натаъче нещата бяха по мед и масло. Смеем се, шегуваме се, но като кажа това и това трябва да се направи и така и така трябва да бъде, няма не мога или не искам, или не знам си какаво. Като дойде нова, много бързо и обясняват, да не разчита, че така като съм усмихнат и може да вървят номера и още на първия ден на новите им се изяснява дали има смисъл да идват на следващия и по-следващия ден! Тогава бяха и други времената. Стреляше се за работници във всички области, но бях непреклонен, че на всяка цена нов няма да взема. Увеличавахме ги с по 1 на два месеца и пак пазара ми беше повече от колкото възможностите на производството, но предпочитам да са екип и да няма дразги вътре. Като дойде нова, и като вземе да се дели от другите на почивката и си личеше, че утре няма да дойде. :D
« Последна редакция: Jun 29, 2012, 20:39 от backinblack »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
backinblack, backinblack

Чета ти бисерите, разсъждавам и се опитвам да вникна в начина ти на мислене, и колкото повече вниквам, толкова по-тъжно ми става.

Типичен посткомунистически модел на мислене.

Карал ги той, да му чистят след работа, 'щото цапали му били.
Никой да не мърда!


Пожелавам ти да си здрав.


Пост ни пост, няма производство което да върви, ако има текучество! Най-важното нещо в една фирма е да няма текучество.
Иначе, благодаря за пожеланията! Жив и здрав и ти!
Активен

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Най-важното нещо в една фирма е да няма текучество.

100% съм съгласен, наличието на голямо текучество, обаче, е и сигурен знак, че нещо не е наред.

Има много начини да накараш персонала да остане при теб. Конкуретно заплащане, бонуси за добре свършена работа, приятелско отношение (това не винаги е ок, някои хора ти се качват на главата, когато се държиш приятелски с тях), редовно изплащане на възнаграждения. Общо взето хората трябва да се чувстват добре и да ходят на работа с желание, а не просто за да им дадеш едни пари накрая. А за да имат желание да ходят на работа, то там би следвало да има, ако не друго, то поне нормално отношение работодател -> служител (работник).

Аз работя от 7 години в компанията, в която работя и те са напълно наясно, че има два типа кадри - скъпи и евтини. По друг начин казано високо и ниско квалифициран персонал. Те се стараят основно да запазят висококвалифицирания такъв, тъй като в българия сякаш останахме малко.

Нямах за цел да те обиждам или друго, дано не си ме разбрал така.

Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
С риск да прозвуча отново грубо, с персонала за да е всичко наред, трябва отпред със салама, а от зад с тоягата! За него винаги твоите пари които печелиш с купища нерви са прекалено много щото ти нищо не работиш, пък той бил пребит като куче от работа.

Споровете които се разгарят може и да са остри, но щом няма лични обиди ги приемам за нормални и слава богу, още не сме стигнали до там [_]3

Надявам се, че и Митака не ми се сърди, че все с него с е счепкваме, но нямам нищо лично към него, а само към такъв тип разсъждения, без значение от кой идват.
« Последна редакция: Jun 29, 2012, 21:24 от backinblack »
Активен

Mitaka

  • Гост
С риск да прозвуча отново грубо, с персонала за да е всичко наред, трябва отпред със салама, а от зад с тоягата! За него винаги твоите пари които печелиш с купища нерви са прекалено много щото ти нищо не работиш, пък той бил пребит като куче от работа.

Споровете които се разгарят може и да са остри, но щом няма лични обиди ги приемам за нормални и слава богу, още не сме стигнали до там [_]3

Надявам се, че и Митака не ми се сърди, че все с него с е счепкваме, но нямам нищо лично към него, а само към такъв тип разсъждения, без значение от кой идват.


Най-важното нещо в една фирма е да няма текучество.

100% съм съгласен, наличието на голямо текучество, обаче, е и сигурен знак, че нещо не е наред.

Има много начини да накараш персонала да остане при теб. Конкуретно заплащане, бонуси за добре свършена работа, приятелско отношение (това не винаги е ок, някои хора ти се качват на главата, когато се държиш приятелски с тях), редовно изплащане на възнаграждения. Общо взето хората трябва да се чувстват добре и да ходят на работа с желание, а не просто за да им дадеш едни пари накрая. А за да имат желание да ходят на работа, то там би следвало да има, ако не друго, то поне нормално отношение работодател -> служител (работник).

Аз работя от 7 години в компанията, в която работя и те са напълно наясно, че има два типа кадри - скъпи и евтини. По друг начин казано високо и ниско квалифициран персонал. Те се стараят основно да запазят висококвалифицирания такъв, тъй като в българия сякаш останахме малко.

Нямах за цел да те обиждам или друго, дано не си ме разбрал така.


Не, изобщо не възприемам нещата като заяждане :)
Надявам се, че и моите мнения не се възприемат като заяждане.
В момента водим просто един разговор.

За печалбата на работодателя - нормално е да е достатъчно голяма. И честно, след като съм доволен от това, което получавам - изобщо не ми дреме каква е.
Сега, с риск пак да помислиш, че гледам в канчето на другия - знам какви обороти е правила фирмата, в която работя. По вина на бившето счетоводство. Просто като разбраха, че ще ги сменяме - връчиха на колегата един топ папки, и сисадмините бяхме счетоводители за около 2 седмици, и подреждахме фактури, изчислявахме активи и т.н. И тези обороти никак не са малки на фона на Българският пазар. Но както казах - бих се засегнал, ако видех 7 или 8 цифрена сума, а аз взимам например 3 цифрена :)

Но за работата и отношенията работодател/рботник съм стигнал до следният извод:

Ако срещаш уважение от страна на работодателя - го уважаваш и ти.
Ако срещаш основно онова типично мислене - "тоя е работник, той ми е длъжен, щото аз го храня" - не го уважаваш.
Попадал съм точно на такива - които са се опитвали да ме накарат да остана след работа, за да върша нещо, което не ми влиза в работата. Просто съм си тръгвал. И никой нищо не може да ми каже. Колегите ми се чудеха как така имам смелостта да си тръгна... и оставаха да блъскат. Ами техен си проблем. В случая - ставаше въпрос да сме подреждали някакъв склад. Да бе да. Аз да не съм общ работник?

В момента ако се наложи - оставам, но не да чистя или да подреждам складове, а да свърша нещо, което е моя работа.
Ходя и вечер, ходя и събота и неделя и по празници ако се наложи.
Включването от вкъщи не го броя изобщо - но и това си е работа!!!
Например, докато бях полу-парализиран от кръста надолу преинсталирах и настроих мейл сървъра на фирмата.

НО! Знам, че ако утре реша да си тръгна в 12 на обяд от работа - никой няма да ми направи проблем, че съм си тръгнал.
Или ако на обяд вместо 1 час почивам 2 - пак няма да ми кажат нищо.
Не ми правят проблем и когато като ми дойде в повече слизам до бара на 1-вия етаж, и си взимам бира или уиски...
Това се казва компромис от двете страни. Принципно, без писмена заповед не могат да ме задължат да остана след работа, или да си наруша почивката. Ако има писмена заповед - това трябва да ми се заплати.
Да, но си спестяваме тези подробности - аз правя компромис когато се наложи, и работодателя ми прави компромиси в моя полза - когато на мен ми се наложи.

Този модел на работа с доста по-успешен от ръмженето, глобите, и силовото налагане на някой да остане да чисти примерно :)

И пак да допълня за разсъжденията ми, явно или не си прочел по-горе, или не си съглсен с тях, а те са:

Върша само това, за което са ме наели. Върша го качествено, и не мрънкам.
Ако се наложи да остана след работа - оставам. Но при условие, че или ми се заплати, или после мога да ползвам компенсация.
В момента работя при тези условия, и не се оплаквам.

Но да ме наемеш за админ (примерно), а да ме накараш да мета, да чистя, да участвам в товаро-разтоварни дейности - няма да стане :)
« Последна редакция: Jun 29, 2012, 21:35 от Mitaka »
Активен

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
и другия - да видя кой беше сменил табелката на вратата на офиса ми със "Стая за почивка".

хахахаха, при нас подобни бъзици се случват постоянно, и това е едно от нещата, които ми харесват. Когато бачкаш с едни хора в продължение на много години, вие си ставате повече от колеги.

На мен един колега ми беше залепил непрозрачно тиксо на диода на мишката. отне ми около 20 мин докато се чатна какво става и изведнъж в стаята ми се изсипват 4 човека със сълзи на очите от смях. Трябва да е весело... :)
Активен

Mitaka

  • Гост
и другия - да видя кой беше сменил табелката на вратата на офиса ми със "Стая за почивка".

хахахаха, при нас подобни бъзици се случват постоянно, и това е едно от нещата, които ми харесват. Когато бачкаш с едни хора в продължение на много години, вие си ставате повече от колеги.

На мен един колега ми беше залепил непрозрачно тиксо на диода на мишката. отне ми около 20 мин докато се чатна какво става и изведнъж в стаята ми се изсипват 4 човека със сълзи на очите от смях. Трябва да е весело... :)

Е и аз гледах записа, за да знам на кой да си го върна :)
Не помня какъв номер му скроих, но човека не знаеше, че съм гледал записа.
Накрая просто си призна :) И го глобихме баничка с боза! /съвсем сериозно/.

п.с.
Това за тиксото е идея....
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами аз преди онзи шивашкия бизнес съм бил 6-7 години шофьор на собствен камион и съм си бил и шеф и работник, а в производството започнахме с бившата и 3 шивачки, но и бившата освен, че конструираше и кроеше, и тя шиеше с тях, но само да обира луфтове и да прави разценки, а аз по техниката, търговията и организационната работа само с жени се работеше.
Ако са по-възрастни и децата им са изгледани, те пък не могат и не искат да се научат на по-модерните машини с електроника, а младите бързо стоплят, но пък имат обикновено малки деца с което не можеш да не се съобразиш. Избора е или по-възрастни и не капризни и стара техника, или млади, но с малки деца.
Та когато винаги им влизаш в положение, за най-малкия проблем с детето и..... аз шефе може ли да отсъствам, че така и така? И щото града ни е малък, познавам се лично и със съпрузите им и като знам, че не е толкоз лошо положението и викам не може и тя намира начин и не отсъства! И после и викам, добре бе Слънце, след като има начин и без да отсъстваш да се оправиш с детето, защо ме занимаваш? Ами аз ако нямам нужда от теб тука, ще те държа ли?
Друг е въпроса, когато наистина е сериозна, то и вида и го показва и веднага я отпращам и ако трябва бившата сяда на машината за да обере луфта, щото е верига и се спира работата на другите.
Та, мисълта ми беше, че много добър с персонала, винаги ще ти се качат на главата!
Сега за новите ми начинания, хич не се виждам като работодател, въпреки че малко по този начин стоят нещата щото аз ще плащам и с мен ще се договаря. Искам нещата да бъдат като колеги. В изработката на един софтуер, не е само труда на програмиста който бичи код, а някой трябва да обобщи изискванията и да му ги сервира като реализируема задача. Та този някой, трябва да разбира елементарно поне принципа на работа за да не изисква неъзможни неща от програмиста, но и да станат нещата удобни за ползвателя.
По принцип това най-много ме дразни в МС начина, че аз или другия ползвател, трябва да измислим нещата, да ги тестваме после, да платим за разработка и после и лиценз за ползавне!
Ама ние хората от материалното производство не сме свикнали по този начин! Ние сме свикнали да ни предложат една машина и ако ни върши работа да я купим, а не да плащаме предварително в нейното създаване и усъвършенстване! Това си е проблем на производителя.
Точно заради ей такива дървета дето аз и други колеги са отнесли от програмисти, аз спрях да купувам софтуер, а ако имам нужда от нещо ми го кракват.
Като се опитат да държат в шах този който се е излъгал да им купи програмата, краква се и приключва въпроса, не кракваем софтуер няма. Но ми писна вече от тези глупости и искам да избягам от това.
Активен