Автор Тема: Съвети за уеб сървър  (Прочетена 2933 пъти)

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Съвети за уеб сървър
« -: Aug 01, 2013, 01:10 »
Здравейте,

След няколко месеца мисля да пусна един уеб сайт на моя машина и понеже не съм много на ти с конфигурирането и изобщо като цяло с организирането на уеб сървъри имам нужда от вашата помощ.

1. Спрял съм се на две дистрибуции - Slackware or Debian - предполагам ,че и двете ще свършат работа, но кажете вашето мнение и да видим на каде ще се наклони везната повече.

2. Не съм много наясно каква машина с какви параметри да взема.Предполагам ,че това зависи от трафика които се очаква да има към нея, а си нямам и на идея какъв ще бъде.

3.Интересуват ме всякакви, книги ръководства статий и т.н към които може да ме насочите, на тема сигурност най-вече или примерно как да се предпазва сървъра от flood и всякакъв вид подобни атаки.

Всякакви други мнения,предложения,идей ако имате ги споделете.

Поздрави   
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Съвети за уеб сървър
« Отговор #1 -: Aug 01, 2013, 01:45 »
Ами, която и дистрибуция да вземеш, всички дали добре или лошо, но една и съща работа вършат и тази която най-добре познаваш ще ти е и най-полезна.
Най-разпространените са Убунту базираните, но дали са най-добри, всеки си има личните предпочитания.
Аз лично, започнах с него и щото не виждам причина все още да го сменя и за това си кютам на него, но пък други са на различно от моето мнение!
Активен

ss1111

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Съвети за уеб сървър
« Отговор #2 -: Aug 06, 2013, 20:06 »
3.Интересуват ме всякакви, книги ръководства статий и т.н към които може да ме насочите, на тема сигурност най-вече или примерно как да се предпазва сървъра от flood и всякакъв вид подобни атаки.

"Максимална защита"
Активен

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за уеб сървър
« Отговор #3 -: Aug 07, 2013, 13:35 »
Slackware+apache+mod security Това нещо ubuntu хич не се мъчи с него. Debian също може но ... по добре slackware или netbsd  >:D
Apache Server 2 Bible
« Последна редакция: Aug 07, 2013, 13:45 от daniel_vulchev »
Активен

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310

rstefanov

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Съвети за уеб сървър
« Отговор #5 -: Aug 24, 2013, 10:52 »
1. Дистрибуцията е без значение.
2. Параметрите зависят от трафика и от софтуера. Apache например е остаряла технология. Аз използвам главно Nginx + php-fpm за проектите си. Рекорда ми е 7000-9000 requests per second на малък cloud VPS с 600Mb рам.
3. Книги - manuals. Или просто се сертифицирай за LPI101 като начало. http://www.lpi.org/linux-certifications/programs/lpic-1/exam-101

И здравейте  ;D
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за уеб сървър
« Отговор #6 -: Aug 26, 2013, 01:08 »
Apache например е остаряла технология.
Здрасти и добре дошъл!
Нека правим разлика между "остаряла" и "различна" технология! Nginx и Apache не са напълно взаимозаменяеми. Nginx е асинхронен сървър, докато Apache е process-based. И двете технологии си имат плюсове и минуси спрямо другата в зависимост от конкретните нужди. Вярно, в повечето случаи тези разлики може и да не се усетят от потребителя, като в тези случаи може да се избере Nginx (или друг асинхронен сървър) в опит за осигуряване на по-голямо бързодействие с по-малко ресурси, но това не значи, че process-based сървърите са за кофата. Асинхронността на заявките може да окаже негативно влияние върху работата на приложения, зависещи от точната последователност на заявките (дори ми се е случвало), а в някои случаи може и напълно да спре работата им. Не може ей така да кажем, че process-based технологията е остаряла и да направим всички приложения асинхронни - това си има и security аспекти.
Не защитавам Apache. Просто всяко нещо с целите си ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти