Автор Тема: Помощ за настройка на клавиатура  (Прочетена 1195 пъти)

passrold87

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте, имам нужда от помощ при настройката на клавиатурата на [ Linux Mint 17 xfce ]. Устройството ми е [ Lenovo ThinkPad T400 ]. Настройката по подразбиране работи чудесно, но когато вляза в терминала всички символи с изключения на буквите са на различни позиции от маркираните на клавиатурата.
С две думи как да разбера коя е "моята" клавиатура?
Благодаря за помощта!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Re: Помощ за настройка на клавиатура
« Отговор #1 -: Oct 21, 2014, 12:55 »
Клавиатурната подредба е за различна държава. Имал съм подобни проблеми преди време. Сега и клавиатура без символи да ми дадат, все тая ще ми е ама...
Ако обърнеш лаптопа, няма ли да пише отдолу на етикета за къде е правен или някакви индикации.
Проблемът, ако смениш на друга подредба, която да съвпада с твоята, е, че ако седнеш на друг компютър, а си свикнал/а вече с твоя, ще ти е доста некомфортно да търсиш точките, запетаите и прочее символи. Аз бих си превключил на стандартното дето е най-разпространено при нас Us или нещо такова беше и ги научил къде са наизуст просто с проби и грешки, докато ръцете ми не ги научат сами. Иначе бих се бъркал, като седна на различна машина. Имал съм испаска подредба, английска някаква и съм седял по 20 сек да намеря @ къде ми е например на английската.
Иначе там, където сменяш клавиатурната подредба трябва да има бутонче или таб който да ти покаже подредбата на клавишите. В момента съм седнал на Уин 7 и не мога да видя точно къде беше , а не го зная наизуст. Също виж, дали не можеш да добавиш към панела, поне временно виртуална клавиатура, за да си я поглеждаш и да не се чудиш постоянно кое, къде е.

Тук има разни PDF-и с подредбите, които ги има, надявам се да е пълен списъка и ако искаш сравнявай.
http://www-01.ibm.com/software/globalization/topics/keyboards/registry_index.html
« Последна редакция: Oct 21, 2014, 13:16 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

passrold87

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Помощ за настройка на клавиатура
« Отговор #3 -: Oct 21, 2014, 20:41 »
Благодаря, оправих се!
Клавиатурата ми се оказа IBM - 142
Допълнение: При инсталацията има една стъпка "засечи моята клавистура", която бях пропуснал. Преинсталирах използвайки тази опция ми изкара, че съм с италианска клаеиатура от списъка избрах ibm-142, която разбрах, че е моята от списъка даден ми от потребителя 4096.
« Последна редакция: Oct 23, 2014, 13:32 от passrold87 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Re: Помощ за настройка на клавиатура
« Отговор #4 -: Oct 21, 2014, 23:55 »
Да беше казал, как си се оправил, че може още някой да се появи с твоя въпрос.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.