Автор Тема: Малко помощ с sharing & permision  (Прочетена 3485 пъти)

bestbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Малко помощ с sharing & permision
« -: Jun 11, 2012, 13:56 »
Здравейте. Понеже съм малко нов и ми е доста объркано все още. Четох доста, но неможах да разбера как да направя няколко неща.

Мрежата се състои от 4PC-та. 1 от тях е с Ubuntu server а другите са с XP & Win7.
На компютъра с линукса има 2 хард диска. Единият си е линукският на който е качено убунтуто, другият е NTFS форматиран с файловете които са шернати в мрежата. До целият хард диск има пълен достъп всички от нас, но искам в някои от подпапките да има 2-3 папки които да искат парола или просто определени компютри да имат достъп. Самите компютри не искат парола за да се логнеш. Не съм наясно дали от Самбата трябва да променя нещо или от самият Properties на папката. Когато влезна като root ми позволява да променя permission-а , но каквото и да избера после пак си го връща на root. Дали е от това че е NTFS форматиран ХДД и ако може да ме посъветвате как да направя следното:

\\server\papka10\papka_parola
\\server\papka11\papka_parola

a останалите фолдъри в "papka10"и "papka11" да са видими и достъпни за всички. Моля за съвет.
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #1 -: Jun 11, 2012, 16:09 »
... Дали е от това че е NTFS форматиран ХДД ...
Да, за това е. NTFS под линукс, не може да ползва функциите които има под Windows. Трябва да го форматираш с друга файлова система, ext4 примерно за да можеш да задаваш права за потребители групи четене/пиасане и ако се заиграеш още, може да включиш и още по-разширени права с няколко опции при монтиране на дяла (включва се ACL). Ако не ти се форматира имаш вариант да си направиш \\server\papka12\ при опит за достъп до нея да иска име и парола (примерно съществуващ потребител на убунту-то)
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #2 -: Jun 11, 2012, 17:12 »
Да ползваш за файлов сървър NTFS май не е най-разумното, па било под Линукс или Уиндоус!
С 3-4(па не дай си боже и повече) компютъра дето ще пишат всеки ден по него, ще фрагментира за половин година и после ще се отварят бавно файловете.
То без да е в мрежа, ако повече от година не е дефрагментирано Д-то и не може да се дефрагментира, па камоли няколко компютъра да четат и пишат!
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #3 -: Jun 11, 2012, 22:43 »
E, хайде стига, под windows ntfs-a си е ОК, дори е добра ФС, смея да твърдя.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #4 -: Jun 11, 2012, 23:47 »
Може и да не е лоша файлова система, но често ми се е случвало като преинсталирам Уиндоус на приятели и като пусна дефрагментиране на дяловете, Д-то да е толкоз фрагментирано, че след няколко фрагментации да не се дефрагментира и тогава вадя всичко и форматирам.
Просто трябва поне веднъж на двата месеца да се дефрагментира, а щом е и файлов сървър по-често, но пък то дефрагментирането е безполезно, ако в този момент файловете се ползват от друг през мрежа.
Активен

bestbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #5 -: Jun 12, 2012, 08:23 »
явно ще трябва да форматирам, но първо ще трябва да открия нещо на което да прехвърля 300GB и после да ги върна на новият HDD. Това е единственият вариант да стане ext4 и да мога да ползвам опциите на Linux-a? HDD-to е взето от windows комп ;)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #6 -: Jun 12, 2012, 10:47 »
Колко от обема на диска е запълнен!? Ако поне малко под половината е свободно, изтегли partedmagic, това е жива дистрибуция за рековери работи и с нея отдели нов партишън на същия този диск и го форматирай в ext4. На новия партишън можеш да прехвърлиш част от информацията, ако не се събере всичката и след освобождаване на място от ntfs дяла да я уголемиш и след прехвърляне и на останалата информация, да изтриеш ntfs дяла и отново уголемиш дяла до максималния размер на диска.
Бих те посъветвал да направиш и друго. Ако решиш да го правиш както ти казвам, в новия дял направи папка home и в нея папка с името на потребителя който ще е на този компютър. Всичката информация си я подреди в тази папка /home/потребител и когато инсталираш, на другия диск направи партишъните за Линукс-а и суап-а и  избери точки за монтиране / и swap, а за този диск /home, но без форматиране! След инсталацията, всичката информация ще ти е в потребителската папка и готова за споделяне.

Ако не ти е много опита, направи "суха тренировка" на другия диск и после на реалния, че да не объркаш нещата и да изгубиш инфото. Не е сложна процедурата и бързо става, но има и риск да объркаш нещата!
Аз така правя когато трябва да преформатирам ntfs диск на Уиндоус. Чрез създаване на нов партишън, прехвърляне на инфо и после уголумяване.
« Последна редакция: Jun 12, 2012, 10:55 от backinblack »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #7 -: Jun 12, 2012, 12:04 »
bestbg, по-добре не ползвай съвета на backinblack. Преоразмеряването на ext3/ext4 дял, не винаги е безпроблемно (каквото и да ти говорят, патил съм) плюс това става толкова бавно, че не си е работа да го чакаш. Намери някакъв диск и си прехвърли инфото там или някой познат да ти даде място на някое фтп ако ти добре нета и така.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #8 -: Jun 12, 2012, 13:16 »
bestbg, по-добре не ползвай съвета на backinblack. Преоразмеряването на ext3/ext4 дял, не винаги е безпроблемно (каквото и да ти говорят, патил съм) плюс това става толкова бавно, че не си е работа да го чакаш. Намери някакъв диск и си прехвърли инфото там или някой познат да ти даде място на някое фтп ако ти добре нета и така.

От доста време ползвам partedmagec и в последните версии, доста по-бързо работи!
Преди по-малко от месец, на един приятел компа с уиндоус и диск разделен на С, Д и Е, Е-то беше толкоз фрагментирано, че с няколко пъти пускане на дефрагментиране, никакъв ефект! Но пък беше полупразно и като му изхвърлих филмите от замунда които отново може да си ги изтегли, за нула време другите файлове ги прехвърлих на Д-то, форматирах Е, след формата прехвърлих всичко от Д на Е, изтрих цялото Д и му уголемих Е-то да максималния размер. След цялата процедура стартирах Уиндоус-а и от дискмениджъра му го направих на Д и дори Уиндоуса не му преинсталирах.
На виртуалка с Линукс, често по този начин преоразмерявам / и swap, но там и със старите версии си върви чувствително по-бързо от на реална машина. Но ще е проблем, ако някой от дяловете са екстендет!
Но пък се сещам, че в неговия случай има и друг по-безрисков вариант! Тъй като е с 2 диска, този който в момента е линукса, да го изтрие целия(така и така ще преинсталира), да създаде нов дял в ext4, да прехвърли на него всичко от другия диск, да го преформатира след това и да си върне инфото на него и тогава да си раздели отново първия на / и swap и да инсталира.

Предполагам има рам повече от 256 на този компютър, за да прави всичко в графичен режим! Partedmagec се зарежда в рама и след стартирането, освобождава СД-то и действа от рам само.
« Последна редакция: Jun 12, 2012, 13:22 от backinblack »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #9 -: Jun 12, 2012, 19:09 »
bestbg, по-добре не ползвай съвета на backinblack. Преоразмеряването на ext3/ext4 дял, не винаги е безпроблемно (каквото и да ти говорят, патил съм) плюс това става толкова бавно, че не си е работа да го чакаш. Намери някакъв диск и си прехвърли инфото там или някой познат да ти даде място на някое фтп ако ти добре нета и така.
От доста време ползвам partedmagec и в последните версии, доста по-бързо работи!
Преди по-малко от месец, на един приятел компа с уиндоус и диск разделен на С, Д и Е, Е-то беше толкоз фрагментирано, че с няколко пъти пускане на дефрагментиране, никакъв ефект! Но пък беше полупразно и като му изхвърлих филмите от замунда които отново може да си ги изтегли, за нула време другите файлове ги прехвърлих на Д-то, форматирах Е, след формата прехвърлих всичко от Д на Е, изтрих цялото Д и му уголемих Е-то да максималния размер. След цялата процедура стартирах Уиндоус-а и от дискмениджъра му го направих на Д и дори Уиндоуса не му преинсталирах.
Чети преди да пишеш, никой не говори за windows и windows дялове, или ти си сложил на приятеля си ext3/4 файлова система на windows-a?
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #10 -: Jun 12, 2012, 19:17 »
^ Какъв е проблема да сложиш ext3/4 на Win аз ги предпочитам пред NTFS и съм слагал.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #11 -: Jun 12, 2012, 19:27 »
bestbg, по-добре не ползвай съвета на backinblack. Преоразмеряването на ext3/ext4 дял, не винаги е безпроблемно (каквото и да ти говорят, патил съм) плюс това става толкова бавно, че не си е работа да го чакаш. Намери някакъв диск и си прехвърли инфото там или някой познат да ти даде място на някое фтп ако ти добре нета и така.
От доста време ползвам partedmagec и в последните версии, доста по-бързо работи!
Преди по-малко от месец, на един приятел компа с уиндоус и диск разделен на С, Д и Е, Е-то беше толкоз фрагментирано, че с няколко пъти пускане на дефрагментиране, никакъв ефект! Но пък беше полупразно и като му изхвърлих филмите от замунда които отново може да си ги изтегли, за нула време другите файлове ги прехвърлих на Д-то, форматирах Е, след формата прехвърлих всичко от Д на Е, изтрих цялото Д и му уголемих Е-то да максималния размер. След цялата процедура стартирах Уиндоус-а и от дискмениджъра му го направих на Д и дори Уиндоуса не му преинсталирах.
Чети преди да пишеш, никой не говори за windows и windows дялове, или ти си сложил на приятеля си ext3/4 файлова система на windows-a?

Да не би да искаш да кажеш, че в ntfs се форматира по-бързо от ext4? Аз не съм забелязал да има разлика между това в каква файлова форматираш при еднакви последователности на манипулациите!
На приятеля компа, просто заредих п.м и в лайв режим му манипулирах дисковете и местих от единия на другия файловете!
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #12 -: Jun 12, 2012, 21:15 »

bestbg, по-добре не ползвай съвета на backinblack. Преоразмеряването на ext3/ext4 дял, не винаги е безпроблемно (каквото и да ти говорят, патил съм) плюс това става толкова бавно, че не си е работа да го чакаш. Намери някакъв диск и си прехвърли инфото там или някой познат да ти даде място на някое фтп ако ти добре нета и така.
backinblack, помолих те да четеш  :)
^ Какъв е проблема да сложиш ext3/4 на Win аз ги предпочитам пред NTFS и съм слагал.
Проблема е ... че всъщност не работи, аз поне не намерих програма (драйвер) който да свири както трябва. Преди на XP работеше една програма "добре" четеше се/пишеше се без проблем през windows. Докато един ден теглейки торент на въпросният ext3 дял (тогава ext4 не съществуваше) спря тока и ... от този дял не успях да си взема инфото по никакъв начи, беше счупен много лошо. Ако ти ползваш нещо което не съм пробвал ползвал. моля те сподели. А и въпросната програма напоследък на windows 7 и XP нещо не работи както трябва (особено ако са форматирани дяловете през Ubuntu, за пример форматирани под Debian ги виждаше) но така и не реших да настъпя търмъка втори път, който желае да пробва, то си е за негова сметка  :)
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #13 -: Jun 12, 2012, 21:21 »

bestbg, по-добре не ползвай съвета на backinblack. Преоразмеряването на ext3/ext4 дял, не винаги е безпроблемно (каквото и да ти говорят, патил съм) плюс това става толкова бавно, че не си е работа да го чакаш. Намери някакъв диск и си прехвърли инфото там или някой познат да ти даде място на някое фтп ако ти добре нета и така.
backinblack, помолих те да четеш  :)

Ами точно щото го прочетох това с червеното ти отговорих, че в последните версии работи доста по-бързо и е с доста по-добра функционалност!

2 пъти съм го правил на реални машини и доста пъти на виртуалки!
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Малко помощ с sharing & permision
« Отговор #14 -: Jun 13, 2012, 01:12 »
Писал си за форматиране, не за преоразмеряване в предният ти пост. Понеже не целя да се заяждам с теб или с когото и да било, а просто да се даде обективен отговор в темата, кажи за колко време грубо ще преоразмериш 200 ГБ дял който е пълен на 80% до 300 гб? Понеже зная как се прави от конзола стъпка по стъпка ме съмнява да да е съкратено времето драстично, това са 3-4 чекдиска, преоразмеряване, местене и т. н. операции които просто си изискват време.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
internet sharing
Настройка на програми
hannibal 4 2627 Последна публикация Mar 20, 2003, 22:33
от Nerdboy
Internet Sharing
Настройка на програми
Dikata 2 2243 Последна публикация Mar 13, 2004, 10:51
от Dikata
Proxy & Net Sharing
Настройка на програми
Hyperian 1 748 Последна публикация May 30, 2004, 21:41
от
Sharing
Настройка на програми
Goust 3 1034 Последна публикация May 07, 2005, 17:18
от Goust
Sharing FTP
Настройка на програми
igt 2 1040 Последна публикация Nov 29, 2005, 17:55
от CaBA