Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 175964 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3495 -: Jul 28, 2023, 22:40 »
Хубавото за Гогата е че (и нещо което забравих да спомена в новината) - вече експлойта може и да ДжаваСкрипт да го нашляпаш ако искаш  :o ..и не било нужно "Мохамед да ходи при планината" и там на место да му бае и да го облъчва та да го омота процесорчето и/ли паметта та да изкрънка оттам нещо.

The bad news is that the exploit doesn't require physical hardware access and can be triggered by loading JavaScript on a malicious website

...и понеже отвори(хме) нова стр. https://arstechnica.com/information-technology/2023/07/encryption-breaking-password-leaking-bug-in-many-amd-cpus-could-take-months-to-fix/
« Последна редакция: Jul 28, 2023, 22:42 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3496 -: Jul 30, 2023, 17:09 »
От линка- "..Ormandy says it is also fixable via a software update, but it "may have some performance cost."

Ще се забави ли процесорът след пача? Дотолкова, да е осезаемо за юзър на десктоп, или не чак толкоз?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3497 -: Jul 30, 2023, 17:33 »
Не знам дали е обсъждано. Имам проблеми с лаптопа, често прегрява и затова не влизам.

Има и добра страна на това да махнат трети март. Даже са две. Едната е, че това е ултра-националистически, великобългарски, шовинистичен празник. И (евентуално) по-лошото директно свързан с Третото българско царство и там цялата измет — Батенберг (не чак толкова, но пак изрод), Фердинанд и тате на Симеончо.

Втората е свързана с първата и това са нашите сънародници от турски произход. Доста е обидно към тях да честваме, как сме се клали взаимно.

Но това, че съм почитател на Кирил Петков, не значи, че съм за 24-и. Като цяло този празник е една мистификация. Няма почти нищо в него, което да не е фалшиво и лъжа. И точно както другите ни национални празници (Будителите също е национален празник!) е невъзможен без трети март.

Ако ще е нещо свързано с култура, по-добре са наистина Будителите. Но като цяло и двата празника не стават, защото нито един от тях не е свързан с държавността по никакъв начин.

А празника на една държава е точно това — честваме, че все още имаме тирани на главите си.

=*=

Относно скромното ми мнение, казвал съм го многократно през годините. Аз признавам единствено и само шести декември за национален празник. Това е датата, на която започва действието си първата, републиканска конституция у нас. Не, че смятам за необходимост да имаме парцал, наречен конституция (например англетата нямат), но това си е точно държавотворно нещо. Каква смахната дума?!

Самия референдум комунетата го правят на девети и не случайно. Но влиза в сила на Никулден. Вероятно е съвпадение. Комунягите са безбожници.
« Последна редакция: Jul 30, 2023, 17:37 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3498 -: Jul 30, 2023, 18:17 »
Не знам дали е обсъждано. Имам проблеми с лаптопа, често прегрява и затова не влизам.
..
Единия от моите го разглобявах, почиствах, даже тема отворих тук. Но има риск да се начупят много неща. Втория просто го продухах яко през прорезите за вентилатора с помпа за велосипед (механична, ползвах и приятел за помощник)- имаше ефект.

Трети март е началото на сегашната ни държавност, след тъмните пет века в небитие. Двадесет и четвърти май също си има своето значение, американските марионетки изкуствено противопоставят единия празник на другия. А те са свързани, без първия нямаше да го има и втория. Щяхме да празнуваме рождения ден на Ататюрк.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3499 -: Jul 30, 2023, 18:57 »
За това, какво се е случвало в България преди 1878 година и сега лъжат в учебниците. И сега изкривяват историята ни. Ако 3 март отпадне като национален празник, този процес ще се засили. Глобалистите искат да заличат националните идентичности на нациите. Народите да забравят, кои са. Да забравят историята си, все едно няма значение. Дърво без корени не може да живее или да устоява на ветровете. Както и народ без история. Твърдо против съм да се променя националния ни празник. Положението на световната сцена ще се усложнява и влошава още.

Човечеството може да се отърве от националните граници, когато се разсели по други планети. Когато Земята стане буквално символ на дома.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3500 -: Jul 30, 2023, 19:45 »
Ама то не било 500 години ТУРСКО РОБСТВО, ами само некво си там  "присъствие" раиш'ли.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3501 -: Jul 30, 2023, 22:10 »
Гого - значи процедурата е следната
1) продухване на вентилаторите при изкл. положение
2) ако го караш само включен към захранване - хубаво е веднъж в месеца да се оставя батерията му да падне  под 15-20%

ако горните две не помогнат остава да е нещо от долните две
3) ако батерията е в период на "полуразпад" нема управия време е да се оглеждаш за нова
4) от старост вече да не може да насмогва на новите кодеци... или ако си купил нов ТВ 4К да не може да насмогва на ъпгрейда от HD/1200 до 4К (понеже беше споменал че освен че го ползваш за собствени нужди и там още подкарваш видео/ТВ и на един ТВ за родата)  та пробвай без гледане на видео (нито споделяне дали прегрява и ако е и продухан - батерията ще да сдава багажа)

Между другото понякога освен разреждането и просто изваждането на батерията и поставяне обратно помага - ресетва си там брояча на зарежданията (то предполагам че или се опитва да си я зарежда нормално но батерията вече издъхва или понякога пък брояча се омотва и презарежда и тя почва да грее)
« Последна редакция: Jul 30, 2023, 22:11 от remotexx »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3502 -: Jul 31, 2023, 09:03 »
Нищо не се ресетва при изваждане и поставяне обратно на батерията. Брояча на циклите на зареждане в комтролера на батерията така не може да се ресетне. Ами програмно със софтуера за конкретния контролер. Но това нулиране е редно да се направи, след като са тествани всички елементи на батерията (и са доказано с нужния капацитет), или пък са заменени с нови.

Иначе е бошлаф работа. Със скапани елементи и пет ресетвания да се направят, батерията пак няма да държи толкова, колкото време се полага за нея.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3503 -: Jul 31, 2023, 09:31 »
И охлаждането не е само кулера (вентилатора). Събират се много батаци в ребрата на радиаторчето, те също трябва да се почистят. Гледат се и термо-интерфейсите между охладителната система с термо-пайпа и процесора, видео-картата, видео-паметите, VRM-а с фазите за захранванията. Там дето се поставя нова термо-паста или разни термопроводящи подложки. Чак за течен метал да не отиваме.

Всичко е от значение за правилното охлаждане на компонентите, които отделят много топлина.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3504 -: Jul 31, 2023, 16:18 »
Гого пробвай първо дали ще ти тръгне без батерията, и ако пак толкова си грее, значи не е от батерията... Не всички модели подържат работа при извадена батерия, някои трябва и да се лъжат че батерията е още там при извадена...

Обик. тия по старите модели, батериите им държат, но по новите, ултрабуци, дето са с по три скачени батерийки от смартфон съм виждал много подути, чак прецакали дъното.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3505 -: Jul 31, 2023, 20:42 »
А великите американци не могат вече и гаечни ключове да правят сами. Това не очаквах. Тъжна работа.

https://www.wsj.com/articles/craftsman-america-wrench-stanley-black-decker-reshoring-factory-1125792f
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3506 -: Jul 31, 2023, 21:24 »
Не знам дали е обсъждано. Имам проблеми с лаптопа, често прегрява и затова не влизам.

Има и добра страна на това да махнат трети март. Даже са две. Едната е, че това е ултра-националистически, великобългарски, шовинистичен празник. И (евентуално) по-лошото директно свързан с Третото българско царство и там цялата измет — Батенберг (не чак толкова, но пак изрод), Фердинанд и тате на Симеончо.

Втората е свързана с първата и това са нашите сънародници от турски произход. Доста е обидно към тях да честваме, как сме се клали взаимно.

Но това, че съм почитател на Кирил Петков, не значи, че съм за 24-и. Като цяло този празник е една мистификация. Няма почти нищо в него, което да не е фалшиво и лъжа. И точно както другите ни национални празници (Будителите също е национален празник!) е невъзможен без трети март.

Ако ще е нещо свързано с култура, по-добре са наистина Будителите. Но като цяло и двата празника не стават, защото нито един от тях не е свързан с държавността по никакъв начин.

А празника на една държава е точно това — честваме, че все още имаме тирани на главите си.

=*=

Относно скромното ми мнение, казвал съм го многократно през годините. Аз признавам единствено и само шести декември за национален празник. Това е датата, на която започва действието си първата, републиканска конституция у нас. Не, че смятам за необходимост да имаме парцал, наречен конституция (например англетата нямат), но това си е точно държавотворно нещо. Каква смахната дума?!

Самия референдум комунетата го правят на девети и не случайно. Но влиза в сила на Никулден. Вероятно е съвпадение. Комунягите са безбожници.

   Кога българи са клали турци  ???

Да разбирам ли,че оправдаваш турските безчинства през тези близо 5 века  ???
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3507 -: Jul 31, 2023, 23:42 »
 За греенето, може би утре ще кажа. За сега БЛАГОДАРЯ на всички от все сърце!!!

=*=

За петте века почти нищо не ни е казано, тук съм правил разни недомлъвки за Джагфар тарихи и сие.

Но имах предвид, че по повод 24-и почти нищо не е истина. Което не значи, че този празник не трябва да го има! Напротив!

Но той не става за държавен празник защото не е държавотворен. „Културен“ е. Казах си моето мнение, кое (според мен) може да е единствения празник в държавата наследила Дякона (Никулден). И поддържам тази теза от много отдавна.


   Кога българи са клали турци  ???

Да разбирам ли,че оправдаваш турските безчинства през тези близо 5 века  ???

Това е проблема. Не те и не нас са клали. Били са дедите им и са клали дедите ни. Не може вечно да носят клеймо за грешки, които не те са извършили. Това носи единствено разделение в нацията. И ще свършим като Сърбия, ако продължаваме с този шовинизъм. Искаме ли го?

Това не означава, че съм против честването на трети март. Но искам националния ми празник да е шести декември, много по-важна дата.
« Последна редакция: Jul 31, 2023, 23:44 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3508 -: Aug 01, 2023, 17:14 »
Надявам се правиш разлика между българи мохамедани и турци... първите не са клали българи а пък вторите не са част от българската нация, за какво разделение говориш?

Освен това Джафгар тарифи е всепризнат фалшификат  според сите видни историчари.. видно било от 100км че стила не отговаря на времето в което е писан и е с няколко века по късен.. а бе нещо като хана по маратонки и с ръчен часовник по нашите филми  :P нали не вярваш че някой е снимал хана приживе...

П.П. между другото само оная дългата тема ми скъсява като съм логнат, другите (като тази) са си ОК. Онази напр. днес логнат ми почва от малко по напред (1 пост по напред - Таганрог) и пак се разминава доста.. явно всеки ден почва откъдето си иска  >:D
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3509 -: Aug 01, 2023, 17:55 »
В Батак мнозинството от колещите са били помаци (потомци на насилствено обърнати в исляма българи). А после пък една българска чета на Върховния македоно-одрински комитет под командването на Стойо Костов през 1895 опожарява Доспат и избива една част от жителите му (помаци), като отмъщение за Батак.

Назад из темите съм писал инфо точно по този въпрос, не ми се преповтаря.

П.П. Ремотекс, при мен има разлика във всичките тия големи теми, дето сме писали по доксан докус постове- нелогнат и логнат, някак си ги преподрежда. Но не съм видял да липсват постове.
« Последна редакция: Aug 01, 2023, 18:20 от Nik123 »
Активен