Автор Тема: VLC-Стартиране на Full Screen 16x10  (Прочетена 3938 пъти)

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Здравейте Колеги,
Ето и какво ми е питането.Гледам онлайн телевизия през iptv.bg с VLC.Когато чукна на страницата да ми отвори някоя телевизия тя тръгва с 4x3,а резолюцията на монитора ми е 16x10.Доста се рових из настройките на VLC,но не открих начин как да го накарам да стартира с 16x10 резолюция.Иначе с CVLC през терминала си тръгва без проблем,даже си ги добавям като алиас-и в ~/.bashrc и примерно искам да пусна BTV пиша само btv и телевизията тръгва.Но проблема като стартирам телевизия през теминала е още по-неудобно,защото през ден-два сменят адресите на телевизиите и за да иска да гледам трябва да редактирам командите в ~/.bashrc.Има ли начин този проблем да се оправи?Благодаря.
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: VLC-Стартиране на Full Screen 16x10
« Отговор #1 -: May 26, 2011, 15:53 »
През опциите за ВИДЕО има настройка ПРОПОРЦИЯ 16:10 , но трябва и да включиш автоматичното преоразмеряване. Ако не ти позволява - търсиш за филтри > видео > Crop (картина) и нагласяш

Имаше и още един метод , но просто нямам нито линукс, нито vlc пред мен.

ПП: ОПС, не съм прочел правилно , че всъщност искаш да стартира директно 16:10. Довечера ще погледна, все пак :)
Няма начин да няма начин !
« Последна редакция: May 26, 2011, 15:55 от kalinik »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: VLC-Стартиране на Full Screen 16x10
« Отговор #2 -: May 26, 2011, 16:19 »
Ако гледаш с vlc, пробвай в ~/.vlc/vlcrc - може би частта
Код:
# Source aspect ratio (string)
#aspect-ratio=
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: VLC-Стартиране на Full Screen 16x10
« Отговор #3 -: May 26, 2011, 17:46 »
Ако гледаш с vlc, пробвай в ~/.vlc/vlcrc - може би частта
Код:
# Source aspect ratio (string)
#aspect-ratio=
Разгледах настройките на vlc от този файл дето си ми посочила.Почти всички редове са коментирани,само два не са енкодинга на субтитлите и шрифта за тях.Както писах по-горе с cvlc през терминала се отваря всичко както аз искам.Ето и командата:
Код
GeSHi (Bash):
  1. cvlc -f --osd --sub-autodetect-file --aspect-ratio 16:10 http://бля-бля-бля
Тази команда я ползвам и когато искамда гледам HD филми,ако през GUI ми насичат.Въпроса ми е къде да я поставя тая команда и когато отида на сайта и избера някоя телевизия да ми се отвори на цял екран с 16x10 аспект-ратио?
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: VLC-Стартиране на Full Screen 16x10
« Отговор #4 -: May 26, 2011, 18:24 »
Както и да е, не съм сигурна дали точно това опцията. Но в графичните настройки на плейъра (Tools->Preferences->Video) има Force Aspect Ratio. Това май има ефект и върху cvlc. Но означава, че всякакво видео, независимо с каква резолюция е, ще се пуска 16:10.

Относно алиасите, може да си направиш алиас за cvlc само до общата част, без url-а и примерно да пишеш команда tvcvlc http://blabla

Успях ли да те разбера (или е крайно време да изпия едно хапче срещу главоболието  ;D)?
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: VLC-Стартиране на Full Screen 16x10
« Отговор #5 -: May 26, 2011, 18:47 »
Както и да е, не съм сигурна дали точно това опцията. Но в графичните настройки на плейъра (Tools->Preferences->Video) има Force Aspect Ratio. Това май има ефект и върху cvlc. Но означава, че всякакво видео, независимо с каква резолюция е, ще се пуска 16:10.

Относно алиасите, може да си направиш алиас за cvlc само до общата част, без url-а и примерно да пишеш команда tvcvlc http://blabla

Успях ли да те разбера (или е крайно време да изпия едно хапче срещу главоболието  ;D)?
Благодаря ти много.Точно това търсих.Отидох на Tools->Preferences->Video и на реда Force Aspect Ratio нямаше нищо.Аз му добавих 16:10,запаметих и след като чукнах на сайта да ми отвори BTV и дисплея се запълни с някакъв турски сериал  ;D ;D ;D
Само болните пият хапчета.Пий една бира,а може и мастика. ;) ;D.Имам да черпя.
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: VLC-Стартиране на Full Screen 16x10
« Отговор #6 -: May 26, 2011, 19:39 »
Не всички грешите, Трябва да се напише един скрипт. За сега съм успял да го събера в ~120 реда без коментарите.

Чувам, че имало и някакъв по-модерен  и разработен в Масачузецкия технически университет:
"echo Натиснете клавиш 'А' "

Но ми се струва твърде хакерски и долнопробен :D
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: VLC-Стартиране на Full Screen 16x10
« Отговор #7 -: May 26, 2011, 19:54 »
Схванах ти майтапа  ;D ;D ;D.Тоя скрипт,който си дал:
Код
GeSHi (Bash):
  1. "echo Натиснете клавиш 'А' "
ще го ползвам,ако не ми хареса пропорцията на екрана.
Активен