Автор Тема: Размер на swap drive  (Прочетена 2621 пъти)

Aquaris

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Размер на swap drive
« -: May 28, 2009, 19:37 »
Здравейте. Искам да попитам какъв размер да си сложа на swap-a, тъй като четох различни работи. Някои казват 2 пъти по размера на рама, други казват, че при повече рам няма нужда въобще от суоп.
Имам 2гб рам. Ще слагам Suse.
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Размер на swap drive
« Отговор #1 -: May 28, 2009, 20:35 »
Официалното е 2хRAM.
Аз съм с 4ГБ РАМ и 2ГБ swap-дял.Никога досега последния не е използван от системата.Така,че...
Чел съм,че Линукс не работи коректно,ако няма swap-дял.Аз винаги съм имал,така,че не мога да кажа.Така,че и ти си направи,за да си нямаш евентуални главоболия за в бъдеще.
« Последна редакция: May 28, 2009, 20:39 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Размер на swap drive
« Отговор #2 -: May 28, 2009, 20:38 »
Може да оставиш 2GB според мен.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Размер на swap drive
« Отговор #3 -: May 28, 2009, 20:38 »
Няма само един верен отговор на този въпрос, който да важи за всички, дори и хардуерът да е един и същ - в много голяма степен зависи и от това как се използва системата и какви приложения работят в нея. Нужни са наблюдения. Не съм сигурен как е настроен инсталаторът на SuSE по подразбиране, но ако ти е позволено, инсталирай системата без swap. Дори не оставяй свободно място на диска за swap дял. Ако на по-късен етап все пак ти потрябва swap, то можеш да използваш swap файл, вместо swap дял - така е по-гъвкаво и по-удобно. Ако инсталаторът не ти позволява да инсталираш системата без swap дял, то направи един от 256МБ или (ако иска повече) 512МБ. След като инсталираш системата, ако си задал swap дял по време на инсталацията, отвори файла /etc/fstab с root права и сложи # в началото на реда, на който виждаш думичката swap и рестартирай системата. Така ще изключиш swap дяла. След това си инсталирай нужните програми (ако липсват в инсталираната система), настрой си я и я използвай нормално, като отвреме навреме хвърляй поглед какви стойности се отчитат за заетата памет с команда в конзола
Код:
free -m
На реда "-/+ buffers/cache" първата стойност е заетата RAM памет, а втората е свободната. Наблюдавай така движението на паметта 1-2 седмици и след това ни информирай до какви заключения си стигнал, ако имаш нужда от помощ в преценката нужен ли ти е swap или не.
Както виждаш, препоръчвам ти да започнеш без swap. Според мен системата работи по-добре без swap, тъй като се спестяват допълнителни I/O операции, а когато има зададен swap, системата все намира за какво да използва поне нещо от него, дори приоритетът на swap-а да е снижен до минимум, а swap паметта е много по-бавна от RAM паметта и четенето от swap забавя допълнително процесите, които използват swap-а. Но това е дълга тема. Всъщност, препоръката ми е, ако се установи, че тези 2ГБ не са ти достатъчни, да си вземеш още малко RAM, вместо да пускаш swap. Цените на паметите паднаха доста, но пък ти си знаеш бюджета. Та... сега наблюдавай ;)

edit: Ето тук още една тема, в която се обадих по повод swap
« Последна редакция: May 28, 2009, 20:41 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Размер на swap drive
« Отговор #4 -: May 29, 2009, 17:02 »
Ако системата е десктоп и няма да хибернира с повече рам няма голяма полза от swap. Ако е лаптоп и има надежда някога да се включи в хиберниращ режим - без 2хРАМ и малко в плюс въобще няма да "заспи".
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Размер на swap drive
« Отговор #5 -: May 29, 2009, 22:53 »
Ако е лаптоп и има надежда някога да се включи в хиберниращ режим - без 2хРАМ и малко в плюс въобще няма да "заспи".
Това са глупости и вече обясних защо - всичко зависи от това как и за какво се използва системата. Другото са празни приказки, завъртени около субективни преценки ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Usb drive
Настройка на програми
alb 0 2462 Последна публикация Aug 19, 2003, 17:10
от alb
Tape Drive - Help!
Настройка на програми
azirafel 0 2263 Последна публикация Dec 08, 2005, 14:44
от azirafel
Странен проблем с flash drive
Настройка на програми
kill_u 3 3424 Последна публикация Apr 19, 2007, 14:42
от kill_u
Slackware usb drive
Настройка на хардуер
crusaderman 4 3976 Последна публикация Apr 23, 2007, 21:52
от pr0fessor
Проблеми с DVD/CD drive
Настройка на хардуер
3y3y 4 3851 Последна публикация Dec 19, 2008, 10:15
от Ivshti