Автор Тема: Проблем ли са две ядра?  (Прочетена 893 пъти)

pierrot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
    • WWW
Проблем ли са две ядра?
« -: Nov 27, 2007, 06:32 »
Здравейте!

С Убунту 7.04 съм, и upgrade - нах на 7.10. Не се разбрах с нея и направих тъпотията да се върна на 7.04 отново с Live CD и инсталация.
Сега като стартирам компютъра, в GRUB (мисля, че е това) ме пита кое ядро искам да стартирам - има и на двете версии на Убунту, има ги и в recovery mode.
След тази моя манипулация например отказват да ми работят слушалките и микрофона, а и Алса не мога да я стартирам даже. Затова реших да питам преди да направя някоя глупост друга: проблем ли е наличието на две ядра ( kernel ) и дали оказват влияние на програмите?

p.s. В http://www.linuxquestions.org/ прочетох, че през Synaptic може да се оправи проблем, сходен с моя, т.е. просто като се деинсталират ядрата, но не знам кое. Имам следните инсталирани :
linux-image-2.6.20-15-generic 2.6.20-15.27 (kernel image for x86

linux-image-2.6.20-16-generic 2.6.20-16.32 (kernel image for x86

linux-image-generic 2.6.20-16.28.1 generic lunux kernel image

Благодаря предварително!
Активен

Toshiba Satellite L30 Ubuntu 7.04 2.6.22-14 Intel Celeron 512 RAM 1,73 GHz ATI Radeon Xpress 200 M

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Проблем ли са две ядра?
« Отговор #1 -: Nov 27, 2007, 10:19 »
Здравей,

Не съм с Убунту, но ето някои насоки.
При вече заредено и работещо ядро няма проблем да махнеш всички налични (в apt) ядра и да инсталираш отново най-новото.
Ядрото/модулите вече са заредени (в паметта) и ще си работят, лошо ще е ако спре тока точно тогава ;-)
Запиши си коя версия е това ядро и после редактирай (nano|vim) съдържанието на Grub - /boot/grub/grub.conf или menu.lst зависи от настройките.
Оставяш само едно ядро и същото в режим-възстановяване и това е.
Това е малко по-сложния начин, може и само да се редактира grub.conf|menu.lst но е по-чист/ясен.
PS: 'uname -r' връща версията на работещото в момента ядрото.
Успех. Румен
Активен