Автор Тема: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?  (Прочетена 8437 пъти)

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #15 -: Nov 16, 2013, 14:06 »
Вие явно никога не сте влизали в сървърно помещение. Никога никога.... Темата започва да се обезсмисля. Като се правят нещата по правилата с изисквания  - няма как да стане с малко пари. Ако ще се прави с малко пари (тънинко) - все тая е какво ще е решението. Само погледнете разликата в цената на сървърния клас дискове (то и те се делят на няколко подкласа) и стандартните десктоп дискове със същия размер. След това прочетете спецификациите (внимателно) и ще разберете защо има такава разлика. На тема вентилатори и други подобни - има мноооого материали в интернет какво точно охлаждат тези вентилатори и какво не => не е все тая дали околната температура ще е 20 или 40 градуса. Ама това е за друга тема.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #16 -: Nov 16, 2013, 14:50 »
Темата беше за два конкретни модела дискове. САТА са, а не САС, но и двата модела са сървърни!
Абе, много се дразня когато компютържиите започнат да определят потребностите на потребителя!
За това има и толкоз голямо разнообразие от компоненти за сглобяване на индивидуални решения. Та, хайде стига с това скъпо и евтино. Говорим за ценово ефективни решения с конкретно предназначение, което в детайли не си спомням да съм споделял.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #17 -: Nov 16, 2013, 15:05 »
Последен офтопик: Заради такива потребители сме на този хал. Имам предвид цялата държава. Сега ще обясня защо: в една нормална ситуация потребителя е този, който поставя заданието (тук е хубаво и той все пак да има някакви познания). Компютърджията (което е едно доста неточно и обширно понятие) може да се раздели на две групи - проектант и изпълнител. Та проектанта дава предложение за решаване на заданието, а изпълнителя след одобрение на потребителя (който се явява и инвеститор) изпълнява заданието.
Ноооооо тук какво се получава? Появява се потребител, дето има някакви собствени възгледи как се случват нещата на компютърджиите и започва от една страна да пита за неща, дето не са му ясни въобще (освен някакви общи познания) и да дава мнение по коментарите на компютърджиите (демек да им се бърка в работата и да им дава акъл) без някакви солидни аргументи. И после е обиден защото никой не му свършва работата по начина по който той си мисли, че е правилен. А това е така защото никой грамотен човек (специалист в своята област) не би си сложил главата в торбата (дори и със съвет) за нещо, в което не е сигурен.
Съжалявам за разводняването на темата, но напоследък гледайки какво се случва просто смятам, че пасивността и неизказването на гледна точка е най-лошото нещо, което може да се направи.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #18 -: Nov 16, 2013, 16:01 »
Та, значи като знаеш как трябва да са подредени нещата, не стой на заплатка някъде си, а стани свободен предприемач и да видиш как единия заради самара иска да ти смени магарето, а другия търси под вола теле  и между двамата, требе и за теб да остане нещо, пък ако има и работници и става още по-зле, чее на всичкото от горе, и държавата прибира от всички страни 2/3 щото, ония в парламента и те били ора.
Та, умишлено употребявам термина "компютържия" щото има много видове дето всички са се специализирали в нещо и потребитела не може без нито една от тези категории.
Та, потребителя има конкретни нужди дето един от компютържиите требе да ги разбере и да му предложи възможно най-ценово ефективното решение за неговите нужди.
Мен например хич не ме бърка, че нета в месеца щял да прекъсне 2-3 пъти за половин час, а той реално преекъсва 1-2 за три месеца по толкоз, но за теб и други това може и да е проблем! Е, ама аз не искам да ме убеждаваш, че ми трябвало лоуд баланс и прочие ненужни оскъпявания. Ама ти не ми знаеш работите и няма нужда да ги знаеш, че да ми се тръшкаш, че сървъри се държали на колокация в специални помещения! След като искам да ми е в къщи, ти требе да ми кажеш на мен неразбиращия, колко ще ми струва да имам някакво компромисно решение и точно къде ще са компромисите, за да мога аз да си преценя дали ме устройва или не ме устройва!
След като сме се разбрали, че това нещо мен ме устройва, на другия компютържия дето му е работата да асемблира и сервизира хардуер, требе да достави техниката и да си поеме сервиза и гаранциите с хардуера, а ти ще се ми настроиш и поддържаш настройките така както сме говорили преди да купя техниката.
Тука вече се намесва и поддръжката на самия софтуер, ама те нещата са си достатъчно омазани и за това, в масовия случай се случва следното: Отива потребителя в магазина, онзи му предлага най-евтиното или най-скъпото според това как го прецени. Хвърля му го с инсталиран Уиндоус без ъпдейти и настройки(щото ако прави както трябва, тези 20 лефа нищо не покриват, за труда говоря, не за лиценза), връзва го с и-нет и вика оправяй се нататъче. Онзи почва да маже и се в един момент се оказва, че или се е набутал със скъпа техника или е прекалено евтина за целта.
После идва другия компютържия дето и той няма време да пообмисли нещата и оправи един проблем и разбъзика друг и накрая на потребителя му писте от компютържии и си кара с тефтира и молива!
Та, хайде не ми говори какви са нещата в БГ и как ще се оправи бизнеса и държавата точно от такива компютържии!

Аз с компютри се занимавам, но не се смятам за компютържия, щото компютрите за мен са само една брънка от цял технологичен процес и от тях ме интересува само това от което имам полза в точно този, а не във всички технологични процеси.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #19 -: Nov 16, 2013, 16:59 »
Ами хайде тогава като не ни искаш мнението (или по-точно различното от твоето мнение) си отивай Ф магазина и си пазарувай каквото ти е на сърце, като същевременно спреш да ни обиждаш, защото нито се познаваме нито сме си любовници уважаеми "ПОТРЕБИТЕЛЮ".
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #20 -: Nov 16, 2013, 17:38 »
Ами хайде тогава като не ни искаш мнението (или по-точно различното от твоето мнение) си отивай Ф магазина и си пазарувай каквото ти е на сърце, като същевременно спреш да ни обиждаш, защото нито се познаваме нито сме си любовници уважаеми "ПОТРЕБИТЕЛЮ".

Аз ако нямах нужда от мнението на съфорумците, нямаше да чакам някой друг да ми каже къде да ходя! Точно в тази тема имам съвсем конкретно питане. Другите компоненти не съм ги споменал защото не подлежат на коментар.
Но, обикновено е честа практика след първата страница темата да тръгне в съвсем друга посока както и тук стана, но тя и с отговора на Наката се изчерпа май.
Точно от друг негов коментар относно райд 5 съм запомнил, че скоростта на масива ще зависи от процесора на райда и за това съм избрал този който е с най-много рам и мегахерци. Някой, ако има забележка от проктически опит, нека сподели. Всяко конкретно мнение по тези въпроси ще ми бъде полезно и ще съм му благодарен.
А вече къде ще го държа, при какви условия и дали си струвало или не си струвало си е мой проблем.
За моите нужди, сторидж сървър изобщо не предвиждам да ползвам в периспектива.
Активен