Автор Тема: търся списък с команди за създаване на директории  (Прочетена 2531 пъти)

ivakaa_

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
търся списък с команди за създаване на директории, Tрябва ми за университета в момента учим операционни системи и незнам от къде да си ги  набавя ако някои ги има нека пише благодаря.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
http://www.computerhope.com/unix/umkdir.htm

или ако имаш линукс наблизо : man mkdir

Ама лекичко се чудя ,как така на този курс не са те запознали с  --help и man това са едно от нещата, с които тярбва да се започне.
« Последна редакция: Oct 19, 2014, 00:03 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

edmon

  • Гост
тва явно е няква гавра,
ако не можеш да я намериш тая информация в интенета е безсмислено да учиш в
 университет, така или иначе на работата, която ще започнеш след уни-то няма да
може да се задържиш...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mkdir
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
тва явно е няква гавра,
ако не можеш да я намериш тая информация в интенета е безсмислено да учиш в
 университет, така или иначе на работата, която ще започнеш след уни-то няма да
може да се задържиш...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mkdir

edmon e прав ,за да си добър в IT сферата ти трябва едно основно умение и то е да умееш да търсиш в мрежата,направо си е цяло изкуство.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Директория се създава с командата
mkdir dir1 dir2 dir3
Ако искаш да създадеш директория и в нея поддиректория трябва да включиш опция -p и така казваш, че първата е родителска
mkdir -p dir/dir1/dir2/dir3
или
mkdir -p dir/dir{1,2,3,4,5}/dir{a,b,c,d,e,f}
Последното ще създаде директори вътре в dir с имена dir1 до dir5 и във всяка ще има допълнително по една от dira до dirf
Можеш да направиш и следното
mkdir -p {2000..2010}/{01..12}/{1..4}/{Sun,Mon,Tue,Wed,Thu,Fri,Sat}
Това ще създаде директория от 2000 до 2010 вътре във всяка от тях ще има директории от 1 до 12, в тях ще има директории от 1 до 4 и в тях ще има директории от понеделник до неделя.
Вътре във {} можеш да влагаш / така че с една команда да създадеш цяло дърво от директории. Може да комбинираш по всякакъв начин.
Ето два линка за последното, че ме мързи да пиша
http://www.malloc.co/bash-2/create-multiple-nested-directories-in-linux-at-once/
http://stackoverflow.com/questions/17674406/creating-a-full-directory-tree-at-once

Ако искаш да създаваш директория в различна папка от твоята домашна пред всяка команда слагаш по едно sudo с интервал
Ще те пита за паролата ти

Малките и голямите букви са от значение
dir и Dir са две различни директории
« Последна редакция: Oct 19, 2014, 01:30 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Сега ще насера темата, ала го правя почти с чисто сърце, защото тя е в общи линии изчерпана.

Никой не е отменял нуждата от академично образУвание. Да прекрасно може да си вършиш работа и без него, но теоретичното подковаване ще ти липсва цял живот. Аз съм човек самоук, като и други тук. И виждам как на всяка крачка се спъвам, защото ми липсват фундаментални знания. Да можеш да вършиш работа, но непрекъснато ще се питаш, това как работи и защо.

Малък пример. В другата тема се спомена, че systemd ще мине на json. Човек като чуе жабаскрипт и си казва ега ти лимонадата. Но истината е, че това е просто една структора от данни. Да де, но като не съм учил структури от данни, не мога да кажа, каква е точно. Човек като мен закаляван с бейскик, питон, пхп и пърл, знае не много за тях. От тези само последният има що годе някаква представа, но и там всичко се изчерпва до масиви и дроби. Езиците ми са ме повредили. По-точно не са ме научили, защото в тях това липсва. Ако човек напримерр е учил само пхп, то за него съществуват единствено асоциативни масиви и нищо друго. Това е виждал, това познава.

И по другият въпрос. Търсенето на  информация е един много мощен инструмент. Но са необходими две неща. Едното е да можеш да пречупиш информацията и да я асимилираш. Отново малък пример. 2010-2011 се опитвах да уча Ц++, защото мислех, че е отговора на стремежа ми тогава. Изгубих две години, без да има видим резултат. А за Ц++ е пълно с информация. Дори в дистрото ми се доставят цели книги по въпроса. Да но ежедневието ми минаваше във въпроса. Добре, това хубава, но кога ще стигнем до важните неща. Това е, защото бях свикнал с един стил на нещата и го търсех него. Но не го намирах, няма и да го намеря. По някое време стигнах до векторите, което беше дървенко, но що годе използваемо.

С обектите не беше по-добре. Схващах в общи линии защо заглавките трябвало да се декларират празни и отделно, но ми трябваше доста време да схвана, къде е шибаният конструктор. Навсякъде го споменаваха като нещо очевидно. Е изобщо не е. Това, което те представят за конструктор, в другите езици има съвсем отделна роля. Без това обременяване или по-широка подготовка, щях да стигна до отговора по-бързо.

След като вече се бях отказал, намерих нещо наречено шаблони. И си казах. Как е възможно в този език да има нещо толкова чудесно и използваемо и почти никъде да не се споменава? Оказа се, че хората от света на Ц++ ги ненавиждали. Според мен има нещо общо с управлението на паметта. Как да е. Междувременно излезе нов стандарт. Не му обърнах внимание. И изведнъж Софт Уни решиха да си направят семинар на Боровец и да с три години закъснение да го представят. Гледах в тубата. Стандарта беше бъкан с невероятни и хубави неща. Вече знам, как са ги приели хората от Ц/Ц++, това не е техният начин.

Малко се олях, но има и още нещо. Когато питаш леля Гошовица за нещо, то трябва да знаеш половината отговор. Ако не знаеш, какво я питаш, то няма и да ти отговори както трябва. Точно като е „Пътеводител на галактическият стопаджия“. Това не е изкуство, това е широка подготовка. Ако я нямаш, няма да можеш и да питаш. Примери няма да давам, защото буквално през ден имам подобни случаи и не знам, кой ще е най-показателен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Нека продължа с offtopic-а шаблоните в С++ аз много ги уважавам и използвам, новият стандарт също ми допада. Но наистина основата е много важна, а нея я дава университета. Начинът на мислене може и сам да се придобие, но тогава трябва да си натрупал сериозна основа в средното образование. Сега едва ли не университетите били много зле, не учили на занаят и подобни глупости се прокламират, основната цел на цялото образование е да усъвършенстваш мисленето си, колкото по-рано го направиш, толкова по-рано си готов за работа, а мисленето не е съзубряне на основни положения и да се заблуждаваш, че с тях ще може да вършиш каквото и да било.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Като говорихте за учене на езици и книги и какво се казва, какво не, имал съм лош опит с тези неща. Преди време, доста,  се бях захванал сам да уча С. Бях си купил някаква книга от пл. Славейков и почнах да чета. Не зная за причината, но почнах да я поемам много бързо, бързо схващах нещата и тъй да се каже, сдъвках я за нула време. Същото със С++. Но това се случи наистина отдавна. Последно не помня каква книга купувах или свалях от нета, отново за някой от езиците и се разочаровах тотално. Не се пишат така книги, не се обяснява така.
Предполагам, че всеки, който знае граматиката на езика и кое за какво служи, може да седне и да напише книга. И може да я напише много дебела. Но той е просто програмист и толкова. Да вземем и някой дето си купи книгата и започне да я чете. Да решим, че е стигнал до частта от програмирането със управление на паметта и прочее. Ще прочете нещо как се прави, коя функция за какво служи и до там. Къде е разликата! Това, което аз четох навремето, преди 10-12 години, няма нищо общо с начина, по който се пише сега. Ако вземем същия пример за управление на паметта, ако книгата беше написан по оня начин, щеше да има поне няколко страници с обяснения за това, как работи паметта в системата, защо е важно да се обръща внимание на управлението на паметта и прочее неща. Човек щеше да разбере. Човек има способността и да прави връзки между парченцата информация и ако сега чуе или прочете нещо, може да го свърже с друго нещо, чуто или прочетено, може и да не е пряко отнесено към него и да му просветне пред очите.
Зимата имахме някакъв семинар на Боровец и се чудех дали да ида и добре,че отидох. Относително нова материя за мен, дето не я разбирах и въпреки че се имам за средно интелигентен, ми беше объркано. Е там не се свених да питам и разчлених доста нещата, до най-малки парченца и разбрах накрая кое, как се случва.
Когато се обяснява нещо, трябва да се има предвид, че човека дето стои срещу теб може да не знае фундаментални неща и ако не му се кажат, ще му остане една каша в главата, дето я си я изясни, я не. Ако свалите ескимос от самолета и го заведете у вас и ви пита къде да иде до тоалетна, след като излезе, може да пита и къде са чукчето и длетото, че не ги е намерил. Може да не знае нищо за тоалетна хартия, дори да се сети чинията, за какво служи, че и водата да намери. Просто защото има дупка.
Смея да кажа, че ползвам гугъл доста добре, но проблема за който се спомена тук остава основен. За да зададеш свестен въпрос, трябва да знаеш половината или поне част от отговора. Толкова съм се лутал понякога с тоя гугъл докато намеря каквото ми трябва, че на моменти съм се отказвал за един по-късен момент.
Сори за офтопика, ама ...

Сега по темата, нищо, че се изказах.
Човека пита елементарно нещо. Колко са командите за създаване на директории? Една е. Видях и съвет, да се отвори man страницата ѝ. Аз я отворих и я видях. Вътре няма нищо освен основното. Командата и няколкото опции. Колко реда трябват, за да се покаже с пример, как работи? Изписаха се повече, за да се каже къде да се гледа за нея, отколкото да се напише, как се ползва. Кому трябва това. Човека пита, защото е решил, че не знае, а не знае нищо явно, защото пита за нещо супер елементарно. Та във връзка със горното ми предисловие, ако не знаеш нищо, няма да знаеш и как да зададеш въпроса. Каква и колко информация ще получиш и колко време ще загубиш за нещо толкова елементарно при това положение? Не малко. А гугъл ще те залее, та ще се удавиш. Мисля, че е по лесно за всеки, ако просто отговори на въпроса. Та дори и само с пример. Минута е повече от достатъчна.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Ако ти не знаеш е важно да се научиш да задаваш правилно въпроса...Това ,което постнах беше 1-ви резултат от гугъл :how to create directory in linux ,даже си го допълни самичко.а межеше и на български да го напише: "как да създам директория в линукс" ,за мен това е несериозно питане от студент занимаващ се с операционни системи. Тук не говорим за програмиране .Част от домашното е в това да си потърси отговора в нета,хората с цел са му го дали.Навсякъде ,където образованието е на много високо ниво ,така се процедира,вземи например Австралия от основното учлище ги карат да правят проекти и сами с малки насоки да си търсят информацията,има цял филм за това от преподавател ,който работи там....
« Последна редакция: Oct 19, 2014, 13:41 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Ами точно това е направил. Потърсил е. Тук.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Няма лошо,само дето в единия случай губи 2 минути за да види какво му изплюва гугъл,в другия се надява някой да му отговори тук.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

edmon

  • Гост
Сега ще насера темата, ала го правя почти с чисто сърце, защото тя е в общи линии изчерпана.


Малко се олях, но има и още нещо. Когато питаш леля Гошовица за нещо, то трябва да знаеш половината отговор. Ако не знаеш, какво я питаш, то няма и да ти отговори както трябва. Точно като е „Пътеводител на галактическият стопаджия“. Това не е изкуство, това е широка подготовка. Ако я нямаш, няма да можеш и да питаш. Примери няма да давам, защото буквално през ден имам подобни случаи и не знам, кой ще е най-показателен.

В общи линии не си прав.
Сега в училище отдавна се учи комп. грамотност. И всички имат фейсбук... :)
С++ съдържа в себе си идеи и постулати измислени от хора и са за хора, но не може
да знаеш тези хора какви пристрастявания са имали и колко абстрактно мислене са има ли.
Ако не можеш да схванеш нещо от книга - намери някой да ти го смели и да ти го разкаже! :)
Активен