Автор Тема: Коя е най добре преведената дистрибуция?  (Прочетена 22346 пъти)

Kombo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Искам да имам тази дистрибуция, която е най добре преведена на български.
За предпочитане KDE но може и Gnome.
Моля дайте препоръки.
Благодаря.
« Последна редакция: Jul 04, 2012, 17:13 от Kombo »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Ами превода на Убунту мисля, че е на добро ниво. На Федора също, за нея @laskov може лично да каже до какво ниво е превода. Скоро бях инсталирал Федора 17 на български и не забелязах особени пропуски на пръв поглед.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Виж сега, във всяка дистрибуция има няколко пакета, които са си уникални за нея. Във Fedora те са 98% преведени. Има графична среда, която си е отделен проект и си има отделен екип за преводи. Ако избереш GNOME, той също е преведен, независимо коя е дистрибуцията. Освен това, има няколко други програми/пакети, които са външни за дистрибуцията и не са в комплекта на графичната среда. Повечето от тях са преведени. ЛибреОфис е отделен проект и е 100% преведен.
Не знам доколко познаваш Линукс, но аз не бих ти препоръчал Fedora, понеже ако решиш след 5 месеца да си я обновиш до новата 18-та версия, вероятността да имаш проблеми е голяма. Да ти кажа честно, мен ме е страх да я обновя :) и работя с 16, въпреки че 17 излезе преди повече от месец. Да я преинсталирам засега не искам, макар че при този процес всички данни и настройки си се запазват.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Kombo: избирай дистро не по превода (всички са преведени), а според това с коя можеш да се оправиш и която ти пасва - (колко нови са пакетите, кой е пакетния мениджър, колко често излиза нова версия, такива неща)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Intel

  • Гост
Подкрепям мнението на господин laskov за обновяването на Fedora. Наскоро обнових една на лаптопа, изписа successfull, а след reboot-a всичко си беше постаро му (разбира се, чел съм и съм спазвал стъпка по стъпка upgrade notes) и като цяло много бързо се променят нещата в това отношение, поради което и не ми допада особено.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
//off
Да ти кажа честно, мен ме е страх да я обновя :) и работя с 16, въпреки че 17 излезе преди повече от месец.

Е много сте напред..... Ами аз да се похваля малко.... Още работя с fedora core 4
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз пък точно поради тази причина, че е с къс период на поддръжка не я ползвам. Иначе съм я разцъквал и доста ми харесва, особено това, че инсталатора и позволява да се настройва и инсталира софтуерен райд, но....... това, че е с къс период ми е неприемливо.
Поради тази причина съм и на Убунту, но само ЛТС версия. Още не смятам да минавам на 12.04, поне до края на тази година.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
//off 2
Аз пък точно поради тази причина, че е с къс период на поддръжка не я ползвам.

То затова си има перфектното решение - CENTOS. Там подръжката е много години...

CentOS-5 updates until Mar 31, 2017
CentOS-6 updates until November 30, 2020

А и след спиране на подръжката мисля, че repo-тата не ги закриват а продължават да съществуват, още няколко години. ??? (поправете ме)
Недостък е, че центоса мъничко изостава от федората, обаче си е 100% федора/ЧШ.
Но пък ако си слагате от сорс последните версии на програмите дето ви трябват, какъв е проблема - може да се окаже, че сте по-напред и от полседната версия на федората.


« Последна редакция: Jul 05, 2012, 13:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
//off
Да ти кажа честно, мен ме е страх да я обновя :) и работя с 16, въпреки че 17 излезе преди повече от месец.

Е много сте напред..... Ами аз да се похваля малко.... Още работя с fedora core 4

Ето още една причина да си обичам Дебиан-а (Тестинг за десктоп и стейбъл за сървър). Вече не помня кога съм го инсталирал, а си е с последните версии на програмите
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

nikito_blend

  • Гост
//off
Да ти кажа честно, мен ме е страх да я обновя :) и работя с 16, въпреки че 17 излезе преди повече от месец.

Е много сте напред..... Ами аз да се похваля малко.... Още работя с fedora core 4

Ето още една причина да си обичам Дебиан-а (Тестинг за десктоп и стейбъл за сървър). Вече не помня кога съм го инсталирал, а си е с последните версии на програмите
Debian Testing не е точно rolling release дистрибуция, в истинския смисъл както Arch и Gentoo.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
А кое точно не му е ролинг - може би че не като чупливия Арч  >:D
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

nikito_blend

  • Гост
А кое точно не му е ролинг - може би че не като чупливия Арч  >:D
Аз Арча го ползвам повече от година и досега нищо не ми се е чупило, освен една грешка която беше направил един разработчик на ати драйвъра който оправиха същия ден. Той тестинга не е кой знае колко стабилен, но ще си замълча. А иначе какво имам предвид може да прочетеш тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_release  [_]3
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
OpenSUSE съм превел в голяма степен. Основните неща по време на истанация са на български. YaST2 (инструментът за инсталация и настройка) просто прави твърде много неща и низовете са отказващо много за един човек. Все пак съм се постарал модулите, които са най-често използвани да са преведени.
Иначе преводите на KDE и GNOME са си от официалните проекти и на добро ниво.

П.П. OpenSUSE няма проблеми с преминаването от една версия на друга, независимо дали се прави от инсталационния носител с новата версия или докато системата си работи. Може да се вдигне и с няколко версии, като се прескочи някоя. Тествал съм на много машини, включително на доста от сървърите ни.
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
А кое точно не му е ролинг - може би че не като чупливия Арч  >:D
Аз Арча го ползвам повече от година и досега нищо не ми се е чупило, освен една грешка която беше направил един разработчик на ати драйвъра който оправиха същия ден. Той тестинга не е кой знае колко стабилен, но ще си замълча. А иначе какво имам предвид може да прочетеш тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_release  [_]3
Вярно, че Дебиан не отговаря точно на дефиницията за ролинг, но ако погледнеш поста ми преди твоя никъде не съм и говорил за ролинг - ти си го измисли от някъде.

А иначе Дебиана сигурно не е "стабилен" както казваш понякога сгомняват някои зависимости, но с пакетния мениджър винаги можеш да ги оправиш. Арча като ти каже - някъде, някаква грешка възникна - иди разбери какво го е ушашкало - айде преинсталл. Тези юнаци въобше не тестват
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

nikito_blend

  • Гост
jet, така е не си казал но точно това имаше предвид (поне аз така го разбрах). А и аз не искам да се заяждам просто исках да поясня. Мир.  [_]3
Активен