Автор Тема: eeprom чип на батерия за лаптоп  (Прочетена 8975 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3164
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Здравейте! Наскоро ми подариха един лаптоп - BENQ Joybook S73EG. Видеокартата му е леко попрегряла, но работи в режими до 1024/768, което ме устройва и вместо да го "кашонирам" за части, го подкарах. Батерията му е литиево-йонна, серия BP-8224(p). Шест клетки тип 18650, всяка 3,7 волта. Купих нови /старите са умрели, държат максимум 35 минути/. Запоих ги /всяка клетка - от новите- е по 2200 мАh/ .Разредих напълно до изключване на лаптопа, после 12 часа зарядка - този цикъл няколко пъти. Клетките са свързани на три двойки по две клетки успоредно, а двойките помежду си- последователно, общ волтаж 10,8 волта. Да, ама не- първоначално след пълна зарядка батерията показва 3,10 часа оставащо време, после пада рязко до един час и в края на краищата държи общо около час - т.е. малко повече от старите клетки. Зачетох се из разни форуми из нета, откъдето научих, че трябвало да се нулира еепром чипа на батерията, за да зарежда и разрежда новите клетки правилно. След доста ровене намерих програми за това- обаче за уиндоус и комерсиални- Battery Eeprom Works, Smart Battery Eeprom, AccPlus. Обаче нищо подобно за линукс. Съгреших и порових в нета за кракове, серийни номера и такива за тези уиндоуски програми, но не намерих нищо. Молбата ми е, ако някой знае подобна програма за линукс, с която мога да нулирам/ресетна еепром чипа на батерията /по възможност некомерсиална програма/, моля да постне тук, благодаря предварително.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8824
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: eeprom чип на батерия за лаптоп
« Отговор #1 -: Mar 02, 2014, 17:38 »
По принцип си попаднал на правилното място. При нас сме си завъдили забележимо и завидно количество кадърни жичкаджии. Но с добрите новини дотук. Преди време едно момче питаше за подобна работа. Тогава Митака му обясни изразно, че тези схемни набори са сложени там именно с цел да не си играеш с клетките и това да ги излъжеш не е особено възможно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3164
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: eeprom чип на батерия за лаптоп
« Отговор #2 -: Mar 03, 2014, 10:33 »
Щом ина написани програми за уиндоус /които посочих по-горе/ за резетване на чипа, значи има начин да се "излъже". Аз не съм специалист по хардуера, но последното, което се сетих, е- а ако просто отпоя от платката и запоя след половин час този чип /имам хубав малък вакуумен поялник/ - няма ли да се нулира? Или е по-добре да направя това с батерията /ако има такава- подобна на тази, която захранва БИОС-а на дънната платка/? Всяко мнение е добре дошло :)
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: eeprom чип на батерия за лаптоп
« Отговор #3 -: Mar 03, 2014, 18:05 »
EEPROM (англ Electrically erasable programmable read-only memory) е енергонезависима препрограмируема памет с електрически запис и електрическо изтриване.

Изтриването става чрез програматор, към който се включва чипа. Но при това изтриване ще затриеш цялата програма в чипа. На теб ти трябва само да нулираш някой брояч без да бастисваш програмата. Т.е. трябва да свалиш програмата, да изтриеш чипа, да модифицираш стойностите и да я качиш наново. Ако не знаеш къде да пипаш, надали ще стане лесно :)
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3164
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: eeprom чип на батерия за лаптоп
« Отговор #4 -: Mar 08, 2014, 16:21 »
Софтуер за препрограмиране на еепром-а на батерията си има, аз намерих три такива програми, написал съм ги в първия си пост, с който открих тая тема.. проблемите са два: 1. За уиндоус-платформа са /не чак-толкова голям проблем/; 2. Комерсиални са /голям проблем/. Ако някой знае нещо подобно за линукс, да сподели :)
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: eeprom чип на батерия за лаптоп
« Отговор #5 -: Mar 08, 2014, 19:24 »
опита ли това: ftdi-eeprom, i2c-tools, както и другите инструменти :)

« Последна редакция: Mar 08, 2014, 19:28 от satir »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3164
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: eeprom чип на батерия за лаптоп
« Отговор #6 -: Mar 20, 2014, 20:37 »
Здрасти и мерси за отговора:) Скоро не бях сядал на компютър. Ще ги пробвам тези инструменти и ще пиша тук резултата, не знам дали ще е скоро, когато ми остане малко време за бъзикни
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3164
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: eeprom чип на батерия за лаптоп
« Отговор #7 -: Jul 10, 2014, 10:40 »
Здравейте! Зарязах опитите с еепром чипа на батерията - тази програмка ftdi-eeprom я намерих само за относително нови версии дистрибуции (от последните две-три години). Обаче всяко лайв-сиди (например последните версии минт или магея) напомпват видеото на макс още при буута и дисплея умира - видеокартата угасва. Подкарах успешно една мандрива 2007 - в режим 800/600, но за нея пък не намерих ftdi-eeprom пакета. Уиндоус експи си върви окей,  за него пък програмките са само комерсиални и въпреки издирването на кракове, не намерих такива. В момента батерията държи час и десет-петнадесет минути. Иключил съм всякакви сигнализации за лоу пауър, още на 30-тата минута показва иконката, че няма ток, но след това си работи още около 40 минути. Единствения проблем е, че угасва без предупреждение (нормално, след като са изключени сигнализациите). Зареждам батерията само при изключен компютър, защото ако е включен, на първия час свети, че батерията е заредена, а ако е изключен, червената лампичка на корпуса, която показва "зареждане", угасва след около три часа, т.е. мисля, че при изключен компютър зарежда по-добре. Ако по-нататък успея да измисля нещо по въпроса с чипа, ще постна тук, темата, предполагам, интересува доста хора. И нещо интересно- Леново на своя сайт предлагат софтуер за нулиране на еепром чипа, като екстра, даунлоуд фрий, попаднах случайно на това, докато търсех информация в нета.

Edit: Или поне предлагаха, преди два месеца го дръпнах (не помня как се наричаше програмката, в описанието пишеше, че е за нулиране на чипа на батерията), но за съжаление не го запазих, не работеше на моя лаптоп, а преди малко рових в сайта на леново и не намерих нищо подобно..
« Последна редакция: Jul 10, 2014, 11:02 от Nik123 »
Активен