Автор Тема: сменена парола  (Прочетена 5370 пъти)

SNS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
сменена парола
« -: Mar 06, 2009, 15:15 »
Здравейте, преди месец започнах да администрирам мрежата на една фирма , но се сблъсках със следния проблем . Има компютър който играе ролята на рутер на който е инсталиран SmoothWall 3.0 въпросът е че предния администратор е сложил различна парола от тази която ми казаха и днес ми се наложи да го рестартирам и сега не мога да вляза и не знам какво да правя ..моля помоглете опитах всичко каквото знаех и успях да намеря из нета при рестарт натисках Таба пишех
smoothwall single но после не ми дава да я сменя паролата а директно ми иска да се логна . Вече не знам какво да правя моля помогнете .
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: сменена парола
« Отговор #1 -: Mar 06, 2009, 15:48 »
Просто махни root паролата. Пускаш едно LiveCD или слагаш хард диска на друга машина, монтираш дяла, където ти е инсталирана системата, отваряш файла /etc/shadow от този дял и изтриваш съдържанието между първите 2 двуеточия (самите двуеточия трябва да останат). След това рестартираш машината и влизаш като root без парола. Накрая не забравяй да си зададеш все пак парола за root ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #2 -: Mar 06, 2009, 16:14 »
Вместо махането на паролата е много по-лесно (и сигурно ) да chroot в монтирания диск и просто да смени паролата. :Р
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

SNS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #3 -: Mar 06, 2009, 16:38 »
Благодаря ви много задължен съм ви приятели ..ще го пробвам ..само да попитам tarator къде да напиша Chroot просто не ми дава нищо иска само user i парола (обясни ми по-подробно не съм работил до сега на таква версия а и нямам много опит с Линукс сега навлизам все още.)а за сваления диск ще го направя и ще пиша какво е станало. Благодаря пак и ще ви черпя момчета ако стане . [_]3
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #4 -: Mar 06, 2009, 17:08 »
Както казва neter, зареждаш от LiveCD, след това монтираш хард диска, и в конзолата пишеш chroot /mnt/hdd (пътя трябва да бъде където си монтирал диска). След това passwd и сменяш паролата на нещо друго.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

dvbb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 207
  • Nothing else!
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #5 -: Mar 06, 2009, 17:41 »
Господ за пази потребителите от такива админи  :o , кой ти е поверил тази отговорносто .....
Активен

tyuio

  • Гост
Re: сменена парола
« Отговор #6 -: Mar 06, 2009, 19:54 »
Цитат
Господ за пази потребителите от такива админи  :o , кой ти е поверил тази отговорносто .....

И какво някой де не се е родил научен тука? Аз повече се дразня на разни системни админи дето много знаят а са е бати и скрънзите на знания, а и не са си дали паролката някакви такива май а? :)
Обаче въпреки това пич не е много лесна задачата дето са ти я дали с монтирането надялове, просто не е само кликане на бутончета. Виж по добре някакъв начин фирмата да си иска паролата а кое била коректна към него.
« Последна редакция: Mar 06, 2009, 19:56 от tyuio »
Активен

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #7 -: Mar 06, 2009, 20:24 »
така
явно никой не се е хванал да отговори step-by-step на запитването...
нека да се пробвам, а ::)  :)
свали си някое livecd - като почитател на gentoo мога да препоръчам systemrescuecd http://www.sysresccd.org/Main_Page(което е gentoo-базирано)
зареждаш от него, общо взето си тръгва по подразбиране (стига да нямаш нужда от графична среда, мрежа и други подобни...глезотии :) ), после монтираш дяловете на диска, където се намира smoothwall (кои са дяловете, и каква е таблицата на диска може да се разбере с fdisk -l) в някоя директория (/mnt/gentoo да речем). след това е добре да изпълниш:
/bin/chroot /mnt/gentoo /bin/bash
след това ти остава просто да смениш паролата с passwd, и това е
ако има някакви неясноти по относително бързото описание на решението на твоя проблем - питай, ще помагаме (остави настрана неприятната горчивина от някои от коментарите).... Нека flame-а да започне сега :)
Активен

Deeply in love with......Gentoo

tyuio

  • Гост
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #9 -: Mar 07, 2009, 18:05 »
Честно казано съм разочарован, че никой не спомена как може да се смени парола без livecd с помощта на параметъра init на ядрото.

Нарочно не го казах, за да дам възможност на някой друг да се изяви, но явно знанията за Линукс в този форум са доста повърхностни :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

tyuio

  • Гост
Re: сменена парола
« Отговор #10 -: Mar 07, 2009, 18:23 »
ами може и да си прав @tarator, виждал съм ръководство за това, но никога не ми се е налагало да го пробвам така че как да го препоръчам. Все пак доста от знаещите са скрънзи да дават знаия или вече не идват тук.
« Последна редакция: Mar 07, 2009, 18:25 от tyuio »
Активен

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: сменена парола
« Отговор #11 -: Mar 07, 2009, 18:24 »
Някои знаят но си мълчат. И аз си мислех, че някой друг ще го напише но уви. А и на човека му е трудно да смени парола с liveCD, какво остава за опции на ядрото.
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #12 -: Mar 07, 2009, 18:26 »
tyuio, ами това е проблема. Съвети дават хора, които нямат кой знае колко опит. Но пък го дават с такава увереност, че (съвсем малко) по-незнаещите от тях ги смятат за експерти :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

tyuio

  • Гост
Re: сменена парола
« Отговор #13 -: Mar 07, 2009, 18:32 »
И да и не! Аз самия не съм знаещ до толкова че да давам експертно менние за много неща, но от известно време нямам проблеми кой знае какви с моите компове и не се сблъсквам с кой знае какво. Идвам тик да видя какви проблеми има и се мъча да открия решение за самия мен. Днес за първи път смених парола с диск и мисля да изтествам и твоя метод.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: сменена парола
« Отговор #14 -: Mar 08, 2009, 00:11 »
Честно казано съм разочарован
tarator, не бъди разочарован, ами в бъдеще не давай повече предложения, подобни на init параметъра. Клониш силно към нарушаване на т.7 от правилата на форума. Чудех се дали да не изтрия поста ти, но поне не си дал точно описание за ползването му, така че ще си затворя очите. Тук тръгваш да даваш вредни инструменти в ръцете на много хора, които тепърва навлизат в системата, а това не е добре. И ще ти кажа защо (макар че и сам можеш да се досетиш). Дори и SNS да не се възползва, то има много хлапета (и не само), които искат да станат хакери (да, правилната дума е кракери, но кой ли начинаещ знае разликата) и се ровят по форуми да търсят готови решения (колко пъти съм попадал по форуми на теми от типа "Нищо не разбирам, но искам да съм хакер. Кажете ми как!"). И като го получат, още на следващия ден тръгват да правят мизерии (я в училище, я някъде другаде) без да разбират какво всъщност правят. Да, всичко е изписано в Нета, но колко често се срещат начинаещи потребители, които знаят как (или се сещат) да се ровят в документации? Затова първо се минава през учене да се чете, успоредно с това се добиват знания и логики за системата и тогава трябва да започнат да попадат бързи методи като init параметъра. Даден наготово, потребителят нито знае какво е init, нито съдържанието му, нито действието като цяло, но още утре ще отиде в училище и ще смени паролите на компютрите в компютърната зала без да бъде видян, създавайки главоболия на учителите и занимавка на администратора. Затова аз лично дадох бавните методи с LiveCD и преместване на хард диска, допънително с махане, а не с директна смяна на паролата, за да няма време бързо да изпълни действието без да бъде забелязан. Нека бързите методи ги получават хора, които наистина искат да станат хакери (не кракери), които имат желанието да учат в дълбочина и които биха използвали знанията за полезни цели. Дали несподелянето на такива готови решения във форуми или директен разговор (или чат, или все едно, което не е документация) е скръндзене? Не, това е отсяване. Не всеки трябва да има подобна информация. Нужна е само на тези, които наистина искат да учат. Останалите биха я използвали само за вреда. Ти си знаещ човек и си го доказал много преди тази тема. Излишно е да се пъчиш, давайки подобна информация на хора, които могат да се възползват от нея за вреда. Важи и за всеки друг. Спазвайте правилата на форума!
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти