Автор Тема: сменена парола  (Прочетена 5371 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: сменена парола
« Отговор #15 -: Mar 08, 2009, 01:18 »
Силно съм несъгласен с горното, но както и да е, това си е мое мнение. Много неща си имат двете страни и понякога не се иска никакво особено въображение или гениално мислене за да се досетиш за лошата страна и без някой да ти го насипе наготово. Ей например зъл човек може да сътвори много отвратителни неща с команда като dd например. Аз нещо не се виждам като член на масонска ложа 33-то ниво който си провежда тайни масонски сбирки и къта масонски тайни :)

После, не съм убеден, че съществуването на идиотчетата е нещо толкова лошо. Колкото повече такива идиотчета има от една страна хората ще почнат да мислят по-отговорно като резултат от изпълненията им и от друга страна идиотчетата покрай заниманията си може и да почнат да понаучават това-онова.

Ето например, слагаш парола на boot loader-a и това няма как да се случи и ще се наложи да се зарежда от livecd. Освен което злото келешче няма да има никакъв проблем да смени паролите ако зареди от livecd, монтира устройствата и почне да пише вътре както вече беше споменато.

Що пък да не стане по-забавно? Аз бих сложил immutable флаг на /etc/shadow. За да им е по-забавно на хакерчетата и да понаучат малко за ext3 файловата система.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #16 -: Mar 08, 2009, 01:26 »
Ужас, децата, пък и някои други малоумни потребители на Линукс, ще научат че при физически достъп до компютъра, не може да се правят никакви гаранции за сигурността му. Вместо това ще разчитаме на security through obscurity.

Точка 7 от правилата няма нищо общо с темата. Обаче ми писна разни полуграмотни цензори да определят какво мога и какво не мога да пиша. Затова, може да си завреш всичките точки от правилника където им е мястото. Аз повече тук няма да пиша.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: сменена парола
« Отговор #17 -: Mar 08, 2009, 02:13 »
//offtopic

Хора, не се обръщате към правилната инстанция по въпроса :) Не съм казал какво е моето мнение по въпроса. Всъщност, аз съм раздвоен относно тази част от въпросната т.7 (тази част, понеже т.7 не обхваща само неоторизирания достъп). Но функциите ми на модератор изискват съблюдаване спазването на правилата и, независимо какво мисля аз и независимо дали според вас правилата са нарушени, въпросът засегна изпълнение на неоторизиран достъп, а това не трябва да става. Правилата в момента са такива и не ги определям аз (и, честно казано, нямам желанието да поема такава отговорност, каквато е определянето правилата на форума). Ако имате някакви предложения по този или по някой друг въпрос, разделът за предложения относно форума е отворен ;) [_]3
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #18 -: Mar 08, 2009, 02:39 »
neter разбирам какво имаш впредвид и даже съм съгласен с теб. Обаче въпросния метод за смяна на паролата е предложен и добре обяснен в уикипедията на SuSe и най-вероятно не само там. Така, че на дали може да се счита като "неоторизиран достъп" към системата. Така или иначе с другите методи който са предложени се постига същия резултат и то почти за същото време.
Активен

SNS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #19 -: Mar 09, 2009, 14:30 »
Здравейте аз пак имам проблем пробвах с Live Cd на Теликс 0.4 извадих диска и го закачих като външен хард но теликса не вижда харда какво ли не опитах но харда се усеща че работи но не се разпознава от линукса ...някои да има идея или да сменя линукса с друг
Активен

tyuio

  • Гост
Re: сменена парола
« Отговор #20 -: Mar 09, 2009, 16:36 »
не съм се занимавал с Тиликс, но едва ли е много различен от Убунту все пак ще ни кажеш ли какво има на този диска? Някаква операционна система, сата ли е? Какво си направил до сега по спецялно? какво казва
sudo fdisk -l
« Последна редакция: Mar 09, 2009, 16:38 от tyuio »
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #21 -: Mar 09, 2009, 18:01 »
Нетер, ти си пълен смешник. Ако си мислиш, че форумът е на дядо ти, по-добре отвори малко прозореца да влезе чист въздух. Ти голям моралист се изкара, бе, бате, ма кви акери, ква печка с телевизор?
Таратор, би ли се конкретизирал за достъп до компютър и до case че ми стана интересно пак, покрай теб ;D
p.s.net`r4o,със смешник не целя нито да те засегна, нито да ти дам повод да ме триеш отново, на твоя глава, просто ме развесели :)
Активен

lunarvalleys

  • Гост
хакерите..
« Отговор #22 -: Mar 09, 2009, 19:45 »
хохо, 

хакерите сега обикалят от компютър на компютър с по един жив диск на УБУНТУ в ръка..

 ;D ;D ;D
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: сменена парола
« Отговор #23 -: Mar 09, 2009, 20:00 »
Доколкото се разбира, backtrack е по-модерен вариант :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #24 -: Mar 09, 2009, 20:42 »
Само да уточня, защото от предишното ми мнение не се разбира съвсем точно. Няма да пиша повече в този форум докато модераторите си позволяват да променят мнения и банват потребители. И по-конкретно докато недоразумението neter е модератор.

Не мога (и не искам) да казвам на собствениците какво да правят с форума си, но мога да избера да не участвам в малоумщини.

See you around...
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

tsukevboyan

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #25 -: Mar 09, 2009, 23:10 »
Поради голямата цензура която се наблюдава в този сайт, ме е страх да напиша какви аргументи се подават на ядрото при зареждане, за да се прескочи root паролата.
Когато потърся това във GOOGLE ще намеря отговора и в някой сайтове за мълчугани, но не и в УЖ сериозен сайт като този. Но вместо да спорите поне напишете как можем да се защитим като конфигурираме правилно LILO или GRUB файла.
За LILO това са опциите
password
restricted
и вижте как се използват в различните комбинации.
Активен

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: сменена парола
« Отговор #26 -: Mar 10, 2009, 12:36 »
Има ли физически достъп до компютъра, пароли на Lilo и Grub няма да помогнат срещу LiveCD. Единствения вариант, който аз се сещам и би бил що годе добра защита в този случай е кодирана файлова система.
Ако някой знае друг начин на защита, моля да го сподели тук.
Активен

SNS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #27 -: Mar 13, 2009, 12:47 »
Успях да я сменя след дълги усилия през различни Live CD , благодаря на всички който ми помогнаха ..и да имам физически достъп до компютъра вадих харда и го слагах като външен така успях да я сменя ...
  Успех на всички и нека се учим един друг ..........никои не се е родил научен..
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #28 -: Mar 13, 2009, 15:59 »
Има ли физически достъп до компютъра, пароли на Lilo и Grub няма да помогнат срещу LiveCD. Единствения вариант, който аз се сещам и би бил що годе добра защита в този случай е кодирана файлова система.
Ако някой знае друг начин на защита, моля да го сподели тук.
Ами не е толкова сигурно, ако има парола на биоса, която не позволява да заредиш от диск, тогава е ОК. Аз тука на едно HP съм се пробвал защитите, парола на биоса и няма начин просто - да, сваляне на батерията на дъното  ;D, HP-то изплака, че има проблем с датата и часът и, че вероятно имам проблем с батерияата на дъното, че било по-добре да я сменя  ;D, след което културно възтанови всички настройки на БИОС-а, както си бяха, предполагам има чип на дъното. Е винаги може да се свали харда, така, че твоето предложение е добро.
BTW, новото Убунту 9.04 при инстала от алтрнативният диск пита, дали искаш да ти криптира домашната директория  [_]3
« Последна редакция: Mar 13, 2009, 16:02 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #29 -: Mar 13, 2009, 22:51 »
... Аз повече тук няма да пиша.
Ще пишеш и още как.
Ще пишеш не защото някой тук има нужда от теб, а защото ти имаш нужда да си пишеш с някой. ;)

Що се отнася до Нетер, това е един от най-толерантните и възпитани модератори, които съм срещал въобще. Когато пише, винаги казва нещо конкретно и винаги се аргументира, за разлика от други капацитети.
Така че, ревльовците - по-поуека ;)
Активен