Автор Тема: Scsi хард диск след проблем с електричеството  (Прочетена 1941 пъти)

Andrew

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
По някакво странно стечение на обстоятелствата се оказва, че отговарям за един debian-ски сървър. Преди седмица и половина енергото дръпна непредвидено шалтера и единия от двата диска започна да се държи странно. За мое голямо съжаление не съм си имал много вземане-даване със scsi и пороя от съобщения ми лази по нервите. Съобщенията са от типа на:
Цитат
Current sda: sense key Recovered Error

Обикновено това е последвано
Цитат
Additional sense: Peripheral device write fault

но от време на време срещам и
Цитат
Additional sense: Write error - recovered with auto reallocation


След като видях първото проклето съобщение пуснах e2fsck -c на всяка файлова система от този диск - нищо. Пуснах smartctl -l selftest /dev/sda, но нямаше нищо подозрително. Когато поисках smartctl - t long /dev/sda получих грешка "failed in segment". Но това не ми говори много.

Същевременно smartctl -l error /dev/sda показва около 265 "urecovered errors" при четене и още 53 при запис.

Питах чичо Гугъл, но повечето от нещата които откривам се отнасят за usb mass storage устройства. Явно не питам както трябва. Някой може ли да ме насочи във вярната посока?



Активен

Andrew

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
Е, то аз и не очаквах кой знае какво, но това си беше изненада. Очаквах поне някой да размаха пръст да ме нахока, че не съм прочел ръководството, че не съм ползвал услугите на прехваления чичо Гугъл както трябва. Но ядец.

Всички велики админи са се скатали някъде и не отронват и дума. Пазят си хляба предполагам. Или просто не съм член на клуба и затова нямам достатъчно права, за да задавам въпроси.  Или тези които биха могли да помогнат просто не стъпват в този форум...

Както и да е. Отговора ще си го изровя все от някъде другаде.

С това темата да се счита за приключена.
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Цитат (Andrew @ Окт. 26 2006,12:34)
Е, то аз и не очаквах кой знае какво, но това си беше изненада. Очаквах поне някой да размаха пръст да ме нахока, че не съм прочел ръководството, че не съм ползвал услугите на прехваления чичо Гугъл както трябва. Но ядец.

Всички велики админи са се скатали някъде и не отронват и дума. Пазят си хляба предполагам. Или просто не съм член на клуба и затова нямам достатъчно права, за да задавам въпроси.  Или тези които биха могли да помогнат просто не стъпват в този форум...

Както и да е. Отговора ще си го изровя все от някъде другаде.

С това темата да се счита за приключена.

а защо не споделиш решението на проблема след като го намериш
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Първо да ти кажа, че с рогата напред не става. И второ - онзи чичко гугъл ти е дал достатъчно информация - сигурен съм. Това дали ти си се възползвал от нея е друг въпрос.

А сега по въпроса: Диска ти си заминава. Това е сигурно. Поради каква причина - не зная. А и не ме интересува. Това "auto reallocation" е функция на биоса на диска за маркиране на някои сектори като дефектни/неизползваеми и премества информацията от тях в служебната част от диска, но тя е с много малък обем (от 128 до 1024 сектора в зависимост от производителя). Това преместване става скрито от потребителя и той не може да му влияе по никакъв начин. Единствено от смарт-а можеш да получиш някаква информация. Най-вероятно при теб се е препълнила служебната зона и вече не може да се записва там и новите лоши сектори се маркират като "лоши". А появяването им не може да бъде спряно.

А това, че гугъл ти връща неща предимно за usb mass storage е следствие на това, че usb mass storage в линукс се явяват като /dev/sdX устройства.

Това е от мен.
Поздрави
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
SCSI to IDE
Настройка на програми
MergOS 1 1984 Последна публикация Jun 01, 2004, 19:22
от
ATAPI vs SCSI-emulation
Настройка на програми
dbaniza 1 1933 Последна публикация Dec 14, 2004, 10:10
от zazzko
scsi и дебиан амд64 /2.6.12/
Настройка на хардуер
stefan0 1 2085 Последна публикация Nov 04, 2005, 13:10
от nqkoisi
scsi emulation
Настройка на хардуер
nucleus 2 2054 Последна публикация Feb 07, 2006, 17:37
от fogata
Ubuntu и Dell Poweredge 1750 - SCSI дисковете не се разпознават
Сървъри
NikiKalin 9 5532 Последна публикация Aug 12, 2010, 22:46
от tarball