Автор Тема: Лаптоп като аccess point  (Прочетена 2166 пъти)

shoshon

  • Гост
Лаптоп като аccess point
« -: Feb 03, 2009, 21:27 »
Добър вечер драги линукс-люде!
Проблемът ми е следният и мого ще се радвам ако успеете да ми дадете информация:
Ето го пак досадния проблем с wireless-ите:
Имам вграден wireless: Intel PRO/Wireless 3945AGB. Имам wireless, не в това е проблема, но се питам дали мога да използвам лаптопа ми като AccessPoint. И най-големия въпрос - може ли картата просто да не поддържа мод Access Point ? Горе долу разбрах как да напрява bridge м-у лан - безжичната мрежа. Обаче имам много голям проблем с подкарването на картата в ad-hoc режим. Някъде ми пишеше че трябва да е master, някъде ad-hoc то и аз се обърках вече.
Търсих в чичо гугъл но ного малко разбирам на тази тема, и не знам какво точно да чета. Използвам мандрива 2009 от ... бе цял живот... но точно на тази тема съм гол и бос. Моля помогнете :)
П.П ако ми обясните всичко в последователни компанди, че съм по свикнал ще почерпя :)
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Лаптоп като аccess point
« Отговор #1 -: Feb 03, 2009, 23:10 »
На моя лаптоп аз получавам интернета си през мрежовата карта и искам да го споделям през безжичната мрежова карта. Това го правя като пускам безжичната мрежова карта в режим ad-hoc, задавам и wep парола и след това я третирам като най - обикновен кабелна мрежа. Картата я слагам в режим ad-hoc със следните команди:
ifconfig wlan0 down
iwconfig wlan0 essid debian mode Ad-Hoc key s:aaaaaaaaaaaaa (или каквато си искаш 13 цифрена парола)
ifconfig wlan0 up
Що се отнася до master, мисля че безжичните мрежови карти, които слагат по лаптопите не поддържат този mode, но пък и не ми се е налагало да я слагам в този режим, така че не съм сигурен. Ако е възможно и ако ти се налага просто трябва да замениш mode Ad-Hoc с mode Master. Какво точно се опитваш да направиш? В моя случай друг лаптоп просто трябва да се свържи към мрежата, да въведе паролата и си получава IP през dhcp и има интернет. Ако целта ти е да споделяш интернет може да го направиш по тази схема.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Лаптоп като аccess point
« Отговор #2 -: Feb 03, 2009, 23:16 »
Възможно е някоя карта да не може да се използва като AP, но доколкото виждам от кода на драйвъра за 3945, картата може да работи като AP.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

shoshon

  • Гост
Re: Лаптоп като аccess point
« Отговор #3 -: Feb 03, 2009, 23:35 »
Oх стана. През конзолата... от Мандрива не ас се постарали с графичния инструмент. Както и да е.
Сега имам следния проблем Вин-а на приятелката ми не ме вижда... аз от друга страна я виждам (за пинг говоря) Няма файеруоли ( за линукса не съм сигурен, но направих iptables -F за всеки случей )
Искам да прерутирам интернет-а си през wireless защото нейната букса за лан се изкърти
Не знам как работи дори лаптопа още ;D Явно е руска машина ;D
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Лаптоп като аccess point
« Отговор #4 -: Feb 03, 2009, 23:53 »
Съшелявам за подвеждащата информация! имало е файеруол . Много се извинявам! ... триите темата
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
point-to-point mejdu dve PC-ta
Настройка на програми
bug 3 2393 Последна публикация Oct 11, 2003, 16:36
от nothing
Препоръчайте access point
Настройка на хардуер
arryfox 3 2907 Последна публикация Apr 03, 2006, 22:56
от arryfox
Презентация на power point
Кошче
fenikssss 6 6654 Последна публикация Jan 20, 2007, 19:28
от alabal
Инсталиране на MySQL (Аccess Denied for root)
Настройка на програми
globaluty 3 1394 Последна публикация Feb 11, 2013, 22:18
от globaluty
POINT TO POINT OVER SSH LINUX
Настройка на хардуер
deaznam 3 2305 Последна публикация May 15, 2013, 12:12
от b2l