Автор Тема: Mtel Mobile Broadband  (Прочетена 11156 пъти)

yaniyakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Mtel Mobile Broadband
« -: Jun 28, 2011, 00:35 »
Здравейте. След цяла вечер опити и псуване така и не успях да подкарам мобилният нет на Мтел. Ще съм адски благодарен ако някой може да помогне.
п.с.: ос: кубунту 11.04 ; в общи линии е сходен проблема с тази тема: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=38492.msg202956#msg202956 , но с разликата че за Мтел не става по този начин.
« Последна редакция: Jun 28, 2011, 07:53 от yaniyakov »
Активен

yalu

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
  • Distribution: Убунто 10.4
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #1 -: Jun 28, 2011, 10:25 »
Здравей,

За да получиш по качествена помощ, опиши по-точно какъв е хардуера с който разполагаш и стъпките на инсталацията, които опитваш и не се получават.

При мен М-Тел 3Г стика, както и вградената ми 3Г карта, заработиха веднага. Опитай да отвориш Мрежовите настройки (Система -- Администриране -- Мрежови Инструменти). В таб-а Устройства избери интерфейса, който ползваш - стик или вградена карта. Ще се отвори нов прозорец, където е нужно в таб-а "Мобилни Мрежи" да избереш "Добавяне". Настройките, които аз имам, са :

IPv4: Автоматично PPP

Номер: *99#
Потребител: mtel
Парола: mtel
APN: inet-gprs.mtel.bg
Вид мрежа: Всякаква
PIN: **** (твоят ПИН)

Изключил съм МППЕ и ехо пакетите

Поздрави и успешен ден!
« Последна редакция: Jun 28, 2011, 11:03 от yalu »
Активен

Carpe diem!

yaniyakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #2 -: Jun 28, 2011, 11:16 »
Здравей,

За да получиш по качествена помощ, опиши по-точно какъв е хардуера с който разполагаш и стъпките на инсталацията, които опитваш и не се получават.

При мен М-Тел 3Г стика, както и вградената ми 3Г карта, заработиха веднага. Опитай да отвориш Мрежовите настройки (Система -- Администриране -- Мрежови Инструменти). В таб-а Устройства избери интерфейса, който ползваш - стик или вградена карта. Ще се отвори нов прозорец, където е нужно в таб-а "Мобилни Мрежи" да избереш "Добавяне". След това менюто говори само за себеси :)

Поздрави и успешен ден!

Значи... адаптера е USB на Vodafone. То не е толкова от значение хардуера, доколкото тъпите настройки, които от Мтел незнаят как се правят и ми разправят, че USB стика не бил съвместим с Линуск... Аз им обяснявам, че ми го детектва и т.н., но те ми спорят. Пълни малоумници са. Малко ще карам по спомени, тъй като съм на работа в момента и лаптопа не е при мен. Като вляза в мрежовия мениджър и давам на таба Mobile Broadband, оттам нататък как са стъпките? Директно ли се избира Mtel от листата или ръчно се задава? След като е аднат профила, нататък има полета с номер, username, password, pin, apn и някви такива. На таба PPP кои чекове трябва да са отбелязани и на последния таб трябва ли да се вкарват някакви DNS-и? Като се прибера довечера ще кача няколко снимки да стане по-ясно.
Активен

yaniyakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #3 -: Jun 28, 2011, 11:18 »
Значи ще пробвам и по този начин, да видим дали ще има резултат и ще пиша. Благодаря ти много [_]3
Активен

kingfisher

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 102
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #4 -: Jun 28, 2011, 12:36 »
Ако не се справиш, в което се съмнявам пробвай това:
http://www.sakis3g.org/
Хваща настройките автоматично.
Само пишеш някакво име и парола без значение какви са.
 
Активен

yaniyakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #5 -: Jun 28, 2011, 12:44 »
Ако не се справиш, в което се съмнявам пробвай това:
http://www.sakis3g.org/
Хваща настройките автоматично.
Само пишеш някакво име и парола без значение какви са.

Благодарско :) Златни сте момчета :) Ако стане ще черпя по биричка  ;)
Активен

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #6 -: Jun 28, 2011, 13:32 »
Прочети това:
http://skss.learnfree.eu/archives/2662
Активен

yaniyakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #7 -: Jun 29, 2011, 15:02 »
Момчета не става нито с такива настройки, нито със скрипта. После ще прикача снимки да видите резултатите  :-[ Някакви други идеи?
Активен

emilman

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #8 -: Jul 23, 2011, 22:11 »
Здравейте! Днес инсталирах прясно изтеглено Ubuntu 11. Разпозна М-Телския стик от раз. Почти само се настрои и сега пиша поста през М-Тел. Нищо допълнително не съм настройвал. Сега ако разбера и как да си настроя Нетуъркс PPPoE акаунта... Та така де - USB stick от М-Тел работи безотказно и сравнително бързо в Linux! Лека вечер!
Активен

emilman

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #9 -: Jul 24, 2011, 11:38 »
Нека последно се похваля - pppoe-то си тръгна като с магия :) Само си написах юзъра, паса и името на мрежата :) Мисля, че Ubuntu си спечели фен!
Активен

rvelev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #10 -: Jul 24, 2011, 13:40 »
Здравей,

За да получиш по качествена помощ, опиши по-точно какъв е хардуера с който разполагаш и стъпките на инсталацията, които опитваш и не се получават.

При мен М-Тел 3Г стика, както и вградената ми 3Г карта, заработиха веднага. Опитай да отвориш Мрежовите настройки (Система -- Администриране -- Мрежови Инструменти). В таб-а Устройства избери интерфейса, който ползваш - стик или вградена карта. Ще се отвори нов прозорец, където е нужно в таб-а "Мобилни Мрежи" да избереш "Добавяне". След това менюто говори само за себеси :)

Поздрави и успешен ден!

Значи... адаптера е USB на Vodafone. То не е толкова от значение хардуера, доколкото тъпите настройки, които от Мтел незнаят как се правят и ми разправят, че USB стика не бил съвместим с Линуск... Аз им обяснявам, че ми го детектва и т.н., но те ми спорят. Пълни малоумници са. Малко ще карам по спомени, тъй като съм на работа в момента и лаптопа не е при мен. Като вляза в мрежовия мениджър и давам на таба Mobile Broadband, оттам нататък как са стъпките? Директно ли се избира Mtel от листата или ръчно се задава? След като е аднат профила, нататък има полета с номер, username, password, pin, apn и някви такива. На таба PPP кои чекове трябва да са отбелязани и на последния таб трябва ли да се вкарват някакви DNS-и? Като се прибера довечера ще кача няколко снимки да стане по-ясно.

Здравейте,
и на мен от Мтел ми казаха, че USB-модема не работи с Линукс ????, макар, че за модемите предлагани тях има изписани тонове мастило в Интернет. Е толкова знаят и толкова могат вероятно от техническия отдел! Дори ми предложиха ако съм го купил вече да си подам молба за да им върна устройството или да премина на homebox! Все пак грижат се клиентите!
USB-Модемчето на Мтел работи без проблеми при мен на Mint9.
Ползвай sakis3g, ако не ти се човъркат други неща! Някъде пишеше, че е възможно sakis3g да не тръгне от пъривя път и е нужно да извадиш и да сложиш модема повторно. http://www.sakis3g.org/#downloading.
с Ubuntu 11.04 тръгва веднага
Активен

CTEHATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #11 -: Jul 26, 2011, 00:48 »
Код
GeSHi (INI):
  1. [Dialer usb]
  2. Auto DNS = 0
  3. Init1 = AT
  4. Init2 = AT+ZSNT=2,0,0
  5. Init3 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
  6. Init4 = AT+CGDCONT=1,"IP","inet-gprs.mtel.bg"
  7. Modem Type = USB Modem
  8. ISDN = 0
  9. Check DNS = 0
  10. Modem = /dev/ttyUSB3
  11. Baud = 460800
  12.  
  13. [Dialer Defaults]
  14. Init1 = ATZ
  15. Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
  16. Dial Attempts = 3
  17. Password = *
  18. Check Def Route = on
  19. Phone = *99***1#
  20. Modem Type = Analog Modem
  21. Stupid Mode = 1
  22. Check DNS = 0
  23. Auto DNS = 0
  24. Dial Command = ATDT
  25. Modem = /dev/ttyUSB1
  26. ISDN = 0
  27. Username = *
  28. Baud = 9600
  29.  


Това е моята работеща конфигурация на /etc/wvdial.conf
Работи с този модем:
Код
GeSHi (INI):
  1. ctehata@CTEHATA ~/tmp/arduino/arduino-0022/build $ lsusb  -v | grep -i voda
  2.  iManufacturer           2 Vodafone (ZTE)
  3.  iProduct                1 Vodafone Mobile Broadband K3571-Z
  4.  

Можеш да си извлечеш init низовете, ако не ти се инсталира wvdial
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Mtel Mobile Broadband
« Отговор #12 -: Jul 27, 2011, 10:23 »
Само констатирам, че хората при които работи без проблеми са с Убунту, а автора на темата е с Кубунту. Двете среди имат различен нетуърк мениджър и вероятно с този в Кубунту има проблем. Все пак скрипта към който има линк би трябвало да не се интересува от това, както и  /etc/wvdial.conf който е публикуван в горното мнение.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast