Автор Тема: Бекъп на VPS  (Прочетена 2499 пъти)

Hmmm

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Бекъп на VPS
« -: Oct 06, 2010, 23:41 »
Имам виртуален сървър с инсталиран ubuntu 10.04. Използва се за уеб сървър, вървят php + mysql сайтове.

Възможно ли е да правя бекъп на сървъра от друга машина (уиндоус) през Интернет и бекъпа да се съхранява на уиндоус машината? VPS-а така или иначе е с ограничен ресурс и ако мога да избегна заемането на част от HDD пространството с бекъпа ще е добре, а освен това е ясно, че да съхранявам бекъп на същата машина е доста неуместно.

Вероятно "най-тъпото" решение е някаква програма да се вързва през ssh от уин към сървъра, да източва необходимото и да го съхранява. Като е добре да се източват само промените... сега като мисля, предполагам спокойно може да проверява датите на файловете и да тегли само промените. Тук вероятно може да има проблем с правата за достъп, освен ако не става през root юзъра, което не знам дали е добра идея.

Ако сте виждали нещо подобно...

Иначе предполагам мога да сетъпна някаква бекъп система да прави бекъпа на самия сървър и по някакъв начин переодично да го тегля на уин машината, за да имам копие.
Активен

sickmind

  • Гост
Re: Бекъп на VPS
« Отговор #1 -: Oct 07, 2010, 00:11 »
рагледай rsync какво може, мисля, че ще ти свърши работа ;)
Активен

Hmmm

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Бекъп на VPS
« Отговор #2 -: Oct 07, 2010, 10:03 »
rsync знам, че всичко може, само дето аз не открих как да сетъпна от уин-а да прави бекъп на убунту-то. Изглежда, че е лесно да си монтираш уин дял в убунту и там да ти слага бекъпите, но в моя случай това няма как да стане.

Ако има по-конкретна информация ще съм благодарен.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Бекъп на VPS
« Отговор #3 -: Oct 07, 2010, 10:09 »
rsync знам, че всичко може, само дето аз не открих как да сетъпна от уин-а да прави бекъп на убунту-то. Изглежда, че е лесно да си монтираш уин дял в убунту и там да ти слага бекъпите, но в моя случай това няма как да стане.

Ако има по-конкретна информация ще съм благодарен.
От сайта на програмата
http://www.rsync.net/resources/howto/windows_rsync.html
Активен

0x2B|~0x2B

Hmmm

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Бекъп на VPS
« Отговор #4 -: Oct 07, 2010, 14:19 »
rsync знам, че всичко може, само дето аз не открих как да сетъпна от уин-а да прави бекъп на убунту-то. Изглежда, че е лесно да си монтираш уин дял в убунту и там да ти слага бекъпите, но в моя случай това няма как да стане.

Ако има по-конкретна информация ще съм благодарен.
От сайта на програмата
http://www.rsync.net/resources/howto/windows_rsync.html

Аз това го видях и го четох до
Цитат
Now you need to decide what to back up. Generally, installed programs, like the ones installed in C:\Program Files are not important to back up, nor is your primary C:\Windows folder. Generally you are only interested in backing up your data, often times limited to c:\My Documents, or c:\Documents and Settings.

Не искам да бекъпвам уиндоуса си, искам да бекъпна убунту сървъра от уиндоуса.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Бекъп на VPS
« Отговор #5 -: Oct 07, 2010, 14:21 »
Защо не back up-ваш виртуалния диск?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

vladi246

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Ако можех бих взривил КАТ
    • Профил
Re: Бекъп на VPS
« Отговор #6 -: Oct 07, 2010, 15:14 »
Защо не back up-ваш виртуалния диск?
Предполагам защото повечето хостинг компании искат пари за бекъп ,
Активен

Mikrotik-bg.net - ISP Network Forum

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Бекъп на VPS
« Отговор #7 -: Oct 07, 2010, 21:00 »
rsync знам, че всичко може, само дето аз не открих как да сетъпна от уин-а да прави бекъп на убунту-то. Изглежда, че е лесно да си монтираш уин дял в убунту и там да ти слага бекъпите, но в моя случай това няма как да стане.

Ако има по-конкретна информация ще съм благодарен.
От сайта на програмата
http://www.rsync.net/resources/howto/windows_rsync.html

Аз това го видях и го четох до
Цитат
Now you need to decide what to back up. Generally, installed programs, like the ones installed in C:\Program Files are not important to back up, nor is your primary C:\Windows folder. Generally you are only interested in backing up your data, often times limited to c:\My Documents, or c:\Documents and Settings.

Не искам да бекъпвам уиндоуса си, искам да бекъпна убунту сървъра от уиндоуса.
А защо мислиш че не може в обратната посока? Хайде помисли малко, всичко смляно ли го искаш?
Активен

0x2B|~0x2B

Hmmm

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Бекъп на VPS
« Отговор #8 -: Oct 08, 2010, 15:51 »
Естествено, че ако го има го искам смляно  ;). (с линукс имам досег от няколко месеца, а и не съм на 20г. че да имам цялото свободно време на света)

Ще го пробвам това, щом става. Да видим дали ще го докарам.
Активен