Автор Тема: проблем с АЛСА  (Прочетена 584 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
проблем с АЛСА
« -: Apr 10, 2007, 20:46 »
Здравейте! Имам следния проблем- след прекомпилация на ново ядро (в момента съм с 2.6.20.6- vanilla) звука ми се скапва- ползвам алса, компилирам всичко възможно с алса-та. Звука става бучащ и пищящ, ако усиля малко, не се търпи направо. А като стартирам alsaconf, качеството се оправя, но след всеки рестарт звука ми е мутнат. това не е само при настоящото ми ядро, а и при всяко, което компилирам от сорс от ванила ядрото. Имам компилирани от сорс alsa-utils-1.0.14rc2 и alsa-lib-1.0.14rc3. Версията, която ми дава за АЛСА, прекомпилирана с ядрото, е 1.0.14rc1. Но проблемът стоеше и с предишните ядра- 2.6.19.1, 2.6.20.2, 2.6.20.3. Пусна ли алсаконф, се оправя качеството, но след рестарт- мутнат звук. Оправям го, като просто копирам стария modprobe.conf (пазя си едно копие) върху новия, редактиран от алсаконф, но звука си става с лошо качество. След алсаконф и настройките по миксера (aumix и gnome-alsa-mixer) давам alsactl store като root и пак мутнат след рестарта. alsactl store 0 също не дава резултат- след рестарт пак мутнат звук. Ето и modprobe.conf, при който работи звука с алса, но с лошо качество:
remove snd-via82xx /sbin/modprobe -r snd-pcm-oss; /sbin/modprobe --first-time -r --ignore-remove snd-via82xx
install snd-via82xx /sbin/modprobe --first-time --ignore-install snd-via82xx && { /sbin/modprobe snd-pcm-oss; /bin/true; }
alias eth0 8139too
install usb-interface /sbin/modprobe uhci-hcd; /bin/true
options bt878 card= gbuffers=4
options bttv radio=1 card=46 gbuffers=4

alias snd-0 snd-via82xx

options bttv video_nr=1 radio=1 card=46 gbuffers=4
options sn9c102 video_nr=0

# --- BEGIN: Generated by ALSACONF, do not edit. ---
# --- ALSACONF version 1.0.9 ---
alias snd-card-0 snd-via82xx
alias sound-slot-0 snd-via82xx
# --- END: Generated by ALSACONF, do not edit. ---

новият (модифициран от алсаконф 1.0.14rc2) се различава само по това, че следните редове

# --- BEGIN: Generated by ALSACONF, do not edit. ---
# --- ALSACONF version 1.0.9 ---
alias snd-card-0 snd-via82xx
alias sound-slot-0 snd-via82xx
# --- END: Generated by ALSACONF, do not edit. ---

липсват.
Някакви идеи?

П.П. Знам, че е по-добре да си позлвам ядрата и сорсовете на мандрива, но искам да си работя с ванила ядрата.
Благодаря предварително

Едит: Объркал съм малко заглавието, трябваше да е "Проблем с АЛСА", тая седмица в края е клавиатурна грешка, моля модератора да я оправи, същото и за липсващата седмица в "мандрива 200" - става въпрос за мандрива 2007



Активен