Автор Тема: помощ за новака  (Прочетена 3503 пъти)

zlatorogi90

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: помощ за новака
« Отговор #30 -: Jan 26, 2010, 23:00 »
съжалявам че ви измъчвам толкова обаче наисто вече се обърках обяснете ми го като на човек който за пръв път сяда пред линукс и има закостенялото мислене от уиндоус давно спокойно и методично щото в момента ми е такава каша в главата че направо незнаете.... :( :(  помогнете пък аз от своя страна обещавам да седна и здраво да почета материали на тема убунту бтв приемам и съвети от къде да чета.
« Последна редакция: Jan 26, 2010, 23:11 от zlatorogi90 »
Активен

tyuio

  • Гост
Re: помощ за новака
« Отговор #31 -: Jan 26, 2010, 23:19 »
Сега, малко вече не следя темата но ти каза че някаква програма иска да си руут нали?
Всички неща в линукс имат някакви права и тези които са най отговорни се изпълняват смо от руут потребителя. В убунту няма директно руут а потребител с такова права за определени дейности и това става по два начина:
ако при стартиране на самта програма с таков права ти се появява прозорец който те приканва да напишеш паролата си за да се стартива.
Другия начин е този който съм описал по горе.
пишеш:
sudo  името на програмата която искаш да стартираш.
дал съм пример с файерфокс.
Кажи коя е програмата която искаш да стартираш като руут? Има и начин да кажеш на програмата да може да се изпълнява без админ привилегии но за това трябва да почетеш. командата е chmod
Активен

zlatorogi90

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: помощ за новака
« Отговор #32 -: Jan 26, 2010, 23:43 »
става въпрос за драйвери за принтер ксерокс или по-точно защо не мога да принтирам и да сканирам въпреки че системата го разпознава...
« Последна редакция: Jan 26, 2010, 23:47 от zlatorogi90 »
Активен

tyuio

  • Гост
Re: помощ за новака
« Отговор #33 -: Jan 26, 2010, 23:49 »
сега ще го видя ама трябва да е лесно!
Активен

tyuio

  • Гост
Re: помощ за новака
« Отговор #34 -: Jan 26, 2010, 23:56 »
направо елементарно
1. сваляш архива в троята домашна директория и го разархивираш.
2. Влизаш в конзолата и отиваш до папката където е. Най добре си създай папка в която да си го разархивнал за да не се объркаш къде е. ето как е при мен:
Код
GeSHi (Bash):
  1. cd /home/qaz/Driver
Това е при мен qaz сменяш с името на твоя потребител, а Driver с папката в която си го сложил.
3. напишу просто:
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo ./setup

ще ти поиска паролата ти я въведи като не се притеснявай че няма да си видиш знаците и ще ти се отвори прозорец за инсталация и некст некст нескт и готовоооо
ето и точния линк за теб:

http://www.support.xerox.com/go/getfile.asp?Xlang=en_US&XCntry=USA&objid=71405&EULA=8&prodID=3100MFP&Family=Phaser&ripId=&langs=English%20%28US%29&plats=Linux&Xtype=download&uType=

http://www.support.xerox.com/go/getfile.asp?Xlang=en_US&XCntry=USA&objid=71416&EULA=8&prodID=3100MFP&Family=Phaser&ripId=&langs=English%20%28US%29&plats=Linux&Xtype=download&uType=
едното е принтер другото скенер.
Незнам дали рабоотят но се инсталират просто нямам такъв принтер. ясно ли е?

//п.п.
Опааа, грешката в командите оправих сега
« Последна редакция: Jan 26, 2010, 23:59 от tyuio »
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: помощ за новака
« Отговор #35 -: Jan 27, 2010, 10:26 »
Цитат
помогнете пък аз от своя страна обещавам да седна и здраво да почета материали на тема убунту бтв приемам и съвети от къде да чета
Нямаше ли да е по-добре поне малко да почетеш и поне малко от малко да си наясно с терминологията, за да можеш да зададеш по-конкретни въпроси? За четенето - ако в google напишеш ubuntu ще получиш толкова връзки, че и чичко Ленин да си, не можеш прочете всичко. Всички сме минали и през четенето, и през питането (в този ред!), но при въпроси от типа "ми то не стаа, ко праим ся" трудно се помага.
Успех!
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: помощ за новака
« Отговор #36 -: Jan 27, 2010, 11:16 »
За да инсталираш Скайп:

Цитат
sudo su

пишеш си паролата;
Цитат
apt-get install libqtgui4 libqtcore4 libqt4-network libqt4-dbus  libqt4-xml  libaudio2

wget http://download.skype.com/linux/skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_i386.deb

dpkg -i skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_i386.deb

И си готов.
За принтера също бих ти помогнал, но ми трябват малко повече подробности.
Можеш да ми пишеш ЛС ако искаш.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: помощ за новака
« Отговор #37 -: Jan 27, 2010, 11:39 »
Абе момци, вие четете ли изобщо какво се пише?
Момчето споменава че се е оправило със скипето.
А това което съм дал за инсталация на драйвера мисля че е достатъчно изчерпателно. Инсталирах го и всично си е ок. само дето не съм печатал щото нямам такъв принтер.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: помощ за новака
« Отговор #38 -: Jan 27, 2010, 15:08 »
Ами гледам са му препоръчали да инсталира static дистрибутива... което е малко далече от идеологията на Ubuntu :)
Активен

zlatorogi90

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: помощ за новака
« Отговор #39 -: Jan 27, 2010, 17:21 »
Безкрайно благодаря на tyuio за разбирането както и на вс др . Съгласен съм, че първо трябва да прочета после да питам, но просто ми трябва принтера възмойно най-скоро и няма възможноста да седна да чета преди да го оправя .
А сега по проблема. Значи инсталирах драйверит,обаче пак не тръгва, излиза ми  "грешка при печатането". В обши линии нищо не се промени преди  ислед като инсталирах с конзолата.
« Последна редакция: Jan 27, 2010, 17:24 от zlatorogi90 »
Активен

tyuio

  • Гост
Re: помощ за новака
« Отговор #40 -: Jan 27, 2010, 17:30 »
Пробвай да го пуснеш като pdf принтер скоро някаде имаше една тема как става. За да видим къде е проблема дали в настройките или...
Активен

zlatorogi90

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: помощ за новака
« Отговор #41 -: Jan 27, 2010, 17:43 »
Пробвах да разпечатам "оригинален" пдф файл пак не става. като цъкна разпечатай и нищо не се случва. освен това да попитам междувремено защо не мога да разархивирам архим .рар правен ом уиндоус?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: помощ за новака
« Отговор #42 -: Jan 27, 2010, 17:43 »
Код:
sudo apt-get install unrar
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tyuio

  • Гост
Re: помощ за новака
« Отговор #43 -: Jan 27, 2010, 17:54 »
Няма да стане просто така иска и още нещо ;)

Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo apt-get install cups-pdf

Активен

zlatorogi90

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: помощ за новака
« Отговор #44 -: Jan 27, 2010, 18:01 »
zlati@zlatorogi90:~$ sudo apt-get install cups-pdf
Четене на списъците с пакети... Готово
Изграждане на дървото със зависимости
Reading state information... Готово
cups-pdf вече е най-новата версия.
The following packages were automatically installed and are no longer required:
  linux-headers-2.6.24-19-generic linux-headers-2.6.24-19
Използвайте "apt-get autoremove", за да ги премахнете!


и пак грешка при печатане като пробвам и док и пдф
Активен