Автор Тема: Мониторинг на устройство зад NAT посредством SNMP  (Прочетена 4981 пъти)

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Здравейте,
Първо не съм сигурен, дали това е раздела в който трябва да бъде тази тема, но не се сещам къде точно трябва да бъде.
И така, следната ситуация. Имам инсталиран observium който извършва мониторинг на устройства във вътрешната ми мрежа, изполвайки SNMP  , както и на няколко устройства извън нея, които имат публичен IP адрес. Имам и едно Raspberry Pi което се намира зад  NAT и което искам да вкл. в мониторинга.
Оказва се обаче, че не мога да получа SNMP отговор от него. Пренасочен е порт 161 (на който уж се провежда SNMP комуникацията), но нещо не се случва както трябва.
Не знам дали въобще е възможно да се случи такъв мониторинг с пренасочване на портове в NAT.

Мисля и вариант за пускане на VPN и да пусна мониторинга през него, но ако може да стане номера без VPN, ще е по-добре.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Каква ОС е инсталиране на Pi-то ? Други портове виждат ли се ?
Активен

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Каква ОС е инсталиране на Pi-то ? Други портове виждат ли се ?
няма проблем с другите услуги, ssh връзката се получава, уеб сървъра работи, видим е от всякъде.
Относно ОС
Distributor ID: Raspbian
Description:    Raspbian GNU/Linux 10 (buster)
Release:        10
Codename:       buster

Мониторвам лаптоп с дебиан 10 който е във вътрешната мрежа и всичко се получава без проблем.
Проблема не е в операционната система на Pi-то. Склонен съм да вярвам, че snmp не успява да сработи при пренасочването.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Пренасочен е порт 161 (на който уж се провежда SNMP комуникацията), но нещо не се случва както трябва.
Кой протокол пренасочваш - трябва да е 161/UDP, а не TCP.
Пробвай да пренасочиш също и 162/UDP
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Пренасочен е порт 161 (на който уж се провежда SNMP комуникацията), но нещо не се случва както трябва.
Кой протокол пренасочваш - трябва да е 161/UDP, а не TCP.
Пробвай да пренасочиш също и 162/UDP
пренасочвам и UDP  и TCP
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
 Според по учени за версия 1 и 2 използвай   vpn.
Активен

А печат ?

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Според по учени за версия 1 и 2 използвай   vpn.

observium поддържа и версия 3, дебиан също :).
Остава варианта да опитам с версия 3, но трябва да прочета как става, че до сега не съм го правил.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Вече мога да докладвам. SNMP v3 работи зад NAT без никакви проблеми.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
как да си спра мрежовата карта през snmp
Настройка на програми
jmut 5 2298 Последна публикация Mar 09, 2005, 11:43
от
Проблем със SNMP
Хардуерни и софтуерни проблеми
kris_p 0 1481 Последна публикация May 05, 2005, 14:26
от kris_p
Snmp
Системни настройки
milena_y_k 0 1605 Последна публикация Jan 31, 2008, 11:36
от milena_y_k
snmp ограничение на трафика
Настройка на програми
b2l 7 2801 Последна публикация May 19, 2009, 19:21
от b2l
Snmp проблем
Системни настройки
mrowcp 0 1514 Последна публикация Jan 18, 2012, 21:32
от mrowcp