Автор Тема: Libre Office не изпълнява старобългарския шрифт.  (Прочетена 3415 пъти)

Combo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Имам Кубунту 14.04.
Инсталирал съм старобългарския шрифт CirillicaOchrid с който да чета старобългарски текстове.
Файловете са с разширение .doc .
Избирам този шрифт в полето за избор на шрифт, но Libre Office Writer не го изпълнява.
Тъй като нямам намерение да редактирам текста, бих искал да ползвам програма само за разглеждане на тези файлове, но досега не съм намерил такава.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Не може да не го изпълнява. Libre Office показва всичко което е unicode без да се интересува на какво е писано вътре. И ако шрифта е  unicode (а такива са всички шрифтове от поне 15-20 години :o) и въпросните документи са правилно unicode кодирани трябва да ги изобрази.

А по мои спомени в unicode стандарта са вмъкнали повечето старобългарски символи. Най-вероятно нещо не е по стандарт или шрифта или документа или и двете.


А вземи да прикачиш тука въпросният шрифт CirillicaOchrid и един документ да видя какъв точно е проблема.
« Последна редакция: Jul 29, 2014, 23:25 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Combo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Предполагам, вече е станало ясно, че аз не разбирам от текстообработващи програми.
Установих, че когато маркирам текста мога да го обърна в шрифт „Кирилица Охрид“,
но моето желание е текста да излиза така при отварянето на документа. Бърниках из настройките, но не можах да се справя.
Ето шрифта и текста:
Благодаря!

Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Предполагам, вече е станало ясно, че аз не разбирам от текстообработващи програми.
Установих, че когато маркирам текста мога да го обърна в шрифт „Кирилица Охрид“,
но моето желание е текста да излиза така при отварянето на документа. Бърниках из настройките, но не можах да се справя.
Ето шрифта и текста:
Благодаря!

Така, в този докумет името на шрифта който се ползва е "Irmologion Ucs", а не е този който си дал. За да ти се отваря документа както трябва, направи едното от 2-те точки по-долу.

1. Да си намериш и инсталираш "Irmologion Ucs" шрифта (аз го намерих тук http://www.fonts2u.com/irmologion-ucs.font )
2. Да маркираш текста и да му зададеш "Кирилица Охрид" който имаш и да запишеш файла. Така при следващо отваряне трябва да се възпроизведе правилно. Макар, че на мен ми се струва по-правлно да ползваш първия метод.

А за да видиш какъв е шрифта, то си го пише в лист сисъка от където се сменя самия шрифт, независимо дали го имаш инсталиран или не.

« Последна редакция: Aug 02, 2014, 16:18 от Stancho_25 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Разгледах шрифтове. И документа и двата шрифта Irmologion Ucs и CirillicaOchrid са тотално сбъркани. Знаците не са там където трябва да бъдат според unicode.
Например: (ят) ѣ които трябва да има номер U+0463 са го пляснали на мястото на  (е оборотное)э U+044D  :o

Подобно е състоянието с всичките други букви. Пляскали са ги кой където намери върху латински, цифри, знаци....


CirillicaOchrid е същата работа. там пък са на съвсем други места. така че двата шрифта Irmologion Ucs и CirillicaOchrid не стига че не са по стандарт ами и не са съвместими един със друг. т.е. документ направен със Irmologion няма да може да се види как изглежда под CirillicaOchrid.

2. Да маркираш текста и да му зададеш "Кирилица Охрид" който имаш и да запишеш файла. Така при следващо отваряне трябва да се възпроизведе правилно.
Няма да стане поради горната причина.

Сега ако искаш да гледаш такъв сгрешен документ единственото спасение е да го гледаш с точно същият сгрешен шрифт под който е правен. Но това не решава въпроса глобално а само го отлага във времето.

PS -----------------------------------------------
Обаче потърсих в нета и намерих истински старославянски правилно кодирани Unicode шрифтове.
TriodPostnaja
и
Dilyana и Garamond Extended от тука http://web.mit.edu/sciric/www/ocs/index.html
(защо ли отркривам такива резултати в MIT ??? ??? ???)
Като последните два шрифта освен, че имат кирилицата имат и вмъкната глаголица. Оказва се в Уникоде са вмъкнали и блок за глаголицата. Как да не ги уважаваш. [_]3

Ако си ги инсталирате тези шрифтове тези страници на википедията ще почнат да показват правилни символи и няма да има празни места (квадратчета)
http://en.wikipedia.org/wiki/Cyrillic_script_in_Unicode
http://en.wikipedia.org/wiki/Glagolitic_%28Unicode_block%29


« Последна редакция: Aug 03, 2014, 17:17 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Combo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Благодаря Ви!
Много ми помогнахте !!!
Активен