Автор Тема: Кракване на TKIP ?  (Прочетена 5214 пъти)

BT

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Кракване на TKIP ?
« -: Jul 12, 2012, 21:31 »
Здравейте, интересува ме дали е възможно кракването на tkip и оттам на паролата ?  :)
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #1 -: Jul 12, 2012, 21:44 »
Мисля, че gat3way ясно го е написал в предната твоя тема:
Цитат
Не помня кога последно съм се вживявал в модератор на тази секция (никога?), обаче това дразни и е крайно време да се направи нещо по въпроса. Темата е заключена.

BT, прочети правилата.

_Няма_ да позволя тук да се промъкват въпроси от сорта на "искам да строша ... кажете ми как".  За такива въпроси отивай в хахорските форуми и питай. От друга страна, въпроси свързани примерно с естеството на deauth атаките или криптографията зад WPA са добре дошли.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

BT

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #2 -: Jul 12, 2012, 21:46 »
От друга страна, въпроси свързани примерно с естеството на deauth атаките или криптографията зад WPA са добре дошли.   

А това видя ли го ?  Именно това ме интересува. Искам да видя слабостите, а не какви зубрашки команди да пиша, за да хакна блабла
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #3 -: Jul 12, 2012, 22:15 »
Здравейте, интересува ме дали е възможно кракването на tkip и оттам на паролата ?  :)

От друга страна, въпроси свързани примерно с естеството на deauth атаките или криптографията зад WPA са добре дошли.   

Правиш ли разлика между въпроса си и какво е казал gat3way? Ти не питаш как е написан TKIP, ти питаш възможно ли е кракването (ама че си глупава...)...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

BT

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #4 -: Jul 12, 2012, 22:22 »
Ти пъккак ми прецени пола ?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #5 -: Jul 12, 2012, 22:39 »
Айде да се уточним какво се има предвид "кракване на TKIP"? Кое точно на TKIP ще кракваш?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

BT

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #6 -: Jul 12, 2012, 22:47 »
Ами четох за някакъв инструмент tkiptun-ng . Интересува какъв е криптиращия аугоритъм на tkip-a
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #7 -: Jul 12, 2012, 22:53 »
TKIP ползва различни криптографски алгоритми, за различни цели. Специално симетричната криптография използва поточен шифър, наречен RC4.

tkiptun-ng няма нищо общо с кракване на ключове, пароли и т.н.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #8 -: Jul 13, 2012, 00:54 »
Гейт, абе и аз отдавна се каня да питам тук и все щото не ми е належащо и отлагам, та има ли някое от тия криптирания дето още не могат да го съборят тези с БакТрак-овете и други подобни дистрибуции!?

Не ме интересува как става, а кое да ползвам за максимална трудност или ако още не са се научили, че имам един приятел дето всички рутери в неговата маала ги е оходил с разни далекобойни антени!?
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #9 -: Jul 13, 2012, 00:56 »
Здравейте, интересува ме дали е възможно кракването на tkip и оттам на паролата ?  :)
Общият отговор е ДА може. Въпроса е дали е възможно в реално - обозримо време да се извърши атаката.
Има алгоритъм който значително скъсява времето, но основно зависи от големината и сложността на използваната парола..
Погледни обясненията на Gat3way (най-добрият е в тези алгоритми) във форума и на неговата страница.
Подобни атаки с успех съм провел на собствената ми скайп парола с брутална атака. Отне 2 седмици и около 25 компютръра с разпределени задачи за смятане.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #10 -: Jul 13, 2012, 09:35 »
Ето едно актуално криптиране http://nacl.cr.yp.to/
Жалко че още няма порт за windows за да започне да се ползва масово.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #11 -: Jul 13, 2012, 15:29 »
Добре, първо TKIP (и CCMP) се занимават само с конфиденциалността и интегритета на данните. Автентикацията не е проблем на тези протоколи. Автентикацията ползва други механизми, най-евтиният и добре познат вариант е WPA-PSK.

Идеята на автентикационните протоколи е да  осигурят на TKIP/CCMP няколко ключа. При WPA-PSK паролата се минава през една относително сложна трансформация, откъдето добиваме pairwise master key (PMK). От него и няколко псевдослучайни стойности се получават сесийните ключове, използване за криптиране и гарантиране на интегритета на фреймовете.

С т.нар "Enterprise mode" нещата са малко по-сложни, защото се използват SSL сертификати за допълнителна автентикация освен паролата, която се проверява срещу някакъв автентикационен (radius/tacacs) сървър. Ако откраднеш лаптоп с инсталирани сертификатите, ще ти трябва паролата. Паролата е податлива на offline атаки ако успееш да изслухтиш трафика между access point-а и radius сървъра (който трафик е cleartext, но паролите не минават в чист вид, а има challenge-response протокол и минават хешове, не пароли). При наличието на тези два фактора (SSL сертификат и парола), разбиването на WPA мрежи с enterprise mode също е възможно.

Password cracking-а се възползва от ниската ентропия на паролите, избирани от хората. В този ред на мисли е безсмислено да разбиваш 128-битовия RC4 ключ ползван от TKIP (104-битов реално, останалите са инициализационни вектори, sequence номера и т.н), след като можеш да атакуваш директно автентикационния механизъм (WPA-PSK). Дори да разбиеш RC4 ключа с който е изпратен един фрейм, има sequence номера и относително сложна схема, по която се прави rekey-ване при всеки следващ фрейм, за съжаление отдавна не съм се интересувал и съм позабравил детайлите около това.

Както и да е, задачата поставена по този начин е прекалено усложнена - трябва от PTK по някакъв начин да стигнеш до PMK и от PMK по някакъв начин да стигнеш до оригиналния passphrase.  Като цяло, задачата е горе-долу като да имаш една заклана крава, смляна на кайма, направенa на кюфтета, изядени и изходени. От изпражненията да докараш кравата в оригиналното си състояние.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на TKIP ?
« Отговор #12 -: Jul 14, 2012, 01:07 »
Гейт, абе и аз отдавна се каня да питам тук и все щото не ми е належащо и отлагам, та има ли някое от тия криптирания дето още не могат да го съборят тези с БакТрак-овете и други подобни дистрибуции!?

Въпросът е доста емпиричен :) Ти нали си имал шивашка фирма, кажи ми какво трябва да се направи, за да не влязат крадци и да те оберат. Backtrack е просто дистрибуция със събрани разни неща вътре, по една случайност познавам част от хората, които я пакетират. Наличието й по никакъв начин не гарантира че ще ти разбият мрежата по-лесно. Има хубави идеи от гледна точка на интеграцията на тези хакерски тулове, които ми допадат, ако трошах разни чужди wifi мрежи обаче, не виждам никаква причина поради която да ползвам backtrack.

Но иначе да - WPA-PSK се чупи, мисля че определено има някакво разминаване между общоприетото схващане за сигурността на WPA-PSK и реалността. Човек, който знае какво прави (може да изслухти успешен handshake, включително използвайки deauth атаки, има на разположение приличен хардуер и е относително навътре с тънкостите с трошенето на пароли), определено може да създаде ядове. От друга страна, колкото и да е странно, защото няма нещо особено сложно в цялата работа, няма много такива хора. Идиотчетата с бектраците, видеоуроците и жалките опити да подкарат въобще pyrit или oclhashcat, нямат особено голям шанс.

По-"advanced" вариантите за автентикация (Enterprise mode) имат разни нюанси, но като цяло изискват повече пари за инфраструктура и хора, които да знаят как да се оперира с нея. Тази е причината и това да се среща предимно в разни по-големи фирми по нашите и не само географски ширини. Като цяло ако нещата са направени като хората, на злите хакери може да им се стъжни доволно живота опитвайки се да счупят мрежата. За жалост също така има и моменти, където ако се издъниш, нещата се осират с порядъци. Примерно ако не се проверява клиентския сертификат. Като казвам нюанси, лошите поради някаква причина ако имат физически достъп и до ethernet мрежата, тогава е доста по-вероятно да успеят да счупят 802.11 мрежата


Цитат
Не ме интересува как става, а кое да ползвам за максимална трудност или ако още не са се научили, че имам един приятел дето всички рутери в неговата маала ги е оходил с разни далекобойни антени!?

Евтиният вариант най-вероятно е просто да ползваш WPA-PSK с по-сложна парола. Тъй като "по-сложна" е доста условно понятие и има много виждания по въпроса, според мен едно изречение от 5-6 думи на шльокавица средно-статистически е относително добра  "парола".

Като цяло идеята да се мап-нат access point-овете в България примерно върху google maps, да има хора, слухтящи handshake-ове и хора, които ги чупят и цялата информация да е обществено-достъпна, много ми допада. За жалост, това е абсолютен анархизъм и много нелегално при това. Нещата щяха да са доста различни ако хората масово просто си оставяха wifi AP-тата незащитени, но тази велика идея някак не е узряла. И вероятно няма никога да се случи, защото е утопична подобно на социализма.
« Последна редакция: Jul 14, 2012, 01:14 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon