Автор Тема: Прегряване на лаптоп  (Прочетена 5560 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #15 -: Sep 14, 2019, 20:50 »
Ето малко снимков материал:
Idle (няма значение максималния клок)
Turbo Off (2.2ghz)
Turbo ON (3.1gbz)
Turbo ON (3.6gbz)
Turbo ON (4.1gbz) (Трудно ги достига понеже започва да тротълва много)

ПП: *в стаята е 26 градуса и кутията с цигари повдига лаптопа :)
« Последна редакция: Sep 14, 2019, 21:17 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #16 -: Sep 16, 2019, 18:29 »
//offtopic
@makeme използваш ли bumblebee за да превключваш между intel-a и nvidia-a, или ползваш само nvidia-та ?
Поздрави
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #17 -: Sep 16, 2019, 20:14 »
Не е офтопик и аз си го мислих. bumblebee го бях пробвал но така се омазаха нещата, че накрая трябваше да преинсталирам. Използвам си нвидията. Ето скрийншот:
https://i.imgur.com/ANdmGhy.png

ПП: Имай предвид, че специално на това kubuntu 18.04 и за ubuntu Mate 18.04 (само тези съм инсталирал), нищо различно от новите драйвери за nvidia не работи. Линукските водят до постоянно забиване. Дори до колкото помня не можеш да изключиш/рестартираш системата от графичните инструменти/менюта.
https://www.youtube.com/watch?v=IVpOyKCNZYw
:)
« Последна редакция: Sep 16, 2019, 20:25 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #18 -: Sep 16, 2019, 20:28 »
Да, винаги има проблем със bumblebee-то. Поне официалният драйвер на nvidia сега има подръжка на prime. За съжаление за смяната на картите трябва да се logout-неш и да се login-еш на ново. Кофти, но поне работи.
Колко време кара лаптопа на батерия когато работи само външната карта ?
« Последна редакция: Sep 16, 2019, 20:43 от dark_elf »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #19 -: Sep 16, 2019, 20:54 »
Много зависи. Ако работиш нормално примерно: 2-3 браузъра с примерно 50-60 таба общо, отворено либре/атом или нещо такова, както и с музика от тубата - час, час и нещо.  Ако нещо рънчи процесора (както е показано по-горе на снимките) - около половин час.
Според мен няма значение чак толкова външната карта. Тя така или иначе не може да се натовари с десктоп работа и за това не гори много ток. Виж обаче процесора е друга бира. Според информацията от сайта на интел
Цитат
Processor Base Frequency 2.20 GHz
Max Turbo Frequency 4.10 GHz
TDP 45 W
процесора изразходва 45w при 2.20 GHz в интелски тестови условия. При 4.1 не ми се мисли.

ПП: Аз лично съм противник на тия пестенета на енергия с превключването на видео мощности. Според мен няма никаква файда и от както го пренесоха и в Windows десктопите се радвам, че intel направиха "F" and "P" процесори.
« Последна редакция: Sep 16, 2019, 21:02 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #20 -: Sep 16, 2019, 21:11 »
И все пак, можеш да направиш тест със intel-a. При мен разликата е 2 часа. Което за лаптоп е прилично количесто.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #21 -: Sep 16, 2019, 22:16 »
И все пак, можеш да направиш тест със intel-a. При мен разликата е 2 часа. Което за лаптоп е прилично количесто.
Благодаря, колега за предложението. Изпробвах го и при теста от горните скриншоти с anno наистина има спад в температурата (~80 градуса държи и тротълва по-малко). Проблемът обаче е,  че игрите разбира се не вървят :) Тропико 3 (доста стара игра) при ~100 fps с nvidiata, отиде на под 20 с интела. Просто няма смисъл от упражнението при положение че съм си взел лаптоп с що годе добра видеокарта.

На батерия рядко карам, но отново благодаря за предложението, понеже сега имам знанието и ако ми се наложи, ще си превключвам.
« Последна редакция: Sep 16, 2019, 22:21 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #22 -: Sep 16, 2019, 22:59 »
И все пак, можеш да направиш тест със intel-a. При мен разликата е 2 часа. Което за лаптоп е прилично количесто.
Благодаря, колега за предложението. Изпробвах го и при теста от горните скриншоти с anno наистина има спад в температурата (~80 градуса държи и тротълва по-малко). Проблемът обаче е,  че игрите разбира се не вървят :) Тропико 3 (доста стара игра) при ~100 fps с nvidiata, отиде на под 20 с интела. Просто няма смисъл от упражнението при положение че съм си взел лаптоп с що годе добра видеокарта.

На батерия рядко карам, но отново благодаря за предложението, понеже сега имам знанието и ако ми се наложи, ще си превключвам.

Исках само да разбера как стоят нещата в новите лаптопи, тъй като моя е стар, но продължава да ми върши работа. Разбира се аз ползвам моя основно за браузване, кодене и гледане на филми. Щом цъкаш игри няма как да минеш със вградената видео карта.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #23 -: Sep 16, 2019, 23:22 »
Общо взето нещата са си все същите. Стария ми лаптоп беше с i5 2ра генерация с вградено видео и youtube вече взе да му дава зор. Отделно този новия направо не мога да повярвам колко добър монитор има (изобщо не съм го гледал като го купувах). Чак като се преместя на настолния (той е с 2 стари монитора 22`) виждам разликата.

Принципно ако стийм не бяха направили протона, щях да си взема просто нов лаптоп с вградено видео. 630ката на интел няма нищо общо с hd 3000 което беше.

Не ме разбирай погрешно - не съм някакъв хардкор геймър. Игрите, които играя (рядко играя) са доста стари, но просто заради wine/proton, имат доста overhead.

Това всичко разбира се под Линукс. 4096bit си взе доста по-добър от моя (подобен, но най-най :) с RTX карта по спомен ) и под Windows  каза някъде по-горе, че няма проблеми.

ПП: а и забравих, screen tearing-а си го има още :)
« Последна редакция: Sep 16, 2019, 23:35 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #24 -: Sep 17, 2019, 05:32 »
Хубав експеримент. Излиза, че всичко, както си и знаем, в днешно време е маркетинг.

https://www.youtube.com/watch?v=6u4ew6IT4Vo

Като му инсталирам и Линукс на моя, ще го тествам и ще кажа, как се държи. По-горе споменах, че държи към седемдесет. При отворени два браузъра, единият с два прозореца, радио от Хрома, един cmder, торент клиент. Браузърите са с много табове, много. Обаче като отворя менаджера на задачите, процесите, които са пуснали браузърите, не са много. Виждам, че Лиско зарежда страниците, като чукна на тях и сигурно затова машината не е крашнала или самият браузър. На единият му прозорец имам отворени 335 таба, на другият 499. Но както казах, страниците май не са заредени. Едва като отида на някой таб и го чукна, зарежда страницата. Хрома виждам сега, по същия начин. Хрома сега го гледам, че има пуснати 15 процеса при 116 таба. Лиско е пуснал 6 процеса. При това състояние на картинката, пускам ТERA, например.

На LoL държеше към 62. Но както казах, като инсталирам Линукс, ще кажа, как се държи тогава.
От RTX-а няма полза в момента, защото малко игри го поддържат, а и не съм достатъчно геймър, че да ровя чак толкова. А и сигурно ще трябва да ги купувам. Доколкото съм запознат, трябва да се дръпнат едни гигабайти готови щуротии към всяка игра, които RTX да използва за "рендване" в реално време. По-забавно ще е да му спретна някоя machine learning или deep learning задачка, че да го тормозя с нещо смислено. Ма за тази работа ми трябва Линукс.

Забелязвам нещо забавно. Понякога, като явно машината се натовари повечко, за три секунди се появява едно съобщение в горния център на играта, което казва, че настройките на графиката временно са променени, за да продължи да си върви нормално.

G-sync е хубаво нещо.
« Последна редакция: Sep 17, 2019, 05:37 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #25 -: Sep 17, 2019, 11:41 »
За мен основна вина имат производителите. Няма как да набуташ супер мощен процесор и да правиш тънки, тихи и хладни лаптопи. Отделно за да стане по-евтин се реже от охлаждането (в повечето случай само с една тръба). Като се сложи и калпавото извеждане на топлият въздух (отново с цел намаляне на крайната цена) резулата е видим. Другият основен проблем, за мен, е кофти power management на linux (за лаптопите става въпрос). Сравнение с windows-кият е направо дърво. Не знам защо така става, но при windows-a винаги дръжи по-ниска температура и автономият на батерията е по-голяма. Колкото до игрите, ами там е ясно работата. Ако искаш да играеш без проблеми - windows.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #26 -: Sep 17, 2019, 14:58 »
Хубав експеримент. Излиза, че всичко, както си и знаем, в днешно време е маркетинг.

https://www.youtube.com/watch?v=6u4ew6IT4Vo

Като му инсталирам и Линукс на моя, ще го тествам и ще кажа, как се държи. По-горе споменах, че държи към седемдесет. При отворени два браузъра, единият с два прозореца, радио от Хрома, един cmder, торент клиент. Браузърите са с много табове, много. Обаче като отворя менаджера на задачите, процесите, които са пуснали браузърите, не са много. Виждам, че Лиско зарежда страниците, като чукна на тях и сигурно затова машината не е крашнала или самият браузър. На единият му прозорец имам отворени 335 таба, на другият 499. Но както казах, страниците май не са заредени. Едва като отида на някой таб и го чукна, зарежда страницата. Хрома виждам сега, по същия начин. Хрома сега го гледам, че има пуснати 15 процеса при 116 таба. Лиско е пуснал 6 процеса. При това състояние на картинката, пускам ТERA, например.

На LoL държеше към 62. Но както казах, като инсталирам Линукс, ще кажа, как се държи тогава.
От RTX-а няма полза в момента, защото малко игри го поддържат, а и не съм достатъчно геймър, че да ровя чак толкова. А и сигурно ще трябва да ги купувам. Доколкото съм запознат, трябва да се дръпнат едни гигабайти готови щуротии към всяка игра, които RTX да използва за "рендване" в реално време. По-забавно ще е да му спретна някоя machine learning или deep learning задачка, че да го тормозя с нещо смислено. Ма за тази работа ми трябва Линукс.

Забелязвам нещо забавно. Понякога, като явно машината се натовари повечко, за три секунди се появява едно съобщение в горния център на играта, което казва, че настройките на графиката временно са променени, за да продължи да си върви нормално.

G-sync е хубаво нещо.
Мдам преди печките бяха АМД, сега са просто всички :) За RTX ако искаш игра (за сега мисля има само 3), си свали Quake 2
https://store.steampowered.com/app/1089130/Quake_II_RTX/
Версията, ако имаш RTX, е безплатна.

@dark_elf , може и да ти е странна моята логика, но аз лаптопите ги имам и използвам само като "преносими компютри" :) . Наблягам на думата преносим. Смисъл само ги местя :D Работа на път не ми се е налагала (не и за повече от 5 мин) и реално батерия не ми трябва. За youtube  и подобни неща, телефоните и таблетите ми вършат по-добра работа. В колата дори не мога да си представя да използвам лаптоп. Аз съм от тия хора, дето просто обичат да горят ток :D

Относно игрите под линукс - казвал съм го и преди: Много се кефя на това което направиха стийм с протона и мога да заявя най-отговорно че вече геймъри може да има и на линукс :) Благодарение на протона, в момента си харесвам някоя игричка, купувам я (ако е платена), инсталирам и натискам play. Към момента не ми се е случвало да не тръгне. Да, има overhead и не можеш много, много да си играеш с графичните опции, но работят. Имай предвид, че тая версия на протон е от няколко месеца (преди това не вървяха повечето игри) и съм изпълнен с надежда че до година, две, нещата ще са още по-добре.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Прегряване на лаптоп
« Отговор #27 -: Sep 17, 2019, 16:45 »
Благодаря. Две игри ми стигат. Няма време за тези неща  :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.