Автор Тема: Въпрос за сървър  (Прочетена 15096 пъти)

mmassad

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Въпрос за сървър
« -: Aug 31, 2012, 00:00 »
Здравейте,
Първо искам да се извиня за некомпетентните  ми въпрос  но вярвам, че всеки от нулата започва и се надявам да ми помогнете за което искрено ви благодаря предварително.
Как трябва да изчисля какъв сървър (машина) трябва да сглобя на която ще се хостват само интернет сайтове и с какъв линукс е препоръчително да е ако на сървъра ще има само apache,mysql и php ? В моя случай кое е най-важното процесора, рама, ланкартата или нещо други и какви модели и параметри ще ме посъветвате да търся ? хардиска смятам, че сам мога да преценя какъв ще е.
Може ли да се измисли някаква примерна формула примерно ако едната страница е 1мб и дневно отчита 100 000 имперси какъв рам,процесор и лан ще ми трябва ?
Ако искам да имам backup машина (втори server) как стават нещата и по параметри трябва ли да е като усновния или е важен само хардиска и как се връзват двете машини ?
Също мисля, че е важен и въпроса с доставчика на интернет и мисля, че в моя случай е по-важна upload скоростта, а не download скоростта нали ? И примерно ако дневно сървъра го посещават по 100 000 уникални потребители каква upload скорост трябва да имам ?
Благодаря ви предварително и се надявам някой да ми помогне и да ми обясни.
Активен

sinan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #1 -: Aug 31, 2012, 03:00 »
По важен в случая е бюджет-а. Слагаш си таван, взимаш машина, пускаш и гледаш ако се гъне значи трябва още, ако работи значи е ок.

За софтуера става всичко като почнем от чис Debian и т.н.

На тераса не препоръчвам да се слага, защото като завали дъжд задуха вятър и се напълни с песък ще си замине.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #2 -: Aug 31, 2012, 09:55 »
100 000 уникални ? Бре, това е сериозна работа. Хубав ъплоуд ти трябва за web сървъра. И сериозна машина разбира се, не някоя кочина. А знания колко ти трябват, там нямам думи. Тепърва започваш да пускаш нови теми. Успехи пожелавам.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #3 -: Aug 31, 2012, 10:06 »
Както каза и колегата – водещо е бюджетът. Просто потърси за дадените пари къде ще получиш най-мощната машина. можеш да започнеш от http://www.persy.com/ и http://www.adsysgroup.com/ — общо взето основните в тая ниша. Нашите, например, ги купуваме от http://hardwarebg.com/, въпрос на намиране и договаряне. Ако бюджетът не ти е голям можеш и някое желязо настаро да си вземеш — има доста прилични на почти смешни цени.
тъй като се канеш и база да пускаш, то гледай някои бързички дискове и (по-бюджетно е WD RE4) и смислен хардуерен RAID контролер. Всъщност ползваме SSD дискове за базите и WD RE4 за основната система. Паметта е колкото повече — толкова повече (ние слагаме 48GB, например, но и 16GB не е за изхвърляне — зависи от натоварнавето). Относно процесорите — ползваме изключително Intel XEON, всички тестове с AMD (включително с хилядиядрените булдозери) не ни впечатлиха особено (да не кажа изобщо), поне за нещата които ползваме (apache, mysql).
Иначе за дистрибуцията… ех, тук океанът е безбрежен. Просто си избери някоя и си тествай (не е задължително на сървър) и ако не ти изнася — пробвай друга и т.н. докато нещата не си дойдат на място. Аз клятя 75 машини на openSUSE.

успехи и пиши тук каква си я свършил   ;D
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #4 -: Aug 31, 2012, 10:22 »
Макар че ще ни стане безинтересно, аз бих ти предложил да пробваш нечий хостинг като за начало.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

edmon

  • Гост
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #5 -: Aug 31, 2012, 15:04 »
100 000 уникални импресии разделени на 12 часа(43200 сек.) примерно прави  3 импресии в секунда... тва аджеба мое всеки комп за 500 кинта да го прави!:))))
но понеже ще са имаш пикове(10-15 импресии в секунда) към 6 и 8 часа, значи ти трябва процесор и дъно за към илядо лефа!
А най-лесно проблема се решава по майкрософтски  като ограничаваш броя на връзките до 10 в секунда и така няма да си претоварваш сървъра, а от 11 до 15 потребител ще изчакат малко!:)))
« Последна редакция: Aug 31, 2012, 15:07 от edmon »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #6 -: Aug 31, 2012, 15:06 »
Проблема е ако решат да влязат за един час по 10 000 бр/с. Тогава ще му дойде нанагорно.
Активен

danaildr

  • Гост
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #7 -: Aug 31, 2012, 17:53 »
аз моя сайт го хоствах на собствена машина но накрая се отказах, сега ти казвам и защо, плащах по 120лв за интернет годишно (като служител на ISP доставчик ползвам отстъпка и за 50 мегабита данлоуд и ъплоуд плащах 10лв. на месец) отделно не можех да подсигуря 100% ъптайм (да е свято името на EVN) като сложим и цената на електричеството и почистването (+ няколко спирания на нета, за кратко да но неприятно). От друга страна хостинга  който ме устройва на 100% е 57лв годишно ....
Да пак си имам машинка у дома, но тя се ползва вече, само и единствено за тестове и нищо повече. И сега разходите по подръжката на сайта ми са на половина и е със 100% ъптайм.
Иначе ако имаш стабилен нет, UPS и бекъп захранване (и за всичко това плаща някой друг) взимаш първия сървър който ти хареса от пърси, качваш му един чист дебиан, убунту-сървър, центОС или опенСусе и почваш да търкаляш нещата както ти се иска
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #8 -: Aug 31, 2012, 18:24 »
Морбит, тия дискове не трябва ли да са на обратно? Или Вие в тоя Мъсял имате изключително четене, много рядко писане и почти никакво триене?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

edmon

  • Гост
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #9 -: Sep 01, 2012, 10:30 »
Проблема е ако решат да влязат за един час по 10 000 бр/с. Тогава ще му дойде нанагорно.
С такъв сайт най-добре да си наеме някой дето да знае какъв сървър ще трябва!! :)))
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #10 -: Sep 01, 2012, 10:45 »
100 K импресии на ден си е подобаващо процесорно време. Мисля си, че ще трябва да плати доста над 57 лв. годишно за хостинг. Особено ако не си е оптимизирал сайта и се нуждае от повечко изчислителна мощ.
Активен

danaildr

  • Гост
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #11 -: Sep 01, 2012, 19:44 »
100 K импресии на ден си е подобаващо процесорно време. Мисля си, че ще трябва да плати доста над 57 лв. годишно за хостинг. Особено ако не си е оптимизирал сайта и се нуждае от повечко изчислителна мощ.
ами ... да така е, но винаги може да минеш на по-висок хостинг план, че даже и на VPS, пак излиза по-евтино, щото за 100к импресии на ден ще му трябва интернет за повече от 20лв на месец. А ако сложиш по 50кинта за интернет са ти 600 на година .... икономически не е изгодно, освен ако тоя сървър не е на някое място където така или иначе се плаща добър интернет достъп, а не се ползва пълноценно. После, не забравай проблемите с енергоснабдяването, това със спирането на тока става все по-често ( нали трябва да оправдаят следващото поскъпване). Нещата са комплексни и трябва да се започне най-напред от бюджета който е отделен за цялото начинание ... не само за машината. После да се прецени дали е изгодно да се купува машина или не
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #12 -: Sep 02, 2012, 01:23 »
Абе на мен ми изглежда, че тези 100к импресии са цел, но дали ще бъде постигната е друг въпрос!
По разумното е да се мисли как да се постигнат, от колкото какъв хардуер да купува.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #13 -: Sep 02, 2012, 01:49 »
Още от задаването на въпроса не разбра ли, че по-скоро ще станеш звезда на рекендрола, отколкото той в следващите три живота да постигне сто кила уникални посещения.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #14 -: Sep 04, 2012, 15:18 »
Морбит, тия дискове не трябва ли да са на обратно? Или Вие в тоя Мъсял имате изключително четене, много рядко писане и почти никакво триене?
аааа, и писане и четене си има по множко (става дума за империя онлайн). вечерно време имаме машини и с над 30к заявки в секунда. дисковете са интел 510 (на по-старите машини) и 520 (на по-новите) 128ГБ. разликата в производителността между търкалящи се дискове и SSD е повече от драматична.   ::)
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276