Автор Тема: Линукс-а ми скапвал системата на интернет доставчика ?  (Прочетена 4041 пъти)

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Ако имаш суич компютрите трябва да имат различни IP адреси. Ако имаш рутер - пак трябва да са различни.

Суичът може да е свързан само с компютри от една и съща мрежа. Т.е. може да свързва само компютрите в твоята мрежа, но не може да свърже твоята мрежа с мрежата на доставчика на Интернет (не е предвиден за тази цел). Ако ползваш суич трябва на единия от двата компютъра да сложиш две мрежови карти и във втората мрежова карта да вкараш кабела, който идва от доставчика на Интернет (и да настроиш компютъра като рутер). Това обезсмисля ползването на суич, защото компютрите са само два и може просто да свържеш двата компютъра с мрежов кабел (кабелът ще е кръстосан). Суич се слага ако имаш повече от два компютъра.

Цитат
outers for home networks (often called broadband routers) also can join multiple networks. These routers are designed specifically to join the home (LAN) to the Internet (WAN) for the purpose of Internet connection sharing. In contrast, neither hubs nor switches are capable of joining multiple networks or sharing an Internet connection. A home network with only hubs and switches must designate one computer as the gateway to the Internet, and that device must possess two network adapters for sharing, one for the home LAN and one for the Internet WAN. With a router, all home computers connect to the router equally, and it performs the equivalent gateway functions.

Източник: http://compnetworking.about.com/od/homenetworkhardware/f/routervsswitch.htm

Още: http://www.webopedia.com/DidYouKnow/Hardware_Software/2006/router_switch_hub.asp

Изобщо не се колебай дали да сложиш рутер вместо суича. Ще ти трябва рутер независимо кой ти е доставчика на Интернет (алтернативен вариант е да си плащаш за Интернет двойно - така ще идват два кабела от доставчика на Интернет, обаче това няма да е изгодно). Защото компютрите трябва да имат различен IP адрес.

Може да ползваш за рутер единия от компютрите, но тогава ще ти спира достъпа до Интернет когато изключиш компютъра "рутер" (той ще има две мрежови карти като втората ще бъде свързана с доставчика на Интернет, а първата ще е свързана чрез кръстосан кабел с мрежовата карта на втория компютър).
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Обаче Antes не казва нищо повече, само една Mandriva е споменал и толкова. PPPoE ли му е връзката, чист LAN ли е със сетване на MAC-а, друго ли, само може да гадаем. Явно наистина не е много навътре, както спомена той.

Antes вече спомена, че е на DSL (предполагам ADSL) връзка. Значи топологията на мрежата му би трябвало да бъде два компютъра --> комутатор --> кабелен модем --> забравяте да споменавате повече за два IP и два MAC адреса :)

Аз бих погледнал (1) какво е състоянието на кабелния модем и (2) евентуално да направя преглед на машината -- макар и Linux, ако не е конфигурирана както си трябва, може да е имал нежелано посещение :)
Активен

the lamer's team honourable member

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
@ddantgwyn

Ама къде го е споменал това за DSL-а мойто дете ? Аз ли съм сляп, или ти виждаш нещо, което ми убягва ? Сега пак прегледах наново неговите постинги, и отново никъде не виждам DSL споменато.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

danaildr

  • Гост
Казва кабелен интернет.  Предполагам е с модем. Хубаво е да си сложи рутер, по-малко ядове ще има после. А колкото до доставчика ..... май тук в бг много са те разглезили доставчиците и сега ти е терсене.
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
"Кабелен" може да значи, че има кабел, който влиза в мрежовата карта.

Коаксиални кабели за кабелна телевизия още ли се ползват?
Активен

danaildr

  • Гост
"Кабелен" може да значи, че има кабел, който влиза в мрежовата карта.

Коаксиални кабели за кабелна телевизия още ли се ползват?
Даже дават възможност за пренос на данни със скорости близки до т.нар. МАН мрежи (теоретично 400Mbps download). 
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
@ddantgwyn

Ама къде го е споменал това за DSL-а мойто дете ? Аз ли съм сляп, или ти виждаш нещо, което ми убягва ? Сега пак прегледах наново неговите постинги, и отново никъде не виждам DSL споменато.

прав си -- DSL не е споменато изрично, но съм останал с впечатлението, че той не е в българия и от там асоциацията ми „кабелен интернет --> ADSL“.

съжалявам за недоразумението :-[

и зарежи това с детето, да не се окаже, че мога да ти бъда баща :P
Активен

the lamer's team honourable member

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
//off

и зарежи това с детето, да не се окаже, че мога да ти бъда баща :P

Хахахаха - едва ли :D :D :D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
//off

и зарежи това с детето, да не се окаже, че мога да ти бъда баща :P

Хахахаха - едва ли :D :D :D

вярно -- едва ли :)

излиза, че сме почти набори с него :)

наздраве, наборе  [_]3
Активен

the lamer's team honourable member

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Жив и здрав колега, ама пиши ги тез години де. Погледнах аз веднага в профила, ама нямаше нищо и си викам - ще е някой вчерашен юнак. И наистина 2-3 пъти наново препрочетох постовете му и пак гледам, никъде не е казал за някакъв МОДЕМ или за DSL линия. Само КАБЕЛЕН интернет. И затуй се учудих много, абе тоз човек къде аджеба видя DSL ?
Ами то може и чист LAN да е това. Отделно, че го подпитахме за топологията, туй-онуй, ама пак нищо конкретно. Само дето твърдеше за еднаквото IP едновременно и на двете машини. Дето и туй не ми се вярва западняците да са го направили.
Прощавай, ако съм те засегнал.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Жив и здрав колега, ама пиши ги тез години де. Погледнах аз веднага в профила, ама нямаше нищо и си викам - ще е някой вчерашен юнак. И наистина 2-3 пъти наново препрочетох постовете му и пак гледам, никъде не е казал за някакъв МОДЕМ или за DSL линия. Само КАБЕЛЕН интернет. И затуй се учудих много, абе тоз човек къде аджеба видя DSL ?
Ами то може и чист LAN да е това. Отделно, че го подпитахме за топологията, туй-онуй, ама пак нищо конкретно. Само дето твърдеше за еднаквото IP едновременно и на двете машини. Дето и туй не ми се вярва западняците да са го направили.
Прощавай, ако съм те засегнал.

еее, как ще ги напиша -- нали врагът само това дебне :)
имам още няколко месеца да навърша 46 ;)

а не ми се вярва западняците да са дошли на нашия акъл и да са започнали да предлагат достъп до Internet през LAN. затова направих и връзката с ADSL. ама като гледам, човекът не рачи да се обади повече, затова ще остане този въпрос открит :)

и спокойно -- не си ме засегнал с нищо. то и аз не бях погледнал в профила ти и реших, че с backtolife сте набори, а на него определено може да му бъдем родители :D

хм, да вземем да го осиновим, а ;)
Активен

the lamer's team honourable member

antes

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Хора,абе не ми се карайте :) Първо съм тя,не той.Интернета беше ДСЛ.Искаха да ми продадат рутер и като им отказах ,ми казаха-ами имаш вирус.нито знам  каква им е мрежата нито нищо.Звъних им хиляда пъти и доникъде.Идва техник вкъщи прегледа връзките ,смени няква карта отвънка и пак същата история.Уморих се и сега съм с нов доставчик.
Активен

antes

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Забравих да кажа-сега сме с модем-безжичен и жичен-комбиниран.ползваме 3 компютъра.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Никой не се кара. Всички си мислехме, че е колега, а то излезе дама. Хубавото е, че сте се оправили. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Хора,абе не ми се карайте :) Първо съм тя,не той.Интернета беше ДСЛ.Искаха да ми продадат рутер и като им отказах ,ми казаха-ами имаш вирус.нито знам  каква им е мрежата нито нищо.Звъних им хиляда пъти и доникъде.Идва техник вкъщи прегледа връзките ,смени няква карта отвънка и пак същата история.Уморих се и сега съм с нов доставчик.

Я кажи кои са ти доставчиците? И бившите и сегащните.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше