Автор Тема: Линукс-а ми скапвал системата на интернет доставчика ?  (Прочетена 4045 пъти)

antes

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
От няколко месеца имам проблем с интернет доставчика-не мога да отворя нищо,а те ми твърдяха че рутера ми бил изгорял.Аз нямам рутер,ползваме суич от 2 год. и никакъв проблем.После ми казаха (и дадоха срок) да си купя рутер,защото защото връзката се разпадала по някаква причина и моята машина им атакувала системата и се налага да ме излкючват.Това се започна откакто си инсталирах Мандрива.нямах такива проблеми с Уиндоус.Не ми се връща пак на Уиндоус,дайте някакви идеи-от какво може да е-сканирахме и двата компютъра за вируси-няма.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Я ги питай какво по-точно им атакуваш? После напиши топологията на мрежата ти, е не ми е ясно тоя switch за какво го ползваш.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

antes

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Казаха ми че вирус им атакувал системата.Не мога да говоря директно с-IT-то,и да разбера какво точно,понеже винаги говориш с лелките от офиса и те само предават каквото са им казали.(Не живея в БГ.)Ако купя рутер ще се оправят ли нещата?Суича го ползвам за два компютъра-на кабелен интернет сме.Не мога да разбра какво е различно сега и защо ми правят проблеми. Те ли не разбират или аз ? :)
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Възможно е ако суича е дефектен, в един момент да почне да бълва пакети и това да смущава мрежата на доставчика ти. Но това може да се види по индикацията. Интересен е друг момент - повечето доставчици дават само по един адрес и това прави ползването на суич директно към мрежата на доставчика странно.
Активен

antes

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Ако е това-веднага купувам рутер :) и даже ще им се извиня.ама защо не беше проблем с два уиндоус-ки компютъра не мога да разбера.пак си ползваха едно IP.Но и не ми обясняват-само ми дават ултиматуми.Тъй или иначе ги сменям-обяснявам на новия доставчик и каквото излезе...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ако ЛЕЛКИТЕ ОТ ОФИСА дават съпорт на юзерите си, по-добре смени доставчика ако можеш. Е то такава изпаднала работа - направо не е за вярване.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

antes

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Не е за вярване ,ама факт...В България поне ще ида до офиса и ще настоявам да ми обърнат внимание,а тук главния им офис може да е в друг щат ,а може  и да е в Индия...То по гласа по телефона не можеш ги разбра-ако им говориш с акцент-и тя акцент вади,ако не-говори нормално,бритиш-веднага обръща...Евала им за гимнастиката...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Antes, наясно ли си каква е топологията на мрежата ? Backtolife те попита, ама ти не каза нищо. И другото, ти сигурен ли си, че сте ползвали ЕДНОВРЕМЕННО ЕДНО И СЪЩО IP, В ЕДНА И СЪЩА МРЕЖА, на двете машини ? Че това хич не ми се вярва да е истина.
Както и твърдението, че рутер-кутийка ще спре мнимия ти вирус. Ако има някаква атака от теб -> навън, то пакетите ще си минават по вода и през рутера ти. И с рутер, и без рутер - същата баница. Нещо друго се случва, ама само можем да гадаем. Трябва да намериш начин да говориш с човека, администриращ мрежата ви.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

antes

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Не съм наясно с топологията,затова и не писах нищо,защото не зная.относно IP-то-когато започнаха проблемите,пц ми констатираше че има връзка,ама нямаше ай пи адрес и няма движение на пакети.Като поискаш да обновиш-пише свържете се с админа.не зная какво правиха и като настроиха порта отново ,на двете машини показваше едно и също ай пи,но имах интернет връзка. Не зная как е възможно,не съм специалист,аз чета какво ми казва машината.След 2 дни пак няма връзка,пак обаждане и ми казват че са ме изключили,тоя път защото съм им атакувала системата.казват ми проври за вируси-проверявам -няма.Антивирусна AVG .Също ми направи впечатление,че линукската ми машина регистрира работата им по порта като атака-съобщи че има атака от еди кой си,ама аз я разреших,щото познах доставчика-сканираха ме.не зная кое е възможно и кое ,не това е което ми се случи и като не ми обясняват само мога да гадая.Сега ползвам само уиндоуския компютър.
Активен

vitamin4o1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Дали е възможно доставчика да са въвели еднакви мак адреси и еднакви ип адреси на 2-та компютъра за да сработи ..... Звучи някак логично де ... до един и същ ип и мак адрес всички пакети ще стигат, тези които не са за правилното място, на софтуера (уин / лин) ще му стане ясно може би ...
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Имах подобен проблем с PPPoE връзка. Не си спомням версията на pppoe която ползвах но имаше някакъв бъг и след като се свържеше продължаваше да прави опити за връзка и ми звъняха от ISP-то. Реших си проблема с ъпдейт на системата :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Как така ще имаш един и същи IP address и един и същи MAC address и ще имаш интернет на двата компютъра?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Обаче Antes не казва нищо повече, само една Mandriva е споменал и толкова. PPPoE ли му е връзката, чист LAN ли е със сетване на MAC-а, друго ли, само може да гадаем. Явно наистина не е много навътре, както спомена той.
Но на мен ми е интересно това, дето искат да си купи и монтира рутер. Какво ще помогне той в конкретната ситуация - това ме гложди.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Но на мен ми е интересно това, дето искат да си купи и монтира рутер. Какво ще помогне той в конкретната ситуация - това ме гложди.

Мен пък за пореден път ме гложди това кой дава идеите, че ако искаш интернет на два компютъра трябва да си сложиш switch? Всъщност няма значение какъв му е интернета и как идва - да си вземе един рутер, да го настрои и след рутера да си пусне 2 кабела (или по wireless-a) до двата компютъра и готово. Ще си има нет и на двата компютъра, а ако рутера му е от "по-умните" може да си забрани това което кара доставчика му да му спира интернета.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

edmon

  • Гост
Нормално е лелките да отговарят... то бива един път два пъти, ама всеки ден има някой умньо който идва и ти губи времето с обяснения как трябва да му управиш интернета!
Нека се обясняват на лелките и без това се разбират с тях най-добре!
:)
Може да имаш еднакви ИП и МАК на два компа и ще работи...може да има малко проблеми ама ще работи! :)
А проблема най-вероятно е съвпадение по време на прецакан суич и инсталирания Линукс!:)
Активен