Автор Тема: Проблем с Линукс Минт 15 Мате при повторно включване на компютъра  (Прочетена 14528 пъти)

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Добър вечер. Това е системната информация:
AMD Sempron(tm) Processor 3200+ 1.80 GHz, 960 MB of RAM Physical Address Extesion
Ето подробно обяснение за обстоятелствата, при които възникна проблема.
 Сутринта си инсталирах Линукс Минт 15 Мате като втора ОС. Първата е Windows XP Professional Version 2002 SP3. Тъй като инсталацията на Линукс беше за проба зададох да използва 5 GB от дял D на твърдия диск, с който така или иначе вече имах един проблем, който изисква форматиране за да се разреши с идеята, че както бях чел в една статия форматирането така или иначе ще изтрие линукс от компютъра и ще мога да я инсталирам наново задавайки и максималния възможен капацитет, ако ми хареса естествено. Разгледах я за около 30на минути и бях очарован. Престъпих към форматирането и след завършването рестартирах компютъра за да извърша проверка на диска с уина дали всичко е наред. Оказа се че получих следното:
Windows XP Professional
Linux Mint
Естествено реших да избера линукс за да видя може ли да го премахна и изпробвах възможните команди, които ми показа при натискане на бутон TAB но никоя не даде резултат. След това опитах чрез възстановяване на системата отново без успех поради невъзможност да завърши възстановяването по някаква причина. При това положение започнах да ровя из гугъл да търся решение на проблема но не видях такова за конкретно тази дистрибуция, а не ми се дават пак 25 лв няма 6 месеца от последното преинсталиране на уин ако пробвам с решение на проблема за подобна дистрибуция.
 На кратко искам да премахна наработещата Линукс и да си инсталирам друга Линукс ОС. Предварително благодаря на всички, които пожелаят да ми помогнат.
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Един уточняващ въпрос: Как точно инсталира Linux-a, през самия Windows чрез .ехе файл или си го инсталирал от CD?
Активен

malin

  • Гост
Пари за преинсталация = .exe
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Няма да дава пари този път :)
И определено ако е инсталирал Linux-a през Windows ще може безболезнено да го uninstall-ира   ^-^
Не знам дали го разбрах правилно, но явно не му е тръгнал Linux-a и иска да върне старото положение. От обяснението му не стана ясно дали е заредил Windows-a успешно след инсталация  ???
« Последна редакция: Sep 13, 2013, 23:02 от !ntel »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Ако вече си инсталирал Линукс дистрибуция, просто запиши един образ на 64 битова Lubuntu 12.04, стартирай я първо от Live CD и след това я инсталирай. По време на инсталацията трябва да избереш опция "Инсталиране на мястото на съществуваща линукс система". Имай предвид, че дяла с Линукс трябва да е най- малко 5 ГБ, а най- добре е да си оставил около 20 ГБ.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Уиндоуса работи без проблем като изключим, че ми яде половината ресурси за да работи. Линукса е от iso файл и го свалих, и инсталирах директно на харда. Първоначално линукса си работеше и след като рестартирах компютъра се сбози.
Не намерих как да я деинсталирам и пробвах с форматиране на дяла да я изтрия изцяло(бях го видял като предложение за една подобна дистрибуция), но пак си остана при стартиране да извежда запитване с коя ОС да стартира. Ето това искам да разбера как да оправя. Всъщност даже не разбирам защо ми дава запитване при положение, че сега целия дял е свободен.
п.п. Утре ще пробвам съвета ти cybercop и ще пиша как е минало.
/off topic Съжалявам че не бях достатъчно конкретен в 1я си пост. Мой близък е на смъртно легло и ми е трудно да си събера мислите да не казвам невъзможно.
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Значи до колкото разбирам ти искаш да махнеш Linux-a от списъка с избор на Операционна Система за зареждане.

Ако желаеш може да махнеш много лесно допълнителния запис за Linux-a от това меню за избор на Операционна Система (така се нарича това меню на черен екран, където са изредени операционните системи, които може да заредиш).

Това става чрез внимателна редакция на файла boot.ini.
Това което трябва да направиш е да махнеш реда, на който е Линукс-а.

Този файл се намира на C диска ти и оказва, как ще изглежда списъка с Операционни Системи, които ще се покажат в менюто.
Файла е скрит, затова може и да не го видиш, но може да го отвориш с Notepad, като дадеш от менюто File > Open и след това въведеш в полето File name следното нещо: C:\boot.ini
Но ако се опиташ да промениш този файл, windows първоначално няма да ти разреши, но ако искаш да направиш това, ще ти обясня как да го направиш :)

Ако може да ни копираш съдържанието на този файл тук в темата, ще е добре.
« Последна редакция: Sep 14, 2013, 00:40 от !ntel »
Активен

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Точно това искам да направя. Ето копие на информацията във файла:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptOut
C:\wubildr.mbr = "Linux Mint"
Разбирам от компютри, все пак уча автоматика в университета, но човек се учи докато е жив а и там едва ли не искат да ни накарат да мислим като коне с капаци, и да знаем само автоматиката без да имаме практически знания как да си оправим компютрите ако нещо се обърка. Така че ще се радвам на обяснение как да редактирам файла и по-късно ще си инсталирам Линукс Лубунту.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Това WUBI в реда ми прилича на инсталатора на linux - дистрибуции под windows. Това не е реална инсталация. Инсталирал си Линукс, като програма за Windows и трябва просто да я деинсталираш. Това, което ти писах в предишният пост се отнася за истинска инсталация.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Да, името на файла беше Mint4Win само, че заради форматирането явно, поне не се сещам за друга причина, деинсталатора на уиндоуса счита, че програмата е деинсталирана и просто я махна от списъка. Ако не греша остава само да оправя boot.ini файла стига някой да ми обясни какво точно да направя. Имам администраторски права за уина ако са нужни.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Би трябвало да махнеш последният ред - C:\wubildr.mbr = "Linux Mint", но нека друг колега, който работи с Windows да ти каже, дали е така. Аз не съм работил от доста години и не съм много в час.
Ако решиш отново да ползваш Линукс - отдели си един дял от 10-20 ГБ от диска и направи истинска инсталация. Пусни пост преди това, за да ти кажа, какво точно да правиш.
« Последна редакция: Sep 14, 2013, 10:50 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

liubo1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
    • Профил
Ще използвам темата за да попитам и аз нещо.С уиндоус 8 съм и линукс МИНТ15 обаче такъв boot.ini не намирам нямаго hidden.Инсталацията на линукса е реална демек на харда всичко както си трябва и ако форматирам дяла с линукса няма да може да ми буутва уиндоуса така ли?Нямам диск с уин-на обаче имам флашка за оправяне на 8цата нещо като рекавъри предполагам.Нея дали мога да я използвам за поправяне на буут лоадера на уиндоуса?
Дано автора на темата няма нищо против че си задавам въпроса тук, преди бях пуснал тема за същото нещо.
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Точно това искам да направя. Ето копие на информацията във файла:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptOut
C:\wubildr.mbr = "Linux Mint"
Разбирам от компютри, все пак уча автоматика в университета, но човек се учи докато е жив а и там едва ли не искат да ни накарат да мислим като коне с капаци, и да знаем само автоматиката без да имаме практически знания как да си оправим компютрите ако нещо се обърка. Така че ще се радвам на обяснение как да редактирам файла и по-късно ще си инсталирам Линукс Лубунту.

Аз така и предполагах отначало, че си с WUBI инсталатора за Windows. Следователно трябва да имаш опция за uninstall в Control Panel > Add/Remove Programs.
Влез в Windows-a и провери дали няма ето такава опция за uninstall:


На снимката пише Ubuntu, но при теб трябва да е нещо от сорта на Mint или Linux. И му дай опцията Remove. Този начин е по-добър и ще изчисти коректно цялата инсталация на Mint-a. :)
Не че с изтриването на реда в файла boot.ini, не би станало, но все пак :)

С уиндоус 8 съм и линукс МИНТ15 обаче такъв boot.ini не намирам нямаго hidden.Инсталацията на линукса е реална демек на харда всичко както си трябва и ако форматирам дяла с линукса няма да може да ми буутва уиндоуса така ли?...

Зависи кое как си инсталирал. Кой от следните два екрана ти се появява първо - черен/зелен или син:

Нещо подобно на тази картинка. Ако първо ти зарежда синьото меню значи не би трябвало да имаш проблем с изтриването на Linux-a и няма да ти повреди зареждането на Windows-a. Ако не е така, тогава трябва да се направят няколко неща :)
Но все пак и ти провери в контролния панел на Windows 8, дали няма опция за uninstall на Mint-a. Ако и ти си инсталирал Mint-a през Windows-a, значи би следвало и ти да имаш тази опция за uninstall.

PS: Всички по-нови Windows-и от Windows XP , нямат подобен файл, защото при тях вече има нов начин за организиране на стартирането на компютъра. Затова няма да намериш подобен файл, но пък има друг начин да се премахне :)
« Последна редакция: Sep 14, 2013, 13:25 от !ntel »
Активен

malin

  • Гост
Инсталацията на линукса е реална демек на харда всичко както си трябва и ако форматирам дяла с линукса няма да може да ми буутва уиндоуса така ли?Нямам диск с уин-на обаче имам флашка за оправяне на 8цата нещо като рекавъри предполагам.Нея дали мога да я използвам за поправяне на буут лоадера на уиндоуса?
Ще стане ако знаеш как или пак да ползваш live Линукс (http://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/).
Активен

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Липсва в деинсталатора, както споменах по-рано. C boot.ini файла имам малък проблем. Отварям го, изтривам реда обаче не ми дава да запаметя промяната. До колкото схванах от съобщението за грешка, точното местоположение на файла не е указано и затова не може да запази промяната. Някой знае ли къде точно се намира файла, за да си реша проблема?
Активен