Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11   Надолу

Автор Тема: Valve разработва своята Steam платформа за Linux  (Прочетена 45381 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
Точно за това съм на мнение, че GPL ограбва разработчиците: от къде на къде ще имам право да взема софтуер, писан от някой друг, да го модна леко, и да правя пари от него продавайки го, пък било то и в комплект с изходният код?

Можеш да го правиш и с GPL, както и с някой наистина свободен лиценз като BSD или MIT. Разликата е че в случая с GPL, ако продаваш софтуера си задължен да предоставиш и сорс кода при поискване. Което автоматично означава че усилията ти са напразни, защото цялата хватка поставя наравно усилията да билднеш нещо от сорс с написването на сорса, при положение че съвсем очевидно второто е с порядъци по-сложно. Иначе не виждам никакъв проблем с това. Ти когато пишеш нещо сам си вземаш решение как да го лицензираш и щом си решил да е с отворен код, значи си пренебрегнал евентуалната печалба. В конкретната ситуация, аз не виждам проблем някой да хване нещо, да го модифицира и продава. Ако някой го купи, при положение че има напълно безплатна и отворена версия, значи този, който го е модифицирал си е заслужил парите. Така пазарът съвсем естествено регулира нещата, за разлика от случая с GPL, където комунизмът е силно застъпен.

Цитат
Когато ползваш ГПЛ код в твой проект и той трябва да бъде ГПЛ лицензиран. Нама проблем да правиш комерсиален който да върви на Линукс, но трябва всичко в него сам да си го разработиш и напишеш, а всеки гпл проект, ползва пакети които са от други гпл проекти.

Не е задължително, можеш спокойно да се линкваш към LGPL библиотеки и да викаш външни GPL програми. В този случай не си задължен да даваш никакъв сорс.

Цитат
Да, но имаш право да го ПРОДАВАШ!
Нали се сещаш, взимам GIMP примерно, махам G-то от името, правя го IMP, добавям 1-2 глупави функции, и продавам. По този начин аз крада от труда на другите разработчици. Ще ти дам кода, няма проблеми...

Крадеш най-вече от евентуалните балъци, които са дали пари за GIMP без G и с 1-2 глупави функции. Разбира се ако се намерят такива.


Цитат
А ако поради някаква причина проекта ми добие малко повече популярност, и някоя голяма компания реши да го "спонсорира", нали се сещаш - всичките пари идват при мен, и никой не може да ме задължи да дам каквото и да е на истинските разработчици

Проблемът е че в този случай зависиш от upstream девелоперите. Тъй като нямаш техните ресурси и технически познания, ти трябва да ги догонваш - те пускат нова версия, ти донагаждаш и продаваш. Е, в следващият момент те ти чупят някое API от което зависиш, ти си биеш главата в стената щото не знаеш как да оправиш проблема. Клиентите ти реват, ти не можеш да ги съпортнеш, защото нямаш ясна идея в детайли как работи този софтуер и въобще не е толкова лесно и весело да живееш на гърба на другите...по този начин поне.


Иначе GPL е забавно нещо, самото му съществуване е едно техническо (и не само) предизвикателство. Предизвикателството е как да го заобиколиш, защото по същество идеята е толкова малоумна, че няма нормален човек, който да вярва на такива глупости.
« Последна редакция: Nov 26, 2012, 01:23 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Радвам се, че Гейт обясни нещата малко по-добре, че да спрете да спямите темата с комунизъм.

Сега, по темата...

Купих си преди време ( Юли ) Left4Dead 2 от Steam ( кога беше яката промоция ) за 7 лева. Обаче до сега играх Borderlands & Borderlands 2 и не ми остана време да разцъкам. Въпросът ми е:

Нали имаше тема по едно време, че играта е портната за Linux. Ако има Beta Testers сред нас, дали са успели да си я дръпнят игрицата за Linux?

Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Aз съм с Бета тест акаунт в стиим, L4D2 още не е пусната в репотата, засега са Serious Sam 3, TF2 и повечето от Humble Bundle... Другите, постепенно.
Качих скрийншот в галерията, чакаме, да го допуснат...

Скоро ще се появят и Портал и L4D2, евнтуално CS:GO  и някакви идей има за Дота 2
« Последна редакция: Nov 26, 2012, 10:09 от vyrgozunqk »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@vyrgozunqk И аз съм бета тестер. За момента при мен всичко работи ОК. Ще кажеш ли ти с какъв хардуер си?
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

danaildr

  • Гост
Та като се заговорихме за комунизъм и GNU/GPL,  направих една тема по тоя повод, и ако модераторите на форума сметнат, че мненията свързани с лиценза и комунизма са по подходящи за там, нега да ги преместят.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
@Borovaka:

Едно лаптопче на леново с Intel B950  SandyBridge @ 2.1Ghz, 6GB ram, Radeon 6370M 1GB(evergreen core). 7200rpm - 750GB hdd.

Не е нищо особено, но за Source -базираните игри е перфектен... Под биза на CS:Source съм със средно 130FPS, при настройки на High и ми се ще, да направя съпоставка с линукса, но засега немога да пробвам нищо, което да е базирано на Source engine-a ...
TF2 стига само до Boot Screen-a и след това крашва... До колкото четох, бил някакъв чест проблем, само при fglrx потребителите...

Дистро - убунту 12.04 64b с експерименталният fglrx. :)
Активен

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Искам да питам някой от бета тестърите дали от този e-mail адрес са получили поканите си за бетата - steamlinuxbeta-request@list.valvesoftware.com. На мене само този линк ми изглежда съмнителен https://list.valvesoftware.com/cgi-bin/mailman/listinfo/steamlinuxbeta, че иска поща и парола  >:( Може и малко параноя да ме гони, но искам да Ви питам Вас първо.
10х
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Дам, от него получих писмо. Ти от какво по-точно се притесняваш?
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ча'й сега то така работят пощенските списъци. Този понеже е закрит, за това иска парола. Не може да го чете всеки, а само одобрените членове. Смешното е, че тия загубеняци ползват за целта свободен софтуер.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Притеснява ме това някой да не е направил огледален сайт на този на Валве и да си "бере" пощи и пароли... (имаше точна терминология за това, ама а де...) Както и да е. Благодаря и на двама Ви за инфото, ще се радвам най-накрая да разцъкам и аз.
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Определено не е риболов. При съмнения за такъв се допитва до „кой е“ и проблема се решава. В случая съвсем пряко се казва:

Цитат
Valve Corporation
   ATTN VALVESOFTWARE.COM
   care of Network Solutions
   PO Box 459
   Drums, PA.  US  18222
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

UBIGI

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
    • WWW
Поведените в процеса на портиране на играта Left 4 Dead 2 Linux оптимизации достигат интересен эфект - написания за Source компонент за рендиренг чрез OpenGL Linux показва по-високи резултати по производителност, отколкото Direct3D, а също и OpenGL в Windows 7.

Първият прототип на Source - Linux е бил способен само на 6 кадъра в секунда, но след оптимизация скоростта му стига до 315 FPS, при което на същото оборудване в Windows 7 с Direct3D максимума е 270 FPS. При исползване на OpenGL вместо Direct3D в Windows производителността стигала до 303 FPS. Като причина за резултата се посочва откритостта на Linux, в който може напълно да се анализират тесите места и особеностите на работа на компонентите от ниско ниво на ядрото и графичната подсистема, и при необходимост да се внесат съответните изменения.

 :o ;D ::)   Момци, ще ми се да прочета - практични съвети - не всеки да философства ;)
Само на български няма нещо конкретно, от рода на:
1. направи 'това, изтегляйки 'това
2. инсталирай това използвайки следния инструмент или команда еди как ...
3. ако това не, направи еди как си

Искам да разбера най-простото, как да пусна един шибан Стийм под Убунто, без да съм Линукс маниак!
/без да трябва да програмирам и философствам или величая маниаците - за всеки е ясно че линукс привържениците са много в час и са №1 калкулаторни гении :) /

*а сега ми обяснете простичко по точки как да плесна на Убунто стиймче,
пък и да тръгне добрия counter strike,
без значение 1'6, CZ, CS SOURCe - нещо работещо вече - изпробвано и последен писък - при толкова гейм -маниаци, тия дето играехме по цяла нощ стария ДООМ... и с Линук машина отговаряща на 386 биеща Пентиум с бозата на чичко Бил - няма начин да не са успели да подкарат и изпробват бетата на стийм и убунто или да им отнеме повече от няколко щрака по кбд

Черпа бира - 'Ногу бири с 'ногу картофе... !  O0

 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Нямам отговор на твоя въпрос, включвам се само да разсея една очевидна твоя заблуда. Тук не сме никакви гурута, поне повечето не сме. Всички сме си ламери. Тия дето са по-напред са такива дето го работят, точно като и на другата ОС.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Определено не е риболов. При съмнения за такъв се допитва до „кой е“ и проблема се решава. В случая съвсем пряко се казва:

Цитат
Valve Corporation
   ATTN VALVESOFTWARE.COM
   care of Network Solutions
   PO Box 459
   Drums, PA.  US  18222

Кой е, кой не е... и какво ми пречи да си пиша каквото си искам инфо за домейна :)
Активен

UBIGI

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
    • WWW
Нямам отговор на твоя въпрос, включвам се само да разсея една очевидна твоя заблуда. Тук не сме никакви гурута, поне повечето не сме. Всички сме си ламери. Тия дето са по-напред са такива дето го работят, точно като и на другата ОС.
Ще трябва да се мъча  :'(

Убунто дават разработваща се система за геймъри,
ъпроса ми Виното ли ще трябва да се ползва...

щото ако е така се питам какво е новото, а много ми се щеше да има н'екой в час да подскаже нещичко и най-вече, като напишеш на български в търсене:
стийм за убунто... да излезе смислен отговор с простичко и лесно за изпълнение указание.

Колко геймърчета ще се прехвърлят веднага на алтернативата  :o

имаме перфектни програмисти, но почти нищо написано на български за българи
 O0 
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11   Нагоре
« назад напред »

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7503 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 39454 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Проблем със steam
Общ форум
luckyboy 0 4815 Последна публикация Jan 25, 2014, 23:44
от luckyboy
Team Forters 2 steam
Общ форум
edmon 8 15687 Последна публикация Jun 02, 2018, 19:07
от SweetSissy
Проблем със Steam от Ubuntu 16.04
Настройка на програми
DewDewBG 10 4856 Последна публикация May 12, 2016, 15:12
от malin