Автор Тема: ext4 или ReiserFS  (Прочетена 8162 пъти)

supervas

  • Гост
ext4 или ReiserFS
« -: Nov 24, 2010, 22:02 »
Става дума за домашен компютър. Коя от двете файлови системи се представя по-добре от към производителност в общия случай?
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #1 -: Nov 24, 2010, 22:18 »
В общия случай ползвай ext. Макар, че няма да имаш проблеми с ReiserFS-a, той просто не се разработва в момента. Една група мисля, че поведе разработката на следваща версия ама нищо официално не мога да кажа.
За домашни нужди ext3/4 ще ти свършат чудесна работа.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

danaildr

  • Гост
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #2 -: Nov 24, 2010, 22:38 »
+1 за Ext4.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #3 -: Nov 24, 2010, 22:48 »
Боли те фара какво ще сложиш.Каквото и да е все ще ти свърши работа особено пък за домашна употреба и ако не си някакъв супер претенциозен разбирач.Аз когато инсталирам избирам на виртуална машина файловата система на момента дето се вика по цвят.Иначе съм фен на ReiserFS и на моите машини само нея слагам без никога да съм имал проблеми с нея. ;D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

vyrgozunqk

  • Гост
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #4 -: Nov 25, 2010, 08:25 »
Reiser-a в доста отношения е леко по-бърз, а е и доста по-сигурен, туловете за възстаняване, особено след срив са по-лесни за употреба и по-надеждни...с екст4-ката съм имал големи сблъсъци и "ревове"

А относно коментара на колегата, че не се разработва не е напълно вярно, това, че Ханс Рейзър е в затвора, не означава, че никои не поддържа файловата система, наскоро даже имаше някакъв секюрити пач зан рейзър 3.6, отделно рейзър 4 се разработва доста активно и се очаква скоро да влезе кат стабилна в майнлайна...

Най-общо казано, препоръчвам ти рейзърФС :)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #5 -: Nov 25, 2010, 08:57 »
Ако обаче ти се наложи в аварийна ситуация да заредиш от live сд, има вероятност да не можеш да си видиш файловата система на диска. Не винаги в ядрата има поддръжка за рейзърФС, но за ext има винаги.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

vyrgozunqk

  • Гост
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #6 -: Nov 25, 2010, 09:05 »
Ако обаче ти се наложи в аварийна ситуация да заредиш от live сд, има вероятност да не можеш да си видиш файловата система на диска. Не винаги в ядрата има поддръжка за рейзърФС, но за ext има винаги.
Всички главни дистрибуции, с изключение на федора идват с активирана поддръжка, а дори федората има, но за да я зареди, трябва да драснеш 2 думи в буут менюто, преди да ти зареди лайв-CD-то ;)
Активен

danaildr

  • Гост
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #7 -: Nov 25, 2010, 09:53 »
Ubuntu (поне когато инсталирах 9.10) не позволява / дяла да е на ReiserFS, В този смисъл за /дял  остава Ext4. А ако всичко ти е на един дял (т.е. без отделен дял за /home) варианта ReiserFS отпада. Незнам как стоят нещата с 10.04 и 10.10 (в момента ползвам тях, но са надграждани а не инсталирани на чисто), ако вече има възможност да направиш / reiserfs е друго.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #8 -: Nov 25, 2010, 10:02 »
danaildr Алтернативния инсталационен диск мисля, че има вградена поддръжка на ReiserFS.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #9 -: Nov 25, 2010, 10:06 »
Reiserfs е по добрия вариант

@borovaka разработва се не е замръзнал проект скоро ще има Reiser4
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #10 -: Nov 25, 2010, 10:10 »
Добра идея е да сложиш /var на отделен партишън форматиран с Reiserfs.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #11 -: Nov 25, 2010, 10:22 »
Ако ползваш SELinux, не ползвай reiserfs, не работи като хората.
Ако ползваш разширени атрибути (примерно chattr +i ..), не ползвай reiserfs.
Ако ползваш ACL-и, вероятно ще ти се наложи да прекомпилираш ядрото, по дефолт няма подръжка в повечето случаи, не знам защо.
Ако имаш многоядрена/многопроцесорна система, не ползвай reiserfs, не scale-ва добре.
Ако очакваш с нова версия на ядрото да ти се реши някой досаден проблем с файловата система, не ползвай reiserfs.
Ако имаш наистина лош късмет, не ползвай reiserfs - счупи ли се достатъчно добре, няма кой да ти помогне. Вероятността за това иначе е ниска.

За всичко останало - почти няма значение. Без да пипаш нищо, вероятно reiserfs ще се държи по-добре при файлови системи с голям брой малки файлове в директория. ext4 ще се държи по-добре при файлови системи с големи файлове в тях, най-малкото заради екстентите. ext4 активно се разработва, reiserfs - не чак толкова.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #12 -: Nov 25, 2010, 10:51 »
Ако ползваш SELinux, не ползвай reiserfs, не работи като хората.
Ако ползваш разширени атрибути (примерно chattr +i ..), не ползвай reiserfs.
Ако ползваш ACL-и, вероятно ще ти се наложи да прекомпилираш ядрото, по дефолт няма подръжка в повечето случаи, не знам защо.
Ако имаш многоядрена/многопроцесорна система, не ползвай reiserfs, не scale-ва добре.
Ако очакваш с нова версия на ядрото да ти се реши някой досаден проблем с файловата система, не ползвай reiserfs.
Ако имаш наистина лош късмет, не ползвай reiserfs - счупи ли се достатъчно добре, няма кой да ти помогне. Вероятността за това иначе е ниска.

За всичко останало - почти няма значение. Без да пипаш нищо, вероятно reiserfs ще се държи по-добре при файлови системи с голям брой малки файлове в директория. ext4 ще се държи по-добре при файлови системи с големи файлове в тях, най-малкото заради екстентите. ext4 активно се разработва, reiserfs - не чак толкова.

Бе не знам аз ползвам ReiserFS със SELinux и работи добре
Ползвам също ReiserFS на двуядрена машина и работи много добре (в сравнение с ext 2 3 4)
ReiserFS не се чупи толкова лесно

Върви по бързо и по леко ( от мои наблюдения )

А както гледам той няма да прави нищо повече от това да си пусне браузъра и да гледа секс да слуша музика и гледа филми
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

Mitaka

  • Гост
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #13 -: Nov 25, 2010, 11:09 »
На мен ми се е чупил reiserfs. Дяла беше 2TB, и видях доста зор докато си "източа" информацията, с известни загуби. Имаше ядове с единия диск, RAID-а тръгнал да се преинициализира, и точно тогава се счупи. Не знам на какво се дължи, но не за пръв път ми се скапва диск и се реинициализира RAID, такива проблеми не съм имал.
Та в крайна сметка прехвърлих цялата система на FreeBSD, но UFS-а не е най-доброто решение за големи масиви...
На новите системи - RHEL върху ext4.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: ext4 или ReiserFS
« Отговор #14 -: Nov 25, 2010, 11:19 »
Ubuntu (поне когато инсталирах 9.10) не позволява / дяла да е на ReiserFS, В този смисъл за /дял  остава Ext4. А ако всичко ти е на един дял (т.е. без отделен дял за /home) варианта ReiserFS отпада. Незнам как стоят нещата с 10.04 и 10.10 (в момента ползвам тях, но са надграждани а не инсталирани на чисто), ако вече има възможност да направиш / reiserfs е друго.

То и дебиан не може но и двете съм ги инсталирал върху ReiserFS ( install from chroot ) и при тази инсталация му казваш ти какво трябва да е а не той да ти вика "ти си глупак трябва да ползваш това"
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/