Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 22   Надолу

Автор Тема: Защо повечето потребители работят на Windows  (Прочетена 60888 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Егати дискусията. 104 отговора дотука.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Аз също съм съгласен с твърдението MAC и PC, това са 2 различни неща. PC е нещо, което ти си избрал параметрите, MAC е нещо, което е сглобено да работи за написания вече софтуер. 2-те неща са напълно различни, аз не искам някой да ми натрапва и софтуер-а и хардуер-а си и да ме убеждава колко добре работи. Ще взема какъвто искам хардуер и ще му сложа какъвто искам софтуер, за мен това е свобода. MAC е противоположното на свобода, няма какво да се дискутира във този форум, М$ е много по-свободен от него.
+1 Linux е символ на свободата да избираш. MAC е негова противоположност. А специално за България - ползват го главно комплексарчета и то за сърфиране в интернет на видно място. Виждал съм достатъчно такива "значими хорица", дето гладуват цяла седмица за да ги видят хората седнали в някое кафене в центъра на София /примерно дупка като това на гърба на Шератон/ и да си цъкат на макбука.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mitaka

  • Гост
Аз също съм съгласен с твърдението MAC и PC, това са 2 различни неща. PC е нещо, което ти си избрал параметрите, MAC е нещо, което е сглобено да работи за написания вече софтуер. 2-те неща са напълно различни, аз не искам някой да ми натрапва и софтуер-а и хардуер-а си и да ме убеждава колко добре работи. Ще взема какъвто искам хардуер и ще му сложа какъвто искам софтуер, за мен това е свобода. MAC е противоположното на свобода, няма какво да се дискутира във този форум, М$ е много по-свободен от него.

Не е така.
Можеш да си избереш процесор, диск, памет, видео карта, оптично устройство и т.н. Нарича се CTO конфигурация.
Активен

Mitaka

  • Гост
Да, а Линукс го ползват главно комплексарчета, които искат да доказват, че са нещо повече от другите, защото са достатъчно умни, за да си инсталират и конфигурират Линукс :)

Аз пък до сега не съм виждал някой, който си е купил Мак просто така.... повечето хога го взимат обикновено защото се занимават професионално с фотография/дизайн/програмиране.

Факт: на повечето опън сорс сбирки и т.н. по света най-старите кучета са... с МАК-ове. Комплексари гадни :)
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Цитат на: cybercop link=topic=42javascript:void(0) 319.msg237781#msg237781 date=1326910336
а седнали в някое кафене в центъра на София /примерно дупка като това на гърба на Шератон/ и да си цъкат на макбука.
И аз седя там както и на още няколко места...  ;D
Но седя просто защото сутрин задължително пия кафе с кола + компа ...
Активен

Mitaka

  • Гост
Аз пък никога не ходя на кафе/бира с компютър :)
Всъщност, единия лаптоп е постоянно вкъщи, другия - на работата...
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Не е така.
Можеш да си избереш процесор, диск, памет, видео карта, оптично устройство и т.н. Нарича се CTO конфигурация.
Не се и съмнявам, че може да се избира между ограничен брой компоненти, но същността е същата, тествано е многократно и АМД процесори не знам да имат.
Активен

Mitaka

  • Гост
Не е така.
Можеш да си избереш процесор, диск, памет, видео карта, оптично устройство и т.н. Нарича се CTO конфигурация.
Не се и съмнявам, че може да се избира между ограничен брой компоненти, но същността е същата, тествано е многократно и АМД процесори не знам да имат.

Може да имат много минуси, но точно не-ползването на АМД процесор им е огромен плюс :)  Печки са... виждал съм лаптоп с АМД процесор, по някаква причина му беше спрял вентилатора на процесора - е, стопи се клавиатурата и корпуса на лаптопа...
Активен

lunarvalley

  • Гост
добре че ползваш Мак  :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Не е така.
Можеш да си избереш процесор, диск, памет, видео карта, оптично устройство и т.н. Нарича се CTO конфигурация.
Не се и съмнявам, че може да се избира между ограничен брой компоненти, но същността е същата, тествано е многократно и АМД процесори не знам да имат.

Може да имат много минуси, но точно не-ползването на АМД процесор им е огромен плюс :)  Печки са... виждал съм лаптоп с АМД процесор, по някаква причина му беше спрял вентилатора на процесора - е, стопи се клавиатурата и корпуса на лаптопа...

+1

И все пак да добавя - ето защо няма МАК с AMD процесор!
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Войни много - ATI vs NVIDIA, AMD vs Intel, Windows vs Linux, кокошката vs яйцето... Въпросът е един...

Да бъдеш или да не бъдеш?
Бясно карай на червено...
Том и Джери

Дали даден хардуерен производител, (не)е написал драйвер - мен не ме интересува - искам нещото което съм си закупил да ми работи. Ако не работи под Linux, а под Windows - да, значи аз отхвърлям системата която не ми създава удобство за работа.

32152521242523-те броя дистрибуции пък ме възпират да създавам приложения за тази псевдо-"ОС" с които да я популяризирам, тъй като не мога да тръгна да създавам пакети за Ubuntu, защото имала 80% потребители, Mandriva - още 60%, Fedora - още 50%, Debian - 20% и пр. Някои ще кажат - "то RPM и DEB е основното", а аз казвам "Стига глупости! Нека си говорим реални неща!". Всички знаем че Linux дистрибуциите са започнали заедно, всяка е била нещо като подобрение на предходната, но с времето си, се е променяла - било то по дизайн (на комшийката не можеш да ѝ кажеш да цъкне на плазмоида вдясно и да си махне флашката, 'щото на Gnome-то ѝ става с дясна мишка върху иконата на флашката на десктопа), било то по съдържание на пакетите - debian си има qt-lib-*, ubuntu си има lib-qt-* и всевъзможни различни глупости. Наистина, решение на проблема има - правим си статичен пакет, поддържат го всички дистрибуции (е, вярно е, ако юзера има инсталирано qt, ще го инсталира още веднъж в друга папка <шаблонът е това да бъде /opt>, 'щото пък после при деинстал, може да забърше на друга програма библиотеките). Тъй обаче правиш си сайт на продукта, пускаш го и видиш ли - съседката го тегли и те пита "Пита ме с коя програма да го отвора" - видиш ли, файлът взел че от изпълним, станал неизпълним и трябва да се пише +x в конзолата ("язък че му направих GUI инсталатор"). В очакване сме да излезе следващата "съвършенна" дистрибуция, която да се нарече - "Истинският Линукс", което няма как да стане. Направете един Linux, създайте му "стандартизация", пък после си направете Mandriva Visual Theme, Ubuntu Visual Theme, а не 100 графични среди, всяка от които си има различни конфигурации и ако даденото приложение което пишеш, искаш да се стартира автоматично със стартирането на X-а, то да търсиш къде е autostart скрипта.

Другото нещо е че в средата в която съм (забравих да спомена че съм студент), моите колеги, приятели и пр. всичко що е студент, ученик, или четирикрако от детската градина живее в някаква илюзия, наречена facebook, храни си животинките във фермата, адва пиянските си снимки от вчерашното напиване - кога тея хора ще тръгнат да видят кое е ново, кое е по-добро и т.н. Например бих могъл да си извада лиценз от Qt и да напиша софтуер за напомняне на Рожденни дни на приятели и да го създам с комерсиална цел със символична стойност, да махна две, три опции и да създам free такава, но за Linux, като по този начин бих стимулирал потребителите, ако не да го ползват, то поне да разширят мирогледа и кривогледозора си за нещо по-различно, а така излиза че собственика на Лице-Книга ми е изял (евентуалния) бизнес, и (потенциалните) няколко Linux-потребителя.

Ето едно мое изказване в новина "Вграждат Windows поддръжка в Linux ядрото", където езикът ми не е остър и крайно суров, като в тази тема:


Цитат на: LinuxFanUNIX
Колкото и да мразя Micro$hit Office, направо ме изненада версия 2010 и по-конкретно - PowerPoint 2010. Наложи ми се да направя една презентация, и понеже трябваше да стане бързо, седнах на лаптопа (който задължително при покупка идва с Бозиндоус 7, може би и затова беше с 400 лв. по-скъп от нормалното). Седнах, изтеглих си една версия от един популярен български тракер (Z...) (да не му правя реклама), и започнах работата. Въпреки че изтегленият торент беше копие от ОРИГИНАЛНОТО ISO НА ФИНАЛНАТА ВЕРСИЯ, няма как да не отбележа че имаше някои известни бъгове, но за сметка на това имаше такива ефекти, каквито даже в OpenOffice изобщо никога не съм виждал (тук вазирам WordArt, Ефектите между слайдовете и т.н. - все неща омайващи окото и създаващи красота). Така обаче това нещо едва ли можех да го направя на настолния компютър (който по право съм му инсталирал Linux), обаче в така мразената от мен дистрибуция - всичко стана "по мед и масло".

Ще разкажа още един случай. Една съседка, която обича да прави графични ефекти и да ги прави на филми с помощта на Windows Movie Maker, ме попита какъв софтуер може да използва за създаването на "снимка изрязана като яйце, на фон на залез, например" и аз без да се замисля и казах - това става с GIMP (тъй като знам че това е еквивалент на Photoshop, и дори и не сторих любезност да потърся в интернет). Забравих да спомена че тя е с XP. :) Тъй обаче, минаха няколко дни, когато тя ми писа на скайпа (или по-точно когато ме срещна на линия, тъй като обичам да използвам Jabber) и ми прати линк на програма която само с няколко клика на мишката създава ефекта, който може би в GIMP щеше да отнеме часове. Отначало не повярвах, но реших въпреки всичко да опитам програмката и останах като застрелян - наистина потребител с минимални компютърни познания в областта на графичната обработка, може да направи нещо такова, и с помощта на няколко плъзгания на мишката със задържан ляв бутон, да направи "филмче" (с MovieMaker).

Друг случай - веднъж един DJ ми каза че искал да използва Linux, обаче се чуди дали има подходящ софтуер с който да работи, но и да добави неговата техника - пултове, лампички и други устройства нужни му за практикуването на професията му. Такъв еквивалент в Linux не намерих. Тъй обаче след като ме повика на гости вкъщи видях какви възможности има софтуера който използва под Windows и с малко търсене информация в Google, открих че повечето от този тип софтуер има и версия и за Mac OS, което отново е платен продукт с полу-отворен код. (и не само този тип софтуер - графична обработка, видео обработка, аудио обработка и т.н.)

Друг случай - отивам при доктор, който трябваше да ми издаде направление - погледнах към монитора който стоеше пред медицинската сестра и само като видях колко много опции имаше, си представих колко е трудно такова нещо да се пренапише за друга платформа.

Мога и още истории или примери да дам, но няма смисъл. С две думи искам да подкрепя създаването на този проект с две ръце. Но пък като се замисля, единственото нещо което трябва да се направи е да се експортнат библиотеките които се използват в бозата за Linux (може би export не беше подходящата дума, но по-подходяща не намерих :)). Вярвам че ако успее да се реализира, няма вече да е нужно "начинаещите" които са решили да опитат Linux, да виждат сивите прозорци на Wine, защото след като се вградят Win32 Api, може би външния вид на програмите ще изглежда, така както всяка друга нормална Linux програма.

Хубаво, добро, полезно...

Но като се замисля пък, като знам че нищо няма да стане така розово, а за сметка на това ще се наложи (нека все пак не забравяме за Ubuntu създателите които обичат да експериментират с новия тестов софтуер, който в 90% от случаите е причина за нестабилното работене на Ubuntu, което пък от своя страна ще накара Ubuntu-потребителите да се върнат обратно на Windows, защото поне за 80% от Linux обществото Ubuntu==Linux, а за 90% от българското население - Windows==PC), май е по-добре да не се вгражда или изобщо да не се прави. Това би довело, както някой по-горе се изказа и до вирусите, антивирусните, кодеци, коне, крави, патки, говеда.. да не говорим за това че изобщо няма да се направи съвместимостта между комуникация - Win Приложение - Изискван хардуер (Пример: Windows Media Player да се управлява от дистанционно (не знам дали и под Windows го има изобщо, но просто не се сещам за друг пример),или пък: Програма която записва TV предавания от тунер или дори и за гледане на TV от тунер, дали изобщо ще разпознае тунера)... и все неща които едва ли ще станат, но пък ако успеят да станат, тогава съм сигурен че 99% от населението на света ще използва Linux, но преди всичко - за да се наложи нещо, то трябва да спазва определени правила. Например, познавам един "програмист" който пише за удоволствие под Qt4, но уви - под Windows, а на въпрос - Защо? - Той отговаря че първо - това е ОС, която използват повечето хора, а дори и това да не е така, в Linux има едно разединение:

"Трябва да пакетирам за Debian, Трябва да го пакетирам за Ubuntu, трябва да го пакетирам за Mandriva, Fedora, SuSE, Slackware, Gentoo... Трябва да описвам зависимости, нужни пакети... Но защо? А ако го пусна този софтуер некомпилиран (само кода), то тогава реално колко хора биха го компилирали и не на последно място колко биха го използвали.. А ако го пусна с графичен инсталатор, то тогава колко хора ще се сетях че преди да пуснат инсталатора, трябва да напишат в терминала chmod +x за да направят файла изпълним..." - това са накратко преразказани думите на човека когото по-горе дефинирах като "Qt4 програмист под Windows".

И т.н. и т.н. Мога да пиша с часове, може би и с дни :), но смисъл от това няма... Ясно е едно - има едни хора които вземат големи пари, за да направят и съответно да наложат конкретното нещо и това като резултат да им върне много пари... Има и едни хора, пък които ще получат една много по-малка сума в сравнение с първите, които пък ще доставят малко радост и капка надежда, но уви - напразно...

Затова нека не се караме кое е по-добро и кое не е. Радвам се че споделих и моето мнение - в сайта който единствено ми дава пълната свобода да изразя това което мисля. Знам че моето мислене, може да не съвпадне с това на повечето от вас, но пък в края на краищата всеки има правото да мисли и казва това което смята за добре. Акаунтът ми е LinuxFanUNIX и всеки може да ми пише на лично, или пък като отговор под новината.

Благодаря за разбирането! :) :) :) Лека вечер на всички!
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Може да имат много минуси, но точно не-ползването на АМД процесор им е огромен плюс :)  Печки са... виждал съм лаптоп с АМД процесор, по някаква причина му беше спрял вентилатора на процесора - е, стопи се клавиатурата и корпуса на лаптопа...

Явно не си запознат с новите процесори на АМД, APU примерно Zacate, не само, че няма вентилатор, но и на дебело одеяло отгоре не грее.  ;D
Активен

serviz_petrich

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Здравейте според мен проблема е в самите потребители те просто неискат да опознаят нещо друго освен Windows xp най-вече.Другата причина можеби е че в повечето сервизи и магазини за компютри предимно не предлагат на потребителите Linux а само Windows защото имат повече изгода ако продадат Windows , а пък самите софтуерни сервизи пък печелят от това че Windows винаги се скапва дали от вирус ,проблемни драйвери.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Другата причина можеби е че в повечето сервизи и магазини за компютри предимно не предлагат на потребителите Linux а само Windows защото имат повече изгода ако продадат Windows , а пък самите софтуерни сервизи пък печелят от това че Windows винаги се скапва дали от вирус ,проблемни драйвери.

Те не го продават, а го инсталират както всеки Линукс, но после си печелят от скапването от вируси :D ! А и защо да си обременяват акъла с неща които в масовия случай никой няма да им търси, па ако не се и разваля, и тях ще ги забравят :D .
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Защото Windows върши по-добра работа за повечето потребители. Повечето хора ползват компютрите си като инструмент и Windows върши идеална работа да им улесни experience-а. Що се отнася до цената, абсолютно същите неща са валидни примерно за хляба и при все това никой не се е засилил да сее пшеница и да си мели брашно и оттам да си прави хляб, всеки ходи да си го купува от магазина. Сигурно е много готино да си правиш домашен хляб (имам домашна пекарна мулинекс, ама и тя работи с брашно от магазина, плюс това не ме кефи силно качеството на изходния продукт). А що се отнася до свободата....ХАХАХА.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 22   Нагоре
« назад напред »