Автор Тема: Въпрос към прекаралите ваканцията в София  (Прочетена 12291 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Цитат
Най-вероятно е от светкавица по лан-а.
...
Обаче от светкавица по лан кабел, гори всичко наред :'( Да пази Господ от такова нещо.
Цитат
Да бе, ама при нас не е баш „всичко наред“ - както казах, LAN картата на компютъра си е ОК. Не се ли очакваше и тя да е заминала?
Не ме разбирай буквално. Намира си електрически най-късият път. И все някъде спира.
Аха... Значи ако не друго, то поне за проводник ще ни послужи телевизора...  ;D

Цитат
Цитат
Ами ще си говорим с братовчеда адвокат какво може да се направи срещу доставчик, който не е взел нужните мерки за безопасност...
Ами то в правото има едно понятие 'непреодолима сила'. Не съм адвокат.... ама това са всякакви природни бедствия. И тази 'непреодолима сила' обикновенно я пишат по гаранционни карти и договори. Така че сигурно са си вързали кончето.
Не ми пука за гаранциите (стига да си докажат, че не става въпрос за дефект в продукта). Става въпрос за това, че доставчикът можеше да осигури преносната си мрежа, а не го е направил. Мегалан предлагат услугата оптика до дома, но само на определени райони, нашият не влиза. Ето тук един човек ги е попитал какви са плановете им за разширяване на това покритие, на което те реално са му отговорили, че не виждат нужда да се занимават, понеже клиентите няма да усетят разлика в услугата. Да, ама не!
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Абе кабела не върви ли под земята .. не е работа. Слага се лан защита като тази http://www.micronic.bg/fplan10-100.htm и няма проблеми. Можете да я намерите по всички електронни магазини.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Понеже Ачо пита, да кажа развръзката - телевизорът е с гаранционно сменено дъно (сервизна причина: дефект), видеокартата е гаранционно сменена с нова, резервният рутер още веднага замени изгорелия. Никой не е предявявал претенции за нарушаване на гаранциите, така че разправии за доказване кой крив и кой прав не е имало.

Сега се чудим дали да не си вземем една защита за LAN от тези, които zxz предложи по-горе. Ако някой може да сподели опит/мнение, много ще се радвам. (За UPS и защита на тока също ще мислим, но, както казах, там има някои приоритети преди техниката.)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Поздравления за сервизите.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Сега се чудим дали да не си вземем една защита за LAN от тези, които zxz предложи по-горе.

Защитата трябва да е диодна. Щото може да има и разни ментета - псевдо защити. И трябва обезателно да се заземи. На мене ми ги даде един колега I-t доставчик. Но и преди това се бях интересувал чисто електронно какви са схемите за защита. Оказа се че схемичката на въпросната българска защита съвпада с схемите които ги слагат по разните големи маркови устройства за лан защити.


Ще взема да я снимам да видите за какво става въпрос.




« Последна редакция: May 20, 2013, 20:27 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Ето такова ползвам.
Жълтият кабел е за заземяване. Трябва задължително да се свърже към маса иначе няма да работи - няма да има накъде да отведе енергията от светкавицата. Аз съм му сложил обувка за лесно откачене и го вързвам към кабелче (пак с обувка) което съм го извел от масата на разклонителя.

Това дето съм го снимал беше цялата платка стегната в голям черен термошлаух.  Термошлауха го махнах. Мисля че и онова от линка на zxz също е пъхнато в такъв термошлаух. Според мен такова опаковане в пласмасов термошлаух не е правилно решение. Защото ако дойде по-голям гръм може да се запали цялото устройство. Такива гръмозащити трябва да се монтирани в метален корпус! например като това Когато си монтирате такива устройства слагайте ги така, че да са далече и да нямат нямат допир до запалими материали.

Колкото за заземяването. Ако модела гръмозащита няма допълнително кабелче за заземяване, значи гръмозащитата е фалшива и никаква работа няма да върши. https://www.google.com/search?um=1&safe=off&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&hl=bg&biw=1913&bih=972&tbm=isch&sa=1&q=lan+surge+protector&oq=lan+surge+protector&gs_l=img.3..0i19.13763.18185.0.22099.10.1.0.9.9.0.110.110.0j1.1.0...0.0...1c.1.14.img.oKx7kUohJWQ
Аналогично ако си включите устройството но не вържете земята (щото ви домързи или не знаете какво да правите с кабелчето), няма да има никакъв смисъл от защитата и тя няма да работи. Просто ще предаде енергията на светкавицата по-нататък. (ще свърши същата работа като TV-то на Марчето - ще изиграе ролята на проводник) Свекавицата винаги търси път към земя.

Свързването към маса все още не ми е ясно как трябва да се направи най-правилно. ??? Моля колегите ако знаят да споделят мнение. Поради липса на по-добро аз го вързвам към третият проводник на ел.инсталацията - маса/земя. Някои го вързват към корпуса на компютрите/оборудването.

« Последна редакция: May 21, 2013, 11:45 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Благодаря за разясненията! Ще ги разгледаме и, ако трябва, пак ще питаме :)
Активен

edmon

  • Гост
хехе щели да се разправят! такива като вас всяка втора седмица се разправят я с ЛАН-а я с ЕРП-то !!
за това .....и преди и сега... са много вървежни УПС-те :)) а едно време с всеки телевизор имаше стабилизатор на напрежението! :)
всеки учил ТЕ знае какви преходни процеси протичат при вкл/изкл особено от незаземени/занулени контакти няма как да не изгори нещо, а най-лесно е някое съпортивленице или кондензаторче на мрежовите адаптери и после няма линк.... !!! :)

Не, че искам да обидя или омаловажа някой ама все пак сме в БГ имайте милост към служителите направо се обръщайте към шефчетата!!! :)))
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
хехе щели да се разправят! такива като вас всяка втора седмица се разправят я с ЛАН-а я с ЕРП-то !!
за това .....и преди и сега... са много вървежни УПС-те :)) а едно време с всеки телевизор имаше стабилизатор на напрежението! :)
всеки учил ТЕ знае какви преходни процеси протичат при вкл/изкл особено от незаземени/занулени контакти няма как да не изгори нещо, а най-лесно е някое съпортивленице или кондензаторче на мрежовите адаптери и после няма линк.... !!! :)

Не, че искам да обидя или омаловажа някой ама все пак сме в БГ имайте милост към служителите направо се обръщайте към шефчетата!!! :)))
UPS как щеше да ни помогне в нашия случай, който, както обсъдихме, не е токов удар, а светкавица по LAN-а?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
UPS как щеше да ни помогне в нашия случай, който, както обсъдихме, не е токов удар, а светкавица по LAN-а?
Напоследък малките UPS-и са с вградена защита на LAN - имат два куплунга RJ-45 за целта - вход от розетката на стената и изход към твоето устройство.

ПС: Моля, преместете тая тема другаде, че тука не я виждам.
« Последна редакция: May 22, 2013, 18:28 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Аз пък я виждам идеално. И я следя с интерес.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
UPS как щеше да ни помогне в нашия случай, който, както обсъдихме, не е токов удар, а светкавица по LAN-а?
Напоследък малките UPS-и са с вградена защита на LAN - имат два куплунга RJ-45 за целта - вход от розетката на стената и изход към твоето устройство.
Да, така става.

Но пък това не оправдава ЕРП-та, които нарочно пускат ток с по-висок волтаж, за да вдигат сметките на хората, или пък Интернет доставчици, които предлагат сигурна инфраструктура, ама само в районите, в които си решат. :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Моля, преместете тая тема другаде, че тука не я виждам.

5. Що бе Ласков, баш в най-видният раздел си е >:D
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Напоследък малките UPS-и са с вградена защита на LAN - имат два куплунга RJ-45 за целта - вход от розетката на стената и изход към твоето устройство.

Само че аз имам съмнения, че тези защити са направени както трябва. По скоро са направени да отбият номера и да си вдигнат рекламата, че видите ли този модел UPS предлага още едно нещо. Та те даже имаха и вградени защити за телефон. :o

Обаче не мога да го твърдя със сигурност, щото не съм им гледал схемичките за защита.... Докато много по-вероятно е standalone защитите наистина да са направени да вършат работа.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Пълни акенца са тия ФИЛТРИ за LAN. Преди, на по-старите модели UPS-и имаше и за DialUp модемите защитен филтър, да си прекараш телефонната линия. На едни кирлива платчица 2 кондензатора ми запоили, и вече голямата работа. Никога не съм чакал аз, това да ме спасява от проблеми по LAN-а.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.