Автор Тема: Android: лимитиран потребител  (Прочетена 7387 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Android: лимитиран потребител
« Отговор #15 -: Sep 07, 2014, 13:26 »
Е че той андроида е линукс за телефон.

А що се отнася до privacy нещата, все повече се убеждавам че без значение дали гугъл или които там ще добри или зли, самата технология предразполага да държиш достатъчно сензитивна информация, която лесно може да отече по причини, които не са само чисто технически. И съответно има доста проблеми, които нямат лесно решение.

Например наскоро шефа си затри всички снимки на S3-ката само с цъкането на един бутон, поради което предприехме операция "спаси снимките" - на телефона му се сложи CWM recovery, рутнахме го, сложихме му supersu, подкарахме adb шела с рутски права и източихме блоковото устройство, pipe-нати през netcat, през wifi връзката. После той пуска photorec да си възтановява снимките и о изненада - десетки хиляди изтрити изображения от кеша на браузъра измежду които е зор да си намери затритите снимки от галерията. Тогава това не ми мина през главата, но после се сетих че с хрома дори да ровиш в инкогнито режим, тези неща вероятно се записват върху файловата система и после се трият. ext4 разбира се не нулира съдържанието на изтритите файлове та доста неща може да се изровят така предполагам. Това разбира се винаги е валидно, не само на мобилните устройства, но някак доста по-лесно ще ти откраднат или ще си забравиш телефона някъде, отколкото същото ще ти се случи с десктоп машината.

Сега това надали е огромен проблем, обаче илюстрира нещата относително нагледно. Логичният отговор би било примерно всичко това да ходи в една tmpfs файлова система, на криптирана файлова система или нещо такова, но ресурсите са ограничени и ме съмнява повечето потребители да са склонни да плащат цената за това. Та по този повод както и със всичко останало, ако държиш повече на сигурността, ползваш някой hardened вариант на андроида, нали сега стана модерно. Единствената разлика е че векторите на атака срещу мобилните устройства са по-различни и цялата работа е по-малко разучена. Та такива работи.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Android: лимитиран потребител
« Отговор #16 -: Sep 07, 2014, 15:57 »
4097-1, ако ще ползваш търсачката, по-добре я ползвай през нещо като ixquick например. Ако не искаш през proxy като hidemyass. Или най-малко си сложи добавки против проследяване. Но тези двете си идват по подразбиране през ixquick, затова го предпочитам, иначе съм се понакичил с антигошовизми.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Android: лимитиран потребител
« Отговор #17 -: Sep 07, 2014, 17:20 »
Здравейте всички,
имам следното питане: има ли вариант таблети с Андроид да бъдат лимитирани така, че да не може да се инсталира нищо, просто на тях трябва да се гледат файлове (PDF, excel и други) и да не може да се прави нищо по тях за да не ги разсипят бързо? Дали има някакъв начин това да стане на не-рутнати андроиди ?
Не искам да правя реклама, но Сони Експерия Зет таблет има опция за създаване на лимитирани усери и за заключване на основния профил с парола. Оут-оф-дъ-бокс. И съм много доволен от тази функция, особено като се наложи някой друг да си играе с таблета :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Android: лимитиран потребител
« Отговор #18 -: Sep 07, 2014, 17:59 »
Ако имах наистина нужда. Можеше и аз да направя някакъв компромис. Не е да си лишен напълно от избор. Но слушалката в джоба ми върши работа и още не ми е потрябвало нещо друго, като функционалност.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Android: лимитиран потребител
« Отговор #19 -: Sep 07, 2014, 18:20 »
BRADATA, не мисля, че това е опция на апарата, за който говориш, а на версията на андроида. така че, коректно ще е да я посочиш, за да знаем ние, както и питащият, коя версия на андроид поддържа тази функционалност :)
п.с. няма как да помня колко пъти и какви версии на андроид съм слагал на машинката си. дори и слагах KitKat :) и проработи, ама не ми хареса, и всеки андроид /кърнъл/си имаше негови си менюта и функционалности :)
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Android: лимитиран потребител
« Отговор #20 -: Sep 07, 2014, 18:33 »
BRADATA, не мисля, че това е опция на апарата, за който говориш, а на версията на андроида. така че, коректно ще е да я посочиш, за да знаем ние, както и питащият, коя версия на андроид поддържа тази функционалност :)
п.с. няма как да помня колко пъти и какви версии на андроид съм слагал на машинката си. дори и слагах KitKat :) и проработи, ама не ми хареса, и всеки андроид /кърнъл/си имаше негови си менюта и функционалности :)
Ето шот
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Android: лимитиран потребител
« Отговор #21 -: Sep 09, 2014, 15:09 »
... таблети с Андроид да бъдат лимитирани така, че да не може да се инсталира нищо, просто на тях трябва да се гледат файлове (PDF, excel и други) и да не може да се прави нищо по тях ...
Би могъл да си направиш "собствено устройство", особено ако няма нужда да се носи в дамска чанта с , OLinuXino, такъв дисплей например (или 7") и още 2-3 неща, с Linux Debian, на който лесно ще можеш да поставиш каквито искаш ограничения.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3