Автор Тема: Персонална инсталация на BackTrack 5 R3  (Прочетена 1929 пъти)

ExWin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Здравейте..

Планът е следния:

В момента съм с два диска : 640 WD изцяло на NTFS за Windows и 80 Seagate с ext4, който съм го предвидил за Linux дистрибуции.

В момента на 80 ГБ диска има Ubuntu 13.04 със съответната структура:

31 GB (Ext4) - /dev/sdb2 mounted at "Filesystem Root" a.k.a "/"

43 GB (Ext4) - /dev/sdb6 as "/home"

6 GB (Swap v2) - /dev/sdb5 as "Linux swap"

Смятам с Gparted или нещо друго, което ще предложите, да разделя примерно дял "/dev/sdb2", който е 31 GB в момента и да изкарам едно 15 гб "/dev/sdb7" от него за BT.

Бях инсталирал BT5 преди доста време, но не помня абсолютно нищо от инсталационното меню. Той също е Debial базиран, така че предполагам и там ще трябва да маркирам новият дял като "/" и евентуално втори дял като "/home". Предпочитам да са на отделно.

Предполагам, че инсталатора ще е умен, ще засече че имам Ubuntu и няма да ми прецака стартирането при него? Явно някакъв GNU GRUB v2 ползват тези ОС. Също ако дял /dev/sdb6, който сега е "/home" за Ubuntu го задам като "/home" за BT5, ще има ли някакви проблеми?

Аз предполагам, че просто ще ги обедини, тъй като ще ползвам едно и също потребителско име. Или "/home" папката в BT5 е друга. Там май направо в "root" се влизаше или греша ..

Последно остава Swap дяла, но за него четох че може да се използва от две Linux OS, стига да не са стартирани едновременно и едната да не е заспивала и вкарвала файлове там - така че с това няма да има проблем.


ОК, това е първата част от зора :D

После идва Windows. По принцип аз не харесвам този GNU GRUB v2 да ми стартира всички OS и затова ползвам Windows Boot Loader'а, който се намира на големия диск (WD 640). Там промените ги правя с EasyBCD, като добавям всяка Linux дистрибуция и задавам стартиращ GNU GRUB v2 в "/" дяла и. Идеята е следната :

Пускам машината, в BIOS WD 640 е първи при зареждане, след това зарежда Windows Boot Loader от него, където по подразбиране ми е Windows 7. Или мога да избера Ubuntu 13.04 и BackTrack 5, като за тях ме праща за зареждане в по-малкия диск (Seagate 80 GB).

Като ме прати там, пък ми се показва GNU GRUB v2, което е малко излишно, но сега въпроса е, дори и да му задам в стойностите "GRUB_TIMEOUT=0", реално къде ще се намира този GRUB ? Аз от EasyBCD го задавам в дяла "/" на съответната операционна система. Така правя и от самите инсталатори, но не знам реално може ли да има два GRUB'а на един физически диск и как функционира като цяло.

Идеята е да го направя така че да прескача GRUB и направо още от Boot Loader'а при единия случай да зарежда Ubuntu, а при другия BackTrack.
« Последна редакция: Aug 05, 2013, 17:14 от ExWin »
Активен

Software is like sex: it's better when it's free.

- Linus Torvalds

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Персонална инсталация на BackTrack 5 R3
« Отговор #1 -: Aug 05, 2013, 17:56 »
Здравейте..

Планът е следния:

В момента съм с два диска : 640 WD изцяло на NTFS за Windows и 80 Seagate с ext4, който съм го предвидил за Linux дистрибуции.

В момента на 80 ГБ диска има Ubuntu 13.04 със съответната структура:

31 GB (Ext4) - /dev/sdb2 mounted at "Filesystem Root" a.k.a "/"

43 GB (Ext4) - /dev/sdb6 as "/home"

6 GB (Swap v2) - /dev/sdb5 as "Linux swap"

Смятам с Gparted или нещо друго, което ще предложите, да разделя примерно дял "/dev/sdb2", който е 31 GB в момента и да изкарам едно 15 гб "/dev/sdb7" от него за BT.

....


Извинявай, ама за какво точно ти е нужен BackTrack?!

Според мен съвсем спокойно може да инсталираш програмите, които влизат в тази дистрибуция и да си ги ползваш под Ubuntu съответно без някакви особени проблеми, така че можеш съвсем спокойно да си спестиш тези еквилибристики.
Активен

the lamer's team honourable member

ExWin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Персонална инсталация на BackTrack 5 R3
« Отговор #2 -: Aug 05, 2013, 18:11 »
Извинявай, ама за какво точно ти е нужен BackTrack?!

Според мен съвсем спокойно може да инсталираш програмите, които влизат в тази дистрибуция и да си ги ползваш под Ubuntu съответно без някакви особени проблеми, така че можеш съвсем спокойно да си спестиш тези еквилибристики.
Well.. Все още BackTrack 5 представлява най-добрата колекция от "Aircrack-ng" и прочие, и тъй като доста често ми се налага да използвам "live" версията на други компютри, реших поне да взема да се запозная и с останалите компоненти на BT.

Нали, това мога да го правя и от живото USB, което сега използвам, но мислех да правя и разни промени и като цяло да експериментирам с това колко "user friendly" може да стане BT и така.

Иначе покрай Nixie Pixel за сега се запознах с доста от нещата в GRUB 2 и като цяло там въпросите почти изчезнаха. Не знам дали е известна тук във форума, но като Linux насочено общество - трябва да е !!!

Howto Change Linux Boot Options and Splash Screen
Reinstalling and Fixing Grub 2
Grub Rescue - Complete Re-install of GRUB 2 from Live USB

Останаха само въпросите около "интегрирането" на BT с Ubuntu и общия "/home" драйв.

Също се питах, ако зареда само 80 GB диска, кой GRUB ще стартира ? Подозирам този от дяла с по-малкото число т.е. Ubuntu  в случая (sdb2)
Активен

Software is like sex: it's better when it's free.

- Linus Torvalds

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BackTrack 4 - проблем
Настройка на хардуер
WaZzaP 3 2229 Последна публикация Sep 15, 2011, 23:42
от kiko_99319
проблем при инсталацията на backtrack 5
Кошче
ancho11 28 10352 Последна публикация Feb 04, 2012, 17:12
от neter
Backtrack 5
Кошче
BT 5 2448 Последна публикация Feb 10, 2012, 23:50
от gat3way
Немога да подкарам интернета на BackTrack 5
Настройка на програми
Electr0N 4 1519 Последна публикация Apr 14, 2012, 04:11
от Opaa
Проблем с дистрибуция BackTrack
Кошче
7z 6 2326 Последна публикация Sep 15, 2012, 16:06
от borovaka