Автор Тема: Система за регистриране работата на хладилника  (Прочетена 24820 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
laskov, трябва ли да издребняваме толкова за един хладилник?  ^-^
В крайна сметка не е акумулираща печка, а са 100-ина вата, че и по-малко.
Активен

Без правила няма игра

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
@ laskov

Решението е доста по-различно:

И ще дойде най - щастливият ден когааато ти ще си далече от мен....

Просто друго място - друг хладилник, друга сметка... Такива ми ти работи. И въобще убедих се, че хора на тези години е безсмислено да се надяваш да ги промениш. Изключение правят мъжете (извинявай Марче!). Имам познат на 75 години който на 65 под с моя помощ разбра какво е компютър и интернет. И сега си изкарва по някой лев по из форексите. Интересно, че баща ми също се научи (той е на приблизително същите години) да ползва компютъра в своя полза. Сега иска да му го сменя, че под ХР видеокартата не поддържала както трябва Google Earth...

А за правилното решение - надявам се скоро да му дойде времето...


@Златко

100 ама на час. И при качествено отваряне може да стигне за спорта и 250 (особено ако търсиш например риба във фризера каквато няма).
 А както знаем от математиката малките числа имат голяма сила.
Да не говорим, че има места където ел енергиятя е доста по-скъпа от нашата.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
40$ + другите разходи да стигне 100$, смятам за не висока цена (не и в БГ де). При цена на енергиата средно .1$/кW/h са си 1 MW/h. което при кофти ползване е постижимо доста бързо на фона на живот на хладилника.
В същност идеята е правилна. Трябва да мислим Зелено и да намалим енергопотреблението.
Ето и една идея в стил Моделист конструктор за 0лв.
Свързваш старият електромер (нали ги смениха с електрони) към хладилника. Свързваш моторчето на старият часовник (от електромера) към лампата на хладилника. Всеки ден отчиташ а и 'потребителите' ще го виждат резултата в разбираем вид.

Все пак малко наука да вложим и да видим от отварянето ли е причина за сметката за да режем опашката на котката или от друго нещо (котката запазва опашката)
1. Температурен капацитет на въздуха ~ 1000 J/kg
2. Плътност на въздуха - ~1,3 kg/m3
3. Температурен капацитет на водата ~ 4200 J/kg
4. Плътност на водата - ~1000 kg/m3

Това означава че 1 кило вода (манджа) на стайна температура има 4200 J/kg което е еквивалент на 4.2 kg въздух или около 3.2 кубически метра.

В резюме кило манджа на стайна температура се равнява на поне 10 пълни проветрявания на един 300 литров хладилник. Загубата и сметката идват от охлаждане на нещата които слагаме а не от броят отваряния.

Мисля че при тези сметки котака запазва опашката и бабата право да го отваря колкото душа и иска. Ама за прибирането ще чака да стане манджата на стайна температура преди да я паркира.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
@Златко

100 ама на час. И при качествено отваряне може да стигне за спорта и 250 (особено ако търсиш например риба във фризера каквато няма).

Отвори сайта на Техномаркет и виж стойностите - на много от хладилниците (хладилник+фризер) годишната консумация я дават 250-300 кВ/ч. Това прави грубо по <1 кВ/ч на денонощие. Е, вярно е, че това са нови хладилници клас А+(+) и тия стойности са идеализирани, но само така за справка.  ^-^

Ама за прибирането ще чака да стане манджата на стайна температура преди да я паркира.

Даже може зимно време първо да изкарва манджата на терасата да се охлади и после да я прибира в хладилника. Стига да няма чайки и други гладни животни наоколо, разбира се. ;)
Безплатна енергия от природата е това.   [_]3
« Последна редакция: Sep 19, 2013, 09:28 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Вие последните двама се опитвате да омаловажите идеята ама няма да го бъде :)
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Вие последните двама се опитвате да омаловажите идеята ама няма да го бъде :)

А защо толкова държиш да си създаваш проблеми?  ^-^
Или викаш, що трябва да е лесно, като може да е трудно?  :D
Активен

Без правила няма игра

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Хладилникът* в къщи харчи около 55kWh на месец, което, ако не бъркам е около 7 лева.
 * Indesit, висок 164 см с камера горе.
« Последна редакция: Sep 28, 2013, 07:41 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
хе-хе ..откъде тръгнахме па къде стигнахме - "високотехнологични" роботи и т.п.
така като гледам/слушам скоро ще ни трябва и нещо подобно
т.е. Accounting, CRM and ERP

http://www.xtuple.com/postbooks
http://www.youtube.com/watch?v=-i62AdRML94

т.е. ние още се каним де
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=12446.0
па те хората вече го написали  ;D
...явно някой е намерил 'правилните' програмисти за складовата си програма а и не само
 [_]3  [_]3  [_]3
Активен